mikä on riittävä nopeus?

galluppih

Mikä teistä on sopiva nopeus mopolle. Minusta se on 60km/h näiden nykyskoottereiden ja derbien jarrut on niin äkäset et se riittää pysähtyyn nopeaa yli satasen vauhdista(italiassa) ja näin moottoreita ei tarvitsisi kuristaa niin paljon ja ne toimisivat paljon paremmin. ja vältyttäisiin käyntiongelmilta talvella

31

2148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mopoillut

      Minäkin joskus pentuna ajelin mopolla, ihan se oli kivaa... Nyt vaan on turhan monta kertaa sattunut läheltäpiti-tilanteita liikenteessä, kun itse ajan autolla ja niin mopo-, kuin skootteripojatkin tuppaavat tulemaan kolmion takaa ja vasemmalta alle.

      Ja vauhtia niillä on kaikilla väh. se 60 km/h. Eli koska 15-vuotiaan kypsyys liikenteeseen ei ole vielä varsinaisesti huipussaan, on syytä pitää ne mopojen nopeusrajoitukset alhaisina, eihän niitä liikenteestä poiskaan saa, kun isukit ne mopot niille järkiään maksaa.

      (Vaikkakaan ne nopeudet ei siellä rajoitusten varassa taida pysyä. Kun on niin siistiä työstää mopolla auton ohi, joka ajaa suurinta sallittua nopeutta. Kivaa varmaan joo, mutta sitten kun ollaan teholla, tulee varmaan mietittyä uudestaan, että kuka väistää ja ketä.

      • kymco 45km/h

        ja kunnon pelit 80km/h(tupla levyt)


      • mopoilija vaa

        kyllä autoilijoiden asenteessakin on parantamisen varaa .Ajan itse vakiolla (ainakin vielä)olen itse asiassa ajanu jo kohta vuoden ja autoiliolle tuntuu tulevan andrenaliinia suoniin ku ne näkee mopoilian .ohi täytyy päästä missä tahansa mahdollisimman lujaa ja läheltä.Aina viistää kyynerpää auton kylkee ku tullaan niin pirun lujaa ohi ja soitetaan torvee mennessää. mopoissa on kyllä rakennetta ihan tarpeeks johonki 65km/h kypsyys riippu sit kuskist..


      • ShiTTii

        Mopojen nopeus rajotus pitäs olla kyllä enemmän ku se 45km/h..
        Tulee paljon enemmän vaaratilanteita ku autot joutuu ohittelee mopoja ku mopot ei kulje!

        Sitten sellanen kuristettu vakioputki karstottuu tosi helposti ja menee ihan tukkoo.. ei tee hyvää koneellekkaan.

        jossain etelänmaissa mistä noi tulee nii ne on kuristamattomia, niin miks sit suomes niihin pitää laittaa kurit?!

        Ei TAJUU!


      • puupääpetteri

        ammu ittes!


    • Megeee

      Olen aivan samaa mieltä, että mopojen nopeusrajoituksen saisi nostaa 60 km/h, koska silloin vältytään ylikierroksilta ja näin kone ei rasitu turhaan sekä myös kuluttaa paljon vähemmän.

      • olis

        se olis hyvä et jos uudet mopot kulkis 60 vakiona, ja vanhoissa mopoissa olis se 45 nopeutena. Samalla uudistuis mopokanta.


      • elem

        jos mopon salittu nopeus nostettaisiin 60km/h niin tietysti kaikki viri-viri pojat virittäisi mopot kulkemaan vähintään sen 80km/h.. mutta nytkun nopeus on 45km/h poijjat ottavat rajottimet pois ja mopot kulkevat 60-70km/h..


      • Megeee
        elem kirjoitti:

        jos mopon salittu nopeus nostettaisiin 60km/h niin tietysti kaikki viri-viri pojat virittäisi mopot kulkemaan vähintään sen 80km/h.. mutta nytkun nopeus on 45km/h poijjat ottavat rajottimet pois ja mopot kulkevat 60-70km/h..

        Niinhän se aina on... Ja kyllä noilla viri-pojilla kulkee ainakin sen 80 km/h, ellei enemmänkin.
        Se 60 km/h olisi turvallisempi nopeuskin, koska silloin mopoilija ei jäisi autojen jalkoihin... Vaikka tuntuu kyllä välillä autot jäävän mopoilijan jalkoihin, kun eivät tunnu osaavan kaikki kiihdyttää risteyksen jälkeen. Itselläni taas kiihtyy siinä samassa 50 km/h. Siitä taas hieman hitaammin nousee 60 km/h.


