Miten influessa alkaa?

Itselläni nousi maanantaina ihan yhtäkkiä kuume ja samalla alkoi yskä kuin tyhjästä, aamulla ei ollut vielä yhtään mitään. Nyt olen kolme päivää ollut yli 39 asteen kuumeessa ja särkylääkekään ei laske kuumetta. Lisäksi on tosi kova yskä!

Voisikohan olla alkava influessa?
32161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse sairastin hiljattain taudin jonka tulkitsin influenssaksi ja se alkoi juuri lievillä kurkkuoireilla, ei nuhalla. Kuume nousi sittemmin reiluun 38 asteeseen. Nenäoireita ei jatkossakaan paljoa tullut, yskää kyllä.

Äänestä

Influenssa ei ala, vaan hyökkää päälle kuin yleinen syyttäjä tai veturitallillinen höyryjunia. Ensin olet terve ja sitten olet _todella_ sairas. Influenssaan sairastuessaan osaa sanoa tunnin tarkkuudella, koska sairastui.

Influenssaa kuuluu korkea kuume ja hengitystieoireet (nuha ja yskä). Lisäksi siihen kuuluu yleensä aivan käsittämätön määrä kolotusta. Pikkuvarvasta et voi liikauttaa, ilman että päässä saakka tunnet sitä liikauttaneesi ja hiki valuu oikosenaan moisesta ponnistelusta. Ja kuumeen laskettua menee vähintään sama määrä kuumeettomia päiviä, ennenkuin selviät ruokailusta uupumatta. Influenssan aikana ei juuri muusta maailmassa välitä, kuin että juotavaa on käden ulottuvilla, vessa on lähellä (kun juo hirveästi, tulee myös vessahätä, mutta kauas ei jaksa vaeltaa) ja hyvä makuupaikka peittoineen ja asentoa tukevine tyynyineen on kaiken tämän keskellä.

Kolme kertaa olen influenssan sairastanut. Vaikka monenlaista tautia ja sairautta on oman elämäni varrelle mahtunut, influenssat ovat suhteellisesta lyhyydestään huolimatta olleet ne kaikkein hirvittämimmät.

Äänestä
  • Itse olen sairastanut A-viruksen aiheuttaman influenssan pari vuotta sitten.Minä kans muistan kellon ajankin kun se alkoi.Vaikka mullakin on ollut kaikkee keuhkokuumeesta lähtien,niin mikään ei oo ollu yhtä karsee kun influenssa.Se alkoi niin jumalattoman kovalla päänsäryllä ja muutama tunti siitä nousi kuume neljäänkymppiin.Viikon makasin sängyn pohjalla tuskissani ja yskäkin jatkui vielä usean viikon alkamisen jälkeen.Kokonaisuudessaan tauti kesti reilusti toista kuukautta.Toivottavsti ei tartte ikinä käydä enää samaa läpi!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Itselläni nousi maanantaina ihan yhtäkkiä kuume ja samalla alkoi yskä kuin tyhjästä, aamulla ei ollut vielä yhtään mitään. Nyt olen kolme päivää ollut yli 39 asteen kuumeessa ja särkylääkekään ei laske kuumetta. Lisäksi on tosi kova yskä!

Voisikohan olla alkava influessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu