Tumma uloste

Anonyymi

Olen 16vuotias poika ja huomasin tänään että uloste on tummaa ja on ollut noin viikon voimaton olo ja olen pelännyt syöpää. Voiko olla mahdollista että uloste on tumma koska söin tänään salmiakkia sekä vähän mustikkaa?

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ensimmäiseksi kannata pahinta pelätä.
      Ja kyllä, mustikka ainakin vaikuttaa ulosteen väriin, jos sitä runsaammin syö.
      Salmiakista en niin tiedä.

      Moni muukin ruoka-aine, joka on tummempaa, saattaa värjätä ulostetta tummemmaksi.
      Ja joskus uloste voi olla satunnaisesti tummempaa, vaikkei olisi edes ruuasta johtuvaa.

      Älä huolestu, jos olet taas jonkin aikaa syömättä esim. mustikkaa, niin varmastikin ulosteen värikin muuttuu vaaleammaksi.

      • Anonyymi

        Onko esim jauheliha? Onko se edes mahdollista tämän ikäisenä saada suolistosyöpä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko esim jauheliha? Onko se edes mahdollista tämän ikäisenä saada suolistosyöpä?

        Ei se todennäköistä ole mutta ei kai aivan mahdotontakaan.
        Syöty ruoka vaikuttaa ulosteen väriin. Mustikat värjäävät ulosteen tummaksi, samoin salmiakki ja lakritsi ja rautavalmisteet ja moni muu.

        Ulosteesta voidaan tutkia mahdollinen veri laboratoriossa. Lähete lääkäriltä.


    • Anonyymi

      Yleensä aina epäillään ensin todennäköisintä vaihtoehtoa. Nuorella miehellä syöpä ei ole todennäköisin vaihtoehto. Nyt eletään tautista aikaa (flunssat, korona), eli todennäköisin vaihtoehto on infektio. Jollet ole juuri sairastanut koronaa, niin vatsaoireiden vuoksikin pitäisi käydä koronatestissä. Väsymys voi olla infektion merkki.

      Syöpä voi olla minkä ikäisellä tahansa, vaikka vastasyntyneellä vauvalla. Kuitenkin syövän todennäköisyys lisääntyy keski-iästä liittyen ja kasvaa räjähdysmäisesti vanhuudessa. Eli suurin osa syövistä liittyy vanhenemiseen. Kun solut ovat jakaantuneet ja uusiutuneet riittävän monta kertaa, niissä alkaa esiintymään virheitä, jotka voivat johtaa syöpään.

      Joka kunnassa on varmaan joku terveyspalvelujen neuvontaa antava puhelinnumero. Soita sinne ja kysy asiasta. Jos kuulut opiskelijaterveydenhuollon piiriin, niin kysy sieltä. Ja se koronatesti olisi hyvä käydä ottamassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      47
      5362
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      414
      4650
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3859
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      174
      3254
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2546
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2302
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2138
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2042
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1960
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1489
    Aihe