Alkaa menee hermo noihin ylen toimittajiin
Ylellä on vissiin vaatimus et pitää reputtaa äidinkielessä et pääsee töihin. Mä kirjoitan itte omaa slangia, mut en oo valtakunnan media. Miten joka ikiseen juttuun mahtuu kirjotusvirheitä niin paljo? Enkä nyt puhu mistään välimerkeistä, jotka nekin osaa muuttaa tekstin päinvastaseks.
Viimeisenä esimerkkinä:Työntekijät palaavat Suomeen keskeltä Ruotsin pahinta virusmuunnosryvästä
Siis mistä ne työntekijät palaa?
"Tartuntaryväästä"?,
Mitä toi tarkottaa?
Kirjotuksen ku luin niin ilmeni ,että siinä pitäisi lukea TARTUNTARYPPÄÄSTÄ.
Eikö noita oikolue kukaan, kauhee kiire postata uus uutinen ennenku muut kerkee, iha ku kilpaa iltalehtien kans. Poliittiset mielipiteet täs valtakunnan puolueettomas medias on niin läpinäkyviä, ettei niitä edes yritetä peittää.
Karpo kysy aina myös vastapuolen mielipidettä, yle ei oo niin kiinnostunu totuudesta vaan uutinen on pakko saada julkasua äkkiä, mitä sen väliä vaikka se painais muita lokaan ja olis täyttä valhetta.
Hävetkää yle ja lopettakaa koko laitos, kun uutisten taso on kaupallisen median tasolla niin ei tota paskakasaa voi rahoittaa verorahoilla
Ylen toimittajat
3
81
Vastaukset
- Anonyymi
Yle on vajonnut siihen pisteeseen, että sitä ei enää viitsi seurata. Suoranaista valehtelua, mutta totuuksien kertominen puuttuu. Samaa harrastaa kylläkin kaikki valtamedia tällä hetkellä. Ja nyt odotellaan sitä median palkkaamaa ammattiräkyttäjää.
- Anonyymi
YLE:n tai mainoskavien toimittajien suomenkielen hyvä taito olisi toivottava. Kielioppivirheet tai murresanat eivät minua huolestuta. Sen sijaan se huolestuttaa, että toimittajat ovat puolueellisia. Uutisissa luetaan suoraan esim. EK:n lehdistötiedotteita tarkistamatta niiden totuudellisuutta. Tutkiva journalismi on vierasta tai liian vaativaa toimittajille, poikkeuksena YLE:n MOT.
Muutamien naistoimittajien huutaminen keskusteluohjelmissa on ärsyttävää. Kun haastatellaan, niin pitäisi kunnioittaa haastateltavaa sen verran, että jaksaa odottaa vastausta eikä puhu päälle.
Onneksi on MOT-ohjelma. Saimme esim. tutkittua tietoa Suomen erittäin kalliista sähkönsiirrosta. Energiaviraston tulisi olla kuluttajien edunvalvojana estämässä sähkönsiirron ylihintoja, mutta virasto toimiikin sähköyhtiöiden edunvalvojana. Ministeri Lintilän lupaukset kohtuuhintaisesta sähkönsiirrosta tulevaisuudessa eivät asiantuntijoiden mukaan pidä paikkaansa. Sama kuluttajien rahastaminen jatkuu, ja monopolin takia ilman osaavaa valvontaa, kuluttajat maksavat korkeita ylihintoja sähköyhtiöiden tileille. Kuten aiemminkin.
- Anonyymi
Ylen toimittajat kiroilevat myös ohjelmissaan ja käyttävät alatyylisiä ilmauksia. Monessa maassa heistä tulisi hetkessä entisiä toimittajia. Ylen toimittajien olisi myös syytä miettiä, ketä voi sinutella ja ketä ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3904414Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483769Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit163272KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1082761Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511942Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181898- 1211843
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241429