Kuitu kotiin

Anonyymi

Elisa myi vuosi sitten alueellamme kuituliittymiä 2000 eur liittymismaksulla, tarjouksena. Tarjous oli että tontin sisäinen kaapelointi kuului liittymän hintaan.

Nyt ne jotka eivät tilanneet liittymää alueen rakennustyön yhteydessä saavat saman liittymän jälkikäteen 1000 eur hintaan.

Vinkkinä uusille asiakkaille.. elisa pettää aina.

6

1436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo on niin totta. minulle möivät julkisen ip osoitteen, ja nyt sitä ei ole, on "nat" ip.

      • Anonyymi

        paskan myivät


    • Anonyymi

      Mitä ihmeellistä tuossa muka on? Jos jonkun kadun varteen halutaan nettikaapeli, niin se maksaa. Sen tietysti maksavat ne, jotka sen kaapelin sinne haluavat. Jos alkuperäisiä kiinnostuneita olisi vain yksi, tuo yksi saisi maksaa koko potin (eli käytänössä siihen ei ryhdyttäisi). Jos kiinnostuneita on tarpeeksi, hinta voi olla esimerkiksi tuon 2000€ per liittymä.

      Sitten kun kaapeli on jo vedetty kadun varteen, tietysti siihen liittyminen on halvempaa. Missään kohtaa ketään ei ole huijattu. Jos et itse halua osallistua kaapelivetokustannuksiin, älä ole ensimmäisten joukossa, mutta huomaa sekin, ettei mitään kaapelia sinne koskaan vedetäkään jos kukaan ei halua siitä maksaa. Saat sitten pärjäillä mokkulalla.

      • Anonyymi

        Älä muuta sano! Nyt ymmärrän, miksi nykykoululaisille vaaditaan talousasioiden opettamista koulussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä muuta sano! Nyt ymmärrän, miksi nykykoululaisille vaaditaan talousasioiden opettamista koulussa.

        Tai, jos joku on tarjouksessa, ei se tarkoita että hinta olisi normaalia halvempi. Joku voisi sanoa että markkinointi on harjaanjohtavaa.. Jos operaattori sanoisi rehellisesti että ensimmäiset tilaajat maksavat koko verkoe, ei business ehkä sujuisi kovin hyvin.


      • Anonyymi

        bisnes-logiikka mahdollistaa tässä kohtaa myös sen "mokkula" liitynnän buustaamisen eli kadun päähän voi tulla mikro-tukiasema sen valokuidun saavuttua ja ilman kaapelinkaivuuta saa silti erittäin nopean netin! Näin ainakin täällä on tapahtunut ja operaattori takaa, että kaista on varattu vain yhdelle käyttäjälle. Käytännössä siis operaattori alkoi tarjota normaalien 100M ja 300M liittymien lisäksi 500M ja 1000M liittymiä näissä osotteissa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe