Kutsumattomat vieraat

Anonyymi

Minulla on mitta täynnä kaikenlaisista kutsumattomista vieraista. Sanat eivät riitä kertomaan, miten raivoissani olen. Isännöitsijä on päättänyt kutsua kaikenlaisia turhia kuokkavieraita jatkuvalla syötteellä asuntooni. Ties minkälaisia tarkastajia ja tutkijoita tulee käymään. Tuntuu, että kodistani on tullut hotelli.
Näitä kuokkavieraita täytyy paapoa. Heillä on samanlaisia ehtoja kuin hotellissa. Asukkaalla ei ole mitään sanavaltaa edes omistamassaan osakkeessa. Jos saisin itse päättää, niin ei yksikään kuokkavieras tulisi asuntooni.
Isännöitsijä voi silti harrastaa mielivaltaansa mielin määrin. Luvallinen tunkeutuminen ihmisten asuntoihin on väärin. Asukkaita voidaan kuisata kaikin perustein vuosi ja kuukausi tolkullla. Mielivallalle ei loppua näy. Asukkaiden asunnosta on helppo tehdä hotelli, jossa kaikenlaiset kuokkavieraat vierailevat. Seurauksena on raju yhtiövastikkeiden ja vuokrien nousu. Kärsijänä talon asukkaan. He joutuvat maksamaan kuokkavieraiden käynnit.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet ymmärtänyt asunto-osakeyhtiön väärin. Et omista asuntoasi, vaan ainoastaan osakkeen. Taloyhtiö omistaa asuntosi ja Sinä olet se kuokkavieras. Saat toki asua asunnossasi, jos asut kiltisti ja maksat vastikkeesi ajallaan.

      Taloyhtiö lähettää kotiisi juuri niin monta tarkastajaa ja remontoijaa kun hyväksi näkee. Jos tämä tuntuu ongelmalta, niin osta kiinteistö. Kiinteistöön voi tunkeutua vain viranomainen viranomaispäätöksellä.

    • Anonyymi

      Se on ihan sanomatta selvää, että taloyhtiön edustajilla on oikeus päästä huoneistoon (vaikka sitten ilman osakkeenomistajan lupaa) jos tarve vaatii. Jos asunnossa on todettu olevan esimerkiksi palokuormaa, niin tarkastaja tulee sitä katsomaan. Tai jos on jotakin muuta akuuttia toimenpidettä. En tiedä mikä sinun käsityksesi on paapomisesta, mutta sinulla ei ole oikeutta asua asunto-osakeyhtiössä kuin sikolätissä ja olettaa, ettei siihen puututtaisi, mikäli se aiheuttaa/voi aiheuttaa vahinkoa talohtiölle tai muille osakkaille. Jos tämä on sinulle ongelma, niin ole hyvä ja muuta johonkin mummonmökkiin.

      • Anonyymi

        Näitä ongelmia on yleensä vuokrakuoriaisilla. Kun omistavat vain päällään olevat vaatteet ja sossun maksusitoumuksella hankitut huonekalut, pitää yrittää leikkiä, että vuokra-asunto olisi OMA.

        Asiaan saattaa vaikuttaa myös kannabisviljelmät yms. Tai asuntoon haalittu varastettu tavara?


    • Anonyymi

      Kyllä asunnnon omistajalla , oli se sitten vuokranantaja tai asunto-osakeyhtiön edustaja, on oikeus käydä omistamassaan asunnossa.
      Perustellusta ja riittävästi etukäteen kerrotusta syystä, jolloin voivat tulla myös yleisavaimella ellei asunnon haltija ole paikalla.
      Asunto-osakeyhtiössähän, toisin kuin usein kuvitellaan, "omistaja" omistaa asuntonsa vai tapetin takapinnasta sisäänpäin, muu kuuluu yhtiölle ja omistajalla on vain oikeus asua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7373
    2. 76
      4850
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4769
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4198
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2988
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2599
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2511
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2166
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2161
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1800
    Aihe