YHDYSVALTAIN presidentin Joe Bidenin mielestä hänen edeltäjälleen Donald Trumpille ei pitäisi kertoa uusimpia salaisia tiedustelutietoja, kertovat uutistoimistot.
Yhdysvaltain presidentti saa tiedustelupalveluilta päivittäin salaisen tiedonannon niiden keräämästä tiedosta. Virkaa tekevän presidentin lisäksi myös hänen edeltäjänsä ovat perinteisesti olleet oikeutettuja saamaan tiedustelutietoja.
Biden on kuitenkin huolissaan siitä, että Trump saattaisi käyttää näitä tietoja väärin.
Hän kommentoi asiaa, kun CBS-kanavan uutisankkuri Norah O’Donnell kysyi, tulisiko Trumpin saada tiedonannot.
”Mielestäni ei”, Biden vastasi.
”Mielestäni ei vain ole mitään syytä, miksi hänen pitäisi saada tiedonannot. Mikä arvo sillä olisi? Mitä vaikutusvaltaa hänellä ylipäätään on, muuta kuin että hän saattaa lipsauttaa jotakin?” Biden sanoi CBS:lle.
Ei salaisia tietoja Tumpille!
9
51
Vastaukset
- Anonyymi
piden pelkää. Jo nyt se toope on aiheuttanut ongelmia ihan itse. Venäjä ihmettelee tuon vanhan jäynän aggressiviista lähestymistä. Piden ei ole USAlle muuta kun ongelma. Toivottavasti vaalihuijaukset vievät hänet vankilaan.
- Anonyymi
Älä huoli, biden ei määrää yhtään mistään, vaan ihan muut ihmiset. Kaikki on pelkkää teatteria, kuten virkaanastujaisetkin olivat. Linnaan lähtee niin massiivinen porukka, että ne ei mahdu mihinkään. Usko vaikka huviksesi.
- Anonyymi
Biden on aloittanut hyvin selkeällä politiikalla,kuten linjapuhe osoitti.
Trumpin arvaamattomien sekoilujen aika on ohi.
Kongressi on Bidenin takana ja koko hallintokoneisto.
Myös selkeästi koko kansan enemmistö.
Trumpin yritykset väärentää vaalitulos on täysin torjuttu. Syyte virkarikoksesta etenee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Biden on aloittanut hyvin selkeällä politiikalla,kuten linjapuhe osoitti.
Trumpin arvaamattomien sekoilujen aika on ohi.
Kongressi on Bidenin takana ja koko hallintokoneisto.
Myös selkeästi koko kansan enemmistö.
Trumpin yritykset väärentää vaalitulos on täysin torjuttu. Syyte virkarikoksesta etenee.Trumpista pitää tehdä presidentti, ennekuin häntä voidaan syyttää virkarikoksesta. Etkö muista enää, että hän on siviili ja ei siis voi syyttää virkarikoksesta. Jos hänestä siksi tehdään pressa, niin biden ei voi olla enää pressa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä huoli, biden ei määrää yhtään mistään, vaan ihan muut ihmiset. Kaikki on pelkkää teatteria, kuten virkaanastujaisetkin olivat. Linnaan lähtee niin massiivinen porukka, että ne ei mahdu mihinkään. Usko vaikka huviksesi.
Ei niitä nyt todennäköisesti niin paljon ole, linnaan menijöitä, Trumpin esikunnasta ovat järkevämmät aika paljolti lähteneet jo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Trumpista pitää tehdä presidentti, ennekuin häntä voidaan syyttää virkarikoksesta. Etkö muista enää, että hän on siviili ja ei siis voi syyttää virkarikoksesta. Jos hänestä siksi tehdään pressa, niin biden ei voi olla enää pressa.
Trumpia syytetään presdenttinä tehdystä virkarikoksesta,mm.marssista Capitolille.
Pitääkö syyte oikeudessa,on eri juttu.Jos nyt sinne asti koskaan mennään.
- Anonyymi
Ei tietysti kerrota missään maassa tietoja mikä kuuluu yrityksiin tai puolustukseen sehän on selvä .
- Anonyymi
Ei ainakaan joe "al-qaida" bidenille T:hiihtäjä 47 härmästä
- Anonyymi
Tyhmempää on vaikea keksiä. Medne välillä hiihtämään.Jospa pää selviäisi.
Biden johtaa suvereenisti ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891859Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771713Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051514Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781395Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em83985- 51977
- 56957
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56916- 66914
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40901