Sisustussuunnittelijaksi

oppisopimuksella?

Onko kukaan tietoinen onko mahdollista lukea oppisopimuksella sisustussuunnittelijaksi tai sisustusassistentiksi? Kuinkahan kauan opiskelu kestäisi kauppis ja graafisenalan pohjalta? Mielipiteitä töiden saannista ja palkkauksesta olisi kiva saada.

6

13016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulutussuunnittelija

      Sisustusassistentti ja -suunnittelija ovat AMK:n järjestämiä koulutuksia, joita ei voi suorittaa oppisopimuksella.

      Työkokemusta sisustusalalta voit saada ns. ei-tutkintotavoitteisen oppisopimuksen kautta, eli siis työssäoppimisen kautta. Tuohon oppariin ei tyypillisesti sisällytetä teoriaa, kaikki opetus ja oppiminen on työpaikalla, kesto max 1 vuosi.

      Sisustussuunnitteluun on tyypillisesti pääsyvaatimuksena käsi- ja taideteollinen koulutus, somistuskoulutus, muu soveltuva koulutus tai kokemus sisustusalalta. Alalla edellytetään visuaalista näkemystä.

      • ei kannata

        alkaa lätisemään..
        Sisustussuunnittelijaksi kaiketi voi opiskella op.sopimuksella kerran sitä tällä hetkellä minäkin harjoitan.. oppisopimuksella varmemmin työllistyy..


      • sisustuslaura
        ei kannata kirjoitti:

        alkaa lätisemään..
        Sisustussuunnittelijaksi kaiketi voi opiskella op.sopimuksella kerran sitä tällä hetkellä minäkin harjoitan.. oppisopimuksella varmemmin työllistyy..

        moikka
        missä opiskelet sisustussuunnittelijaksi oppisopimuksella? eikö se sitten ole toisen asteen tutkinto? olisin kiinnostunut vastaavasta ja miten on homma toiminut ja saatko palkkaa ajalta ym.. kiitos jos voit kertoa.


    • tutkinto

      on perustutkinto, johon voi opiskella näin ollen oppisopimuksellakin. Tyrvään Käsi- ja taideteollisuusoppilaitos ainakin aloittaa koulutuksen ensi syksynä.

    • dansku

      Oppisopimuksella voi lukea sisustussuunnittelijaksi. Se on toisen asteen tutkinto. Työpaikat taitaa kuitenki olla kiven alla.

      • minäkin assariksi

        suunnitteluassistentti on ihan peruskoulu pohjainentutkinto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2236
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1298
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1226
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1171
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      884
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      769
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      572
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe