Elisa myi vuosi sitten alueellamme kuituliittymiä 2000 eur liittymismaksulla, tarjouksena. Tarjous oli että tontin sisäinen kaapelointi kuului liittymän hintaan.
Nyt ne jotka eivät tilanneet liittymää alueen rakennustyön yhteydessä saavat saman liittymän jälkikäteen 1000 eur hintaan.
Vinkkinä uusille asiakkaille.. elisa pettää aina.
Kuitu kotiin
6
1404
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on niin totta. minulle möivät julkisen ip osoitteen, ja nyt sitä ei ole, on "nat" ip.
- Anonyymi
paskan myivät
- Anonyymi
Mitä ihmeellistä tuossa muka on? Jos jonkun kadun varteen halutaan nettikaapeli, niin se maksaa. Sen tietysti maksavat ne, jotka sen kaapelin sinne haluavat. Jos alkuperäisiä kiinnostuneita olisi vain yksi, tuo yksi saisi maksaa koko potin (eli käytänössä siihen ei ryhdyttäisi). Jos kiinnostuneita on tarpeeksi, hinta voi olla esimerkiksi tuon 2000€ per liittymä.
Sitten kun kaapeli on jo vedetty kadun varteen, tietysti siihen liittyminen on halvempaa. Missään kohtaa ketään ei ole huijattu. Jos et itse halua osallistua kaapelivetokustannuksiin, älä ole ensimmäisten joukossa, mutta huomaa sekin, ettei mitään kaapelia sinne koskaan vedetäkään jos kukaan ei halua siitä maksaa. Saat sitten pärjäillä mokkulalla.- Anonyymi
Älä muuta sano! Nyt ymmärrän, miksi nykykoululaisille vaaditaan talousasioiden opettamista koulussa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä muuta sano! Nyt ymmärrän, miksi nykykoululaisille vaaditaan talousasioiden opettamista koulussa.
Tai, jos joku on tarjouksessa, ei se tarkoita että hinta olisi normaalia halvempi. Joku voisi sanoa että markkinointi on harjaanjohtavaa.. Jos operaattori sanoisi rehellisesti että ensimmäiset tilaajat maksavat koko verkoe, ei business ehkä sujuisi kovin hyvin.
- Anonyymi
bisnes-logiikka mahdollistaa tässä kohtaa myös sen "mokkula" liitynnän buustaamisen eli kadun päähän voi tulla mikro-tukiasema sen valokuidun saavuttua ja ilman kaapelinkaivuuta saa silti erittäin nopean netin! Näin ainakin täällä on tapahtunut ja operaattori takaa, että kaista on varattu vain yhdelle käyttäjälle. Käytännössä siis operaattori alkoi tarjota normaalien 100M ja 300M liittymien lisäksi 500M ja 1000M liittymiä näissä osotteissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1002080Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891886Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3361719Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041565Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht961337- 311237
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤661064- 511047
- 581038