Yhteisvastuukeräys

meille köyhille vanhuksille!
2350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kuinkahan se köyhyys mitataan? Tvssä oli muutama päivä sitten yleisöhaastattelu, miten vanhus pärjää. Kaikki heistä pärjäsivät hyvin.
Mielipiteeni. Rahaa ei tarvitsisi enää lisätä eläkeläisille, mutta hoitajien asennetta kyllä. Pari vuotta hoitokodin työntekijöitä seuranneena näkee eron motivoituneen ja ei mot hoitajan välillä.
Lainaan suoraan ystävän lausetta. Hän vei läheisensä hoitokotiin ja pystyy piipahtamaan siellä hyvin usein joten voi seurata työn sujumista. Hän sanoi: Kolme suomalaista istuu ja rastatukka pyyhältää ja tekee työt.

1Äänestä
  • Siis omainen menee seuraamaan ”työn sujumista”! Siinä tapauksessa on parempi, ettei sujukaan!

    Äänestä

  • Voi mitä rasismia!!
    Eikö pakolainen saanut johtojan pestiä?

    Äänestä

"Tvssä oli muutama päivä sitten yleisöhaastattelu, miten vanhus pärjää. Kaikki heistä pärjäsivät hyvin."
Tosiasia kuitenkin on, että on eläkeläisiä, jotka pärjäävät todella huonosti, jopa niin, ettei ole varaa tärkeisiin lääkkeisiin. Sitten on niitä, jotka pärjäävät todella hyvin, ja osa siltä väliltä.

Äänestä
  • Minä olen taloudellisesti auttanut sellaista eläkäkeläistä. Laitoin hänelle edullisesti ruokia. Osti pari kertaa viikossa viinaa, eikä millään meinannut päästä siitä eroon. Pääsi kun aloitti aikanaan Nykäsen kanssa 100 päivän ilman -vedon. Tupakkaa meni aski päivässä, seuraavaksi lähti tavoittelemaan siitä irtautumista, nyt polttaa yhden savukkeen päivässä ja kohtuullisesti nikotiinipurkkaan. Otti pikavipin, jonka maksoin ja hän alkoi maksoi korottomana minulle muutaman kympin kuussa takaisin. On maksanut ja nyt pärjää eläkkeellään.

    Äänestä

Tupakki ja viina mummut, saa kohta kirkon kautta kierrätettyjä almuja, hienoa!🙄🙄🙄

Äänestä

No+joo.+Mutta+tuostakin+"keräyksestä"+60+%+eli+leijonan+osa+menee+ulkomaille,+eli+Afrikan+nälkäänäkeville+klaanipäälliköille+Mersujen+ja+Rolls+Royce++autojen+bensarahoiksi.Eli+taas+"autetaan"+vähemmän+suomalaista.Haistakoot+vi**n.

Äänestä
  • No, mutta kun suomalaiset eläkeläiset eivät mitään keräysrahoja tarvitse! Voivat tasata eläkkeet, niin kyllä riittää. Ihmeellistä valitusta!

    Äänestä

Köyhällä ei ole internettiä.

Äänestä
  • Köyhällä on ilmainen taloyhtiön internetti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Köyhällä on ilmainen taloyhtiön internetti.

    tv.haastattelussa, aviopari, ei voi makssaa, - hoitomaksuja . . . kun MAKSAA OMAA ASUNTOA, - vieläpä 70 v. !!! (tuossa iässä yleensä, ne asuntovelat yleensä maksettu ?)
    silloinhan "yhteiskunnan tuista", tavallaan se . . . oman asunnon maksu avustetaan !!??

    eikös täällä, kukin ASU, siten mihin varat riittää !?

    tarvitseekos yksin asuva, EHDOTTOMASTI, sen velallisen omakotiasumisen ??

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Köyhällä on ilmainen taloyhtiön internetti.

    Mikään ei ole ilmaista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Köyhällä on ilmainen taloyhtiön internetti.

    Missä minä asun, taloyhtiöllä ei ole kuin kämäinen harava-antenni huoltorakennuksen katolla. Telkkari asukkaille.
    Onneksi minulla oli modeemeita vaikka köyhille jakaa. Ostin vain Sim kortin ja netti on taattu.

    Äänestä

EU tulee auttamaan teitä. Se taitaa olla seuraavaksi käsittely vuorossa.

Äänestä
  • EU auttaa ja "pelastaa" nyt Saksan ja Ranskan pankkeja, ei niitä kiinnosta joku pikkumaa ja sen ongelmat, kunhan saavat kiskottua meiltäkin rahat poies.

    Ja koska politikkomme ovat hölmöjä niin antavat tietenkin vaikka vaatteet kansan päältä muille.

    Kauhukuvat silkkaa pelottelua
    Viralliset kauhukuvat euroalueen omasta "kriisistä" rakentuvat oudolle oletukselle, että Ranskan, Saksan hallitukset olisivat katselleet toimettomina sivusta kansallisten suurpankkiensa kaatumista Italia - Espanja -tappioihin.

    Tällaista surrealistista kauhukuvaa europäättäjät ja Suomenkin talouspolitiikan päättäjät ruokkivat saadakseen historiallisen mittavia "pelastuspaketteja" hyväksytyiksi euromaiden parlamenteissa, kuten Suomen eduskunnassa.

    Äänestä

Ei köyhä vanhus istu internetissä. Ei sillä ole.

Äänestä

Kesällä tarvitaan yhteisvastakeräys, että vanhukset saa vihtoja saunomiseen.

Äänestä

Jospa joku sairas köyhä eläkeläinen saisi näin edes vähän apua arkiseen elämäänsä.
Oikestaan saisi sen kalliin omavastuun lääkkeisiin puolittaa niin ehkä siitä olisi paremmin hyötyä eläkeläiselle.
Miten se nyt niin meni että kaikki Suomessa asuvat eläkeläiset yht'äkkiä ovatkin mahdottoman rikkaita ettei kukaan heistä tarvitse taloudellista tukea.? Vuosikaudet on saanut lukea kuinka rahat eivät riitä mihinkään.
Ei kannata olla kateellinen köyhälle vanhukselle joka syö kissanruokaa ja homeista leivänkannikkaa.

Äänestä

Olisi kiva tietää, millä lailla kerätyillä rahoilla käytännössä köyhiä vanhuksia
autetaan ja keitä ? Kirkkoonkuuluvia ja kirkossakäyviäkö ?

Jos sairastelee niinkuin lähes jokaisen vanhuksen kohtalo on,
vähävaraisena ei elämä ole helppoa.
Toivon, että apu löytää sitä eniten tarvitseville.

Äänestä

Ei vanhukset mittään köyhii oo.
t. Mää Turust päin

Äänestä

Suomessa on kattava sosiaaliturva. On kansaneläke, vaikkei olisi tehnyt päivääkään palkkatyötä, eläkeläisen asumistuki, erinomaiset terveyspalvelut. Suomessa ei kukaan tavallisesti elävä kuole nälkään, meillä on toimeentulotuki todella pahan päivän varalle.

Samalla rahamäärällä toinen eläkeläinen elää ihan hyvää elämää, toiselle ei riitä mikään. Omilla elämäntavoilla on suuri merkitys.

Olen maailmalla nähnyt todellista köyhyyttä, onneksi Suomessa ei ole sellaista, meillä on pohjoismainen hyvinvointi valtiomalli, hyvä niin. Se maksaa työssäkäyville, ja paljon veroa maksaville paljon, mutta on sen arvoista.

Äänestä

Vain suomalainen pystyy kadehtimaan köyhääkin.

Äänestä
  • Anteeksi. Kirjoitin pikkurahasta mutta puhelin muutti sen pikkupojiksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

meille köyhille vanhuksille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu