Tuossa joku valitteli pk-seudun Ford-liikkeiden huonoa palvelua. Miten lie tilanne muualla Suomessa ? Itsellä on kokemuksia kolmesta paikasta: Jyväskylästa, Kuopiosta ja Varkaudesta. Näistä Varkaus on paras, sitten Jyväskylä ja huonoin Kuopio. Kuopiossa en ole päässyt kauppaa tekemään,senverran huonoja ovat tarjoukset olleet. Huollossakin jokin tökkii, ei oikein mielellään siellä asioi. Varkaudessa on eri meininki, vaikka liike onkin pieni. Palvelu pelaa ja raha tuntuu kelpaavan eli kauppoihinkin on päästy. Jyväskylässä myyntipuoli pelasi hyvin mutta huollosta jäi huolimaton kuva. ystävällisiä olivat sielläkin.
Ford-liikkeiden erot
toveri
71076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
hyviä kokemuksia Espoon Fordista! Sekä huolto- että myyntipuolelta. Mutta varaosapuolella tuntuu kyllä, että olisi verkkampaa porukkaa (=hidas palvelu ja eivät ole innokkaita vastailemaan kysymyksiin).
Huoltopuolella vastuuhenkilöt ovat äskettäin muuttuneet. Voi olla että palvelu huononee. Toivon mukaan ei! Hintaarviot ja aikataulut ovat pitäneet hyvin.
Myyntipuolella sain Espoosta parhaan tarjouksen (ja hyvän palvelun) mutta vasta sitten kun näytin "maaseudulta" saatu halvinta tarjousta. Kävin kyllä myös Pitäjänmääen Fordilla, mutta kesti ikuisuuden ennen kun joku tuli palvelemaan. Myyntiedustajan asenteessakin olisi ollut parantamisen varaa. En mene sinne enää... Muuten vaihtoinnostus tuli Espoossa olevan myyjän aloittesta. Kun odotin autoni pikahuollosta niin hän tuli juttelemaan ja teki samantien tarjouksen. Siitä sain kimmokkeen vaihtaamaan.
Vanha oli oikea painajainen, painostavan tukala ilma, liian kuuma ja uskomattoman töykeät myyjät, myyjät istuivat kopissaan yksin ja eivät tulleet autoa myymään vaikka mikä olisi ollut. Eipä ihme että myyntilisenssi annettiin toiselle kauppiaalle, joka rakennutti uuden Ford-myymälän vanhan lähelle(!), vanha myymälä ottikin sitten Suzukin myyntivaltikseen :D
Nooh, uusi myymälä aukesi ja sinne mentiin sitten auton ostoaikeissa, piti uusi Focus ostaa, käteinen oli valmiina koko summaan. Myyjä tuli viereen, katseli hetken ja kysyi että mihinkäs teillä olisi varaa?!
Kummastelin hetken ja sanoin että uloskäyntiin. Siltä seisomalta lähdettiin pois, ostettiin toisen valmistajan auto, mikä maksoi 154.000, käteisellä. Erittäin tyytyväisiä ollaan oltu, emmekä koskaan enää asioi ainakaan HML:n fordliikkeessä.
Niin jos jotain jäi vaivaamaan, emme olleet missään lenkkiasuissa liikenteessä, vaan aivan normaaleissa toimistovaatteissa.
Esimerkki tapaus: Kysytpä mitä tahansa osaa niin varaosamyyjä ilmoittaa hinnan välittömästi ikään kuin hatustaan vetäen ja kun sitten noudat sitä sinulle ilmoitettua 500mk:n osaa ilmoittaakin varaosamyyjä : Oho se onkin 1500mk ! No ei voi mitään.... otatko kuitenkin osan kysyen.
Myyntipuoli kyllä toimii ja palvelu on hyvää mutta huolto on aivan onnetonta ei osata vaihtaa kuin osia mutta vikaa ei löydy millään eikä osata korjata mitään.
Jos on piilevä sähkövika niin vaihdetaan vaan osia ja kokeillaan josko korjaantuisi eikä tiedetä useammasta osakokonaisuudesta missä tarkalleen on vika.
Lopuksi (kun kaiken turaamisen jälkeenkään ei tule kuntoon) käyttävätkin entistä huippumekaanikkoaan joka on perustanut oman korjaamonsa.
Paikkakuntalaiset kyllä tämän lukiessaan tietää mistä Kaupungista nyt puhutaan.
Läänini suurimmassa Ford-liikkeessä toimii huolto ja korjaamo melko hyvin, myynti huijaa.
Eräässä pienemmässä ei toimi huolto alkuunkaan, myynti kohtuullisesti. Vaihtoon tulevan auton kunnosta ja varustelusta ovat todella nipoja.
T:reen Kivitilalla Autonmyynti sujui hyvin ja huollossa on erittäin fiksuja kavereita,alkuun oli tiettyjä hankaluuksia muttei enään.Todella mielyttävä asioida.(Autossa kyllä kohtuu paljon vikoja)mutta meininki on niin hyvä että todennäköisesti seuraava autonikin on Mondeo ainakin jos tiisseliin saa automaatin.Kaikissa tuppaa olemaan jotain sanomista merkistä riippumatta.
Kultaisen Harmonikan kaupungissa on Ford-liikkeen sivukonttori, jossa ollaan asiallisella linjalla. Myyjä ei kysy, että mihinköhän sinulla on varaa, kuten oli meininki viereisessä vw-konsernin liikkeessä, huolto on asiallista ja toimivaa. Tosin Fordin asiakaslehdessä kerrottua auton katselmusta huoltomiehen kanssa ennen huoltoa ei suoriteta kuin itse kinuamalla.
Focusta kun aikoinani ostin, kysyi myyjä, että etkö Mondeotakin haluaisi kokeilla (olin jo Escon ja Focuksen ajanut).
Tuntuu, että tässä liikkeessä halutaan pitää asiakkaista kiinni.
Itselläni on komas "voorti" järjestyksessä escort vm -98, mondeo vm -99 ja focus -vm -00. Kaikki autot ostin jkl:stä ja kaksi ensimmäistä huollatinkin. Ongelmana oli että ensimmäisen huollon jälkeen alkoi vikoja tulla (15000 km). Viat eivät olleet autosta vaan huollosta johtuvia. esim. penkkien verhous likainen -> putsaamalla hajalle -> päällisen vaihto -> penkin rungon rikkoutuminen -> penkin vaihto -> OK. sai autoa käyttää huollossa vähän väliä. Puolustukseksi pitää sanoa, että aina oli auto tilalla liikkeestä. Lisä varusteiden laittokaan ei liikkeessä oikein onnistunut. Jalopuusarjaa asennettaessa hajoi lämmittimien säätimien nupien taustat. Odotusaika 1 kk. Viimeisen auton otin tehdasasenteisena kaikki ja huollaitn eri liikkeessä nyt mittarissa 25000 km eikä vian vikaa.
Elikkä liike voi pilata hyvänkin auton huollossa.