Olen harrastanut pari vuotta Krav Magaa, mutta mattotekniikoita ei nykyisessä seurassa ole kovin usein harjoituksen aiheena. Kiinnostaisi hivenen että olisikohan mitään järkeä lähteä BJJ:n tai lukkopainin peruskurssille ihan huvin vuoksi, kun olen jo KM:ssa tavannut jättää heitot väliin selkäni vuoksi? Alaselkä juilii tuon tuostakin ja tykkäisi kauhean mielellään tehdä noidannuolta tahi iskiasta, kumpaa nyt sitten lieneekään. Myöskään polvet eivät ole enää ole häävit, kun ikääkin on.
Eli jos jommassakummassa nakellaan ihmisiä olan yli, luulen ettei hyvä hommeli. Itsekään en ole kiinnostunut lentämään öpaut seinään kun joku nakkaa menemään. Lähinnä haluaisin siis vain äheltää matolla ja oppia KUNNOLLA hallintaotteita, ettei se touhu ole sellaista epämääräistä sähläystä jossa aina unohdan kesken touhun että mitä kannattaisi tehdä. Haluaisin että otteeni olisivat määrätietoisia, eivätkä ihme räpistelyä.
BJJ tai lukkopaini, peruskurssi?
6
751
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän mikään sinua estä kokeilemasta, paitsi koronarajoitukset. Kokeile eri lajeja ja tyylisuuntia.
- Anonyymi
Ei ole oikein varaa aloitella siellä sitä ja täällä tätä, joten haluaisin tietää jo etukäteen mihin minun kannattaa osallistua, jotta voin siihen sitten sitoutua koko siksi ajaksi kuin sitä tarjolla on. Yhdestä ilmaiskerrasta ei välttämättä voi vielä oikein kattavia päätelmiä tehdä, joten kyllähän se melkein olisi sitten koko peruskurssi duunattava.
Jos jään KM:sta tauolle, se on sitten puolen vuoden tauko koska semmoisia meidän kaudet tapaa olla, ja ajatus että jääkin siinä tyhjänpäälle syksyn mittaan ei miellytä.
- Anonyymi
Vertaile lukkpainin ja bjj:n hintaeroja, katso kumpi on lähempänä, millaista porukka niissä käy. Jos vaivoja on, esim selässä ja polvissa, kannattaa niistä mainita ohjaajalle että voi sitten tehdä jotain muuta harjoitusta sen tilalle soveletusti.
- Anonyymi
Pystypaini korostuu lukkopainissa vähän enemmän mutta molemmissa voit olla "guard puller" jos selkä ei kestä. Pukupaini on teknisempää, ilman pukua nopeampaa ja fyysisempää. Molemmissa opit hallintaotteet kuntoon viimeistään sparreissa.
- Anonyymi
Voikin olla vaikea valita tekniikan ja nopeuden/fyysisyyden välillä, mutta toisaalta peruskurssilla kaiketi ei pukua käytetäkään, ja taitaa joissakin paikoissa peruskurssi olla vähän kumpaakin noista lajeista. Sitten valinta lienee lähinnä tehtävä ylempänä olevilla motiiveilla (sijainti, hinta).
Sellaista luin jostain että jotkut ei usko taputusta ja jatkaa vaan. Tämä ei hyvä. Ja että jotkut käy raajoihin kiinni niin että ne voivat vahingoittua. Tietty kai joka lajissa pölvästejä... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voikin olla vaikea valita tekniikan ja nopeuden/fyysisyyden välillä, mutta toisaalta peruskurssilla kaiketi ei pukua käytetäkään, ja taitaa joissakin paikoissa peruskurssi olla vähän kumpaakin noista lajeista. Sitten valinta lienee lähinnä tehtävä ylempänä olevilla motiiveilla (sijainti, hinta).
Sellaista luin jostain että jotkut ei usko taputusta ja jatkaa vaan. Tämä ei hyvä. Ja että jotkut käy raajoihin kiinni niin että ne voivat vahingoittua. Tietty kai joka lajissa pölvästejä...Kyllä taputusta uskotaan. Enemmän on hölmöjä jotka ei taputa ennen kuin on myöhäistä. Tyypillisemmin loukkaantumisia tulee muissa kuin lukotustilanteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk32510810Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi489871Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1798484Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html3047928Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1936755Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit86642Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k906163Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j725995Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?375856Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1035017