      • ghghrt
        olis kirjoitti:

        se olis hyvä et jos uudet mopot kulkis 60 vakiona, ja vanhoissa mopoissa olis se 45 nopeutena. Samalla uudistuis mopokanta.

        niin hyvähän se sun on sanoo ku isi maksaa jos uuden mopon haluaa...


    • olisi

      60 km/h olisi sopiva nopeus. Liikenneturvallisuus paranisi erityisesti kaupunkialueella, kun ei olisi tientukkona autoille. Ohitustilanteessa syntyvät vaaratilanteet vähenisivät merkittävästi.
      Mopokortti pakolliseksi kaikille mopolla ajajille. Vai lieneekö se pakollinen jo nykyään, itse ajoin mopolla muutamia kokeiluja lukuunottamatta 22 vuotta sitten. Raisu oli silloin kova sana.

      • Kiki

        Vuoden 85 jälkeen syntyneet tarttee aina VÄHINTÄÄN mopokortin, toki keavri tai autokorttikin käy, ei T-kortti, tuota tarvitaan aina 2-3-4-pyöräillä mopoilla ajamiseen...

        Ennen vuotta 85 syntyneet saa ajaa 3-2 pyöräistä mopoo aina ilman korttii, nelipyörissä, kuten mönkiät tai mopoautot, tarttee aina kortin


    • kiki

      Sopiva nopeus on noin 47 km/h jos se ei riitä niin otetaan fillari alle vaikkapa kahdeksi kuukaudeksi, kysytään sen jälkeen että riittääkö, jos ei riitä niitä ajakoon fillarilla!!!

      • onpi

        fillarin nopeusrajoitus, sillä pääsee aikas kovaa varsinkin vähän pitemmässä alamäessä:)

        60km/h olisi mopoille aivan sopiva nopeus.


      • Kiki
        onpi kirjoitti:

        fillarin nopeusrajoitus, sillä pääsee aikas kovaa varsinkin vähän pitemmässä alamäessä:)

        60km/h olisi mopoille aivan sopiva nopeus.

        Fillarilla pätee nopeusrajoitukset, kuten mopoillekin, eli 60 alueella 60...


        Toki Suomi voisi matkia Ruotsia.

        Mopo menee alle 30km/h, ei kilpiä, rekisteriä mopo menee yli 30 km/h rekkariin ja vakuutuksiin, mutta saa mennä niin kovaa kuin se 50cc antaa mennä eli jotain 68 km/h


    • ate92

      Semmonen 65-70 Pääasia että kiihtyy!!

      • Kouhia-89

        sopiva nopeus oli 55-60km/h


    • jaked

      55kmh, ja sitä vauhtia aion virittää moponi kulkemaan, mitkään fillarit ei kiinnosta, mä oon valmis vaikka kuolemaan viritetyllä mopolla onnettomuuden sattuessa mieluummin kun ajaisin vakiolla, 45kmh on ärsyttävän laiska vauhti, kohta rupean pitkästä aikaa ajamaan mopolla kun en talvella ajanut ollenkaan, kaikki ilmiantajat ansaitsevat turpaansa, mun vahva mielipide vaikken ole kovis, tietysti koitan säätää jarruja tehokkaammiksi ja tarvittaessa hankin kokonaan toisen jarrun.

      • mankimies

        mun mielestä mopolla pitäis saada ajaa 60 ainaki ettei ois tientukkona liikenteessa 60 ois semmonen sopiva vauhti vielä


      • dfhjht

        kyllä niiden jarrut taitaa toimia tehokkaasti jopa 100kmh vaudissa.


    • jou

      kyllä se nykyinen nopeusraja on mietitty kokemuksen perustella. ihan turha puhua jostain liikenneturvallisuuden parantumisesta nopeuksien noustessa. ja ne nykymopot on suunniteltu myös siihen nopeuteen, siis turvallisuuden, kestävyyden jne. osalta.

      ennemmin tekisivät sitten moottoreista pienempiä, niin saisi ottaa niistä kaiken irti. eipähän tulisi sitten sitä rajoittimenpoisto-ongelmaakaan, kun sitä ei olisi.

      ja jarruista sen verran, että tietysti tehokkaampi on parempi, vaikka nopeutta olisi "vain" 45km/h. ei sitä turvallisuuslisää tarvitse kompensoida nopeuden nostamisella.

      • jaked

        jou, kestävyyden kohdalta? uudet mopot kestävät helposti yli 45kmh vauhteja, jarrutkin pysyvät hyvin perässä vielä 65kmh vauhdissa, parasta onkin ettei moottoreita pienennetä.


      • olis
        jaked kirjoitti:

        jou, kestävyyden kohdalta? uudet mopot kestävät helposti yli 45kmh vauhteja, jarrutkin pysyvät hyvin perässä vielä 65kmh vauhdissa, parasta onkin ettei moottoreita pienennetä.

        mulla olis todella hyvä idea. Jos olis vaan kevareita ja niihin voi laittaa kuristimet, tai pienemmän moottorin. Ja sittenkun saa kevarikortin vois laittaa 125 pannun. Olisivatpahan turvallisia ajaa, ja jarrut ainakin kestäisivät kun on tarkoitettu 120 vauhtiin.


      • jou
        jaked kirjoitti:

        jou, kestävyyden kohdalta? uudet mopot kestävät helposti yli 45kmh vauhteja, jarrutkin pysyvät hyvin perässä vielä 65kmh vauhdissa, parasta onkin ettei moottoreita pienennetä.

        niinsiis.. kestävät kyllä, mutta eivät sitten niin kauaa. varmasti suunnittelussa on huomioitu, että mopolla ajetaan sitä 45:ttä suurimman osan aikaa, ja kaikenlaiset laakerit ja rattaat on mitoitettu sen mukaan. eikä niitä hyvien jarrujen tuomia etuja tarvitse vieläkään ulosmitata nopeuden nostamisella. :)


      • gjclkjdo
        jou kirjoitti:

        niinsiis.. kestävät kyllä, mutta eivät sitten niin kauaa. varmasti suunnittelussa on huomioitu, että mopolla ajetaan sitä 45:ttä suurimman osan aikaa, ja kaikenlaiset laakerit ja rattaat on mitoitettu sen mukaan. eikä niitä hyvien jarrujen tuomia etuja tarvitse vieläkään ulosmitata nopeuden nostamisella. :)

        mopot on tarkotettu kulkeen (uudet mopot ainaki) 70-95kmh vakiona ne on vaan kuristettuja et kyniis laakerit kestää ja kauvan


      • yuyuyh

        mopojen oikea vauhti on n. 80km/h mutta suomessa niitä kuristetaan... ne on suuniteltu menemään 80 kmh.


    • yahama dt

      SIIS suomen mopo lainsäädäntö on ihan aikaansa jäljessä mopot on parempia ku 80-luvun moottoripyörät kaikissa on levyjarrut ja palkkirungot ja painoa yli 100kg.Pyörät on isoja ku mikkä ja muutenki vakiolla röpöttely on ihan nahkasta.Olla autojen pujottelukeppinä.Mopojen vauhdin sais nostaa johonki 65 ni pysyis ees taajamassa (missä mopoilla ny yleensä ajetaan) liikenteen mukana.suomen päättäjät sais ite ajaa vakiol ja miettii sitte onko 45 enää ajan mukanen.

      • ShiTTii

        OIKEIN!


      • asfasfasfasfasfasfasfasf
        ShiTTii kirjoitti:

        OIKEIN!

        90


    • lryulkyulr

      ehkä noin 100km/h tai 15km/h

      • 60

        Ärsyttää kun autot ohittaa aina vaan kun näkee mopon. Mäki oon ajanu monta kertaa 50 km/h nopeusrajotuksella silleen, et mittari näyttää joku vähä yli 60 ja silti vaan autot tulee ohi. Niilläki pikkuset ylinopeudet. Ja ohittavat muuten vaikka ois keltasta viivaa siinä keskellä ja ajavat vaan viivan yli! Kyl mopot sais kulkee vakiona vaik 55-60. Kyllähän uudet kulkee, mut silleen et KAIKKI mopot kulkis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      41
      3030
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      44
      2865
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2483
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      46
      2235
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      24
      2068
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1830
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1739
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1590
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1513
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe