Minulla on mitta täynnä kaikenlaisista kutsumattomista vieraista. Sanat eivät riitä kertomaan, miten raivoissani olen. Isännöitsijä on päättänyt kutsua kaikenlaisia turhia kuokkavieraita jatkuvalla syötteellä asuntooni. Ties minkälaisia tarkastajia ja tutkijoita tulee käymään. Tuntuu, että kodistani on tullut hotelli.
Näitä kuokkavieraita täytyy paapoa. Heillä on samanlaisia ehtoja kuin hotellissa. Asukkaalla ei ole mitään sanavaltaa edes omistamassaan osakkeessa. Jos saisin itse päättää, niin ei yksikään kuokkavieras tulisi asuntooni.
Isännöitsijä voi silti harrastaa mielivaltaansa mielin määrin. Luvallinen tunkeutuminen ihmisten asuntoihin on väärin. Asukkaita voidaan kuisata kaikin perustein vuosi ja kuukausi tolkullla. Mielivallalle ei loppua näy. Asukkaiden asunnosta on helppo tehdä hotelli, jossa kaikenlaiset kuokkavieraat vierailevat. Seurauksena on raju yhtiövastikkeiden ja vuokrien nousu. Kärsijänä talon asukkaan. He joutuvat maksamaan kuokkavieraiden käynnit.
Kutsumattomat vieraat
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Olet ymmärtänyt asunto-osakeyhtiön väärin. Et omista asuntoasi, vaan ainoastaan osakkeen. Taloyhtiö omistaa asuntosi ja Sinä olet se kuokkavieras. Saat toki asua asunnossasi, jos asut kiltisti ja maksat vastikkeesi ajallaan.
Taloyhtiö lähettää kotiisi juuri niin monta tarkastajaa ja remontoijaa kun hyväksi näkee. Jos tämä tuntuu ongelmalta, niin osta kiinteistö. Kiinteistöön voi tunkeutua vain viranomainen viranomaispäätöksellä. - Anonyymi
Se on ihan sanomatta selvää, että taloyhtiön edustajilla on oikeus päästä huoneistoon (vaikka sitten ilman osakkeenomistajan lupaa) jos tarve vaatii. Jos asunnossa on todettu olevan esimerkiksi palokuormaa, niin tarkastaja tulee sitä katsomaan. Tai jos on jotakin muuta akuuttia toimenpidettä. En tiedä mikä sinun käsityksesi on paapomisesta, mutta sinulla ei ole oikeutta asua asunto-osakeyhtiössä kuin sikolätissä ja olettaa, ettei siihen puututtaisi, mikäli se aiheuttaa/voi aiheuttaa vahinkoa talohtiölle tai muille osakkaille. Jos tämä on sinulle ongelma, niin ole hyvä ja muuta johonkin mummonmökkiin.
- Anonyymi
Näitä ongelmia on yleensä vuokrakuoriaisilla. Kun omistavat vain päällään olevat vaatteet ja sossun maksusitoumuksella hankitut huonekalut, pitää yrittää leikkiä, että vuokra-asunto olisi OMA.
Asiaan saattaa vaikuttaa myös kannabisviljelmät yms. Tai asuntoon haalittu varastettu tavara?
- Anonyymi
Kyllä asunnnon omistajalla , oli se sitten vuokranantaja tai asunto-osakeyhtiön edustaja, on oikeus käydä omistamassaan asunnossa.
Perustellusta ja riittävästi etukäteen kerrotusta syystä, jolloin voivat tulla myös yleisavaimella ellei asunnon haltija ole paikalla.
Asunto-osakeyhtiössähän, toisin kuin usein kuvitellaan, "omistaja" omistaa asuntonsa vai tapetin takapinnasta sisäänpäin, muu kuuluu yhtiölle ja omistajalla on vain oikeus asua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko852330- 431910
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!791708- 761466
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon261244- 481233
- 771211
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai441169- 591101
- 481098