Kun etujarrulevyt on aika lopussa, niin kannattaako ne vaihtaa itse? Onko homma vaikea?
Tarvitseeko laakereihin puuttua, vai irtoavatko levyt helposti?
Kiitoksia vastaajille.
Tarvitseeko laakereihin puuttua, vai irtoavatko levyt helposti?
Kiitoksia vastaajille.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Perjantaina vaihdoin -98 Meganeen levyt: eipä homma kummoinen ollut, kun levyjen kiinnitysruuvitkin irtosivat oikein helposti. Laakereihin ei tarvitse kajota, sillä levyt eivät ole laakereiden takana, vaan kiinni navassa oikeastaan pyörän pulteilla; tosin levyjä pitämässä on kaksi torx-ruuvia/levy, niin eivät sitten haahuile ympäriinsä esim. vaihdettaessa renkaita. Näissä kiinnitysruuveissa sitten saattaakin tulla ongelma, sillä pahimmillaan ne ovat t-o-d-e-l-l-a lujassa. Samalla sitten kannattaakin vaihtaa myös jarrupalat.
Mitään ihmeempiä työkaluja ei tarvitse, tuo torx-avain lienee erikoisin ja momenttiavaimestakin voi olla hyötyä. Levyt täytyy puhdistaa varastorasvasta ennen asennusta ja muutoinkin on hyvä puhdistaa satulan liukupinnat jne.
Eli siis ei homma mahdoton ole, mutta ihan kylmiltään ei siihen kuitenkan kannata ryhtyä. Jos on korjausopas saatavilla, niin siihen voipi perehtyä ja arvioida homman onnistuminen omatoimisesti.
Niin, jarrusatulat täytyy irrottaa, eikä niitä saa roikottaa jarruletkujen varassa.