Miten palaudutte työstä?

Anonyymi

Itse teen 11-12h päiviä ja kotiin tullessa en jaksa mitään keitän ehkä kahvit ja syön jotain valmista kun töissä ei kerkeä kunnolla sitten kaadun sänkyyn ja jään murehtimaan hetkiseksi kun tiskit kertyy,nurkat pölyttyy ja pyykkivuori kasvaa jne. mutta sitten nukahdan.Parisuhdekin kärsii miestä harmittaa kovasti huono ja 💩emäntä joka ei sängyssäkään mitään jaksa 😫

8

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      teetkö jatkuvasti ylipitkiä työpäiviä ja jos niin miksi ihmeessä?? Mikä on pitkien työpäivien tarkoitus.

      • Anonyymi

        Rahan takia :D mm.asuntovelkaa pikkasen päälle 70 tuhatta...
        Ja koska olen nirso töitten suhteen koulut,päiväkodit,vanhainkodit,kerrostalot ehdoton ei ja niitä on eniten tarjolla alueellani joten kun sanoivat että olis iso mutta kevyt kohde tarjolla ja kevyttä onkin ja kivaa (iso tehdas alue) mutta en arvannu että toi päivän pituus käy noin voimien päälle...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rahan takia :D mm.asuntovelkaa pikkasen päälle 70 tuhatta...
        Ja koska olen nirso töitten suhteen koulut,päiväkodit,vanhainkodit,kerrostalot ehdoton ei ja niitä on eniten tarjolla alueellani joten kun sanoivat että olis iso mutta kevyt kohde tarjolla ja kevyttä onkin ja kivaa (iso tehdas alue) mutta en arvannu että toi päivän pituus käy noin voimien päälle...

        Et taida olla työsuhteinen?
        Jos olet toisella töissä ja teet kaiken aikaa noin pitkiä päiviä, niin vaikka siitä kertyy mukavasti ylityökorvauksia, niin silti työehtosopimuksen työaikamääräyksiä pitää noudattaa. Jos taas työ on mitoitettu niin, että et ehdi saada valmista työvuoron aikana, vaan teet omalla ajalla, niin lopeta heti ja mene siivoamaan kouluja ja päiväkoteja ennen kuin sairastut työuupumukseen.


    • Anonyymi

      Yritä muistaa pieni sääntö. Mieti, mikä siivouksessasi on se tärkein. Keskity siihen. Teet asian kerrallaan. Enkä puhu nyt hitaudesta. Mainitse tästä esimiehellesi että joudut olemaan yli noinkin paljon. Älä tuhoa itseäsi ja terveyttäsi! Ja vanha sanonta on että siivoominen ei siivoamalla lopu...se ei lopu vaikka tekisit 20-tuntisia päiviä. Kaikkea jaksamista sinulle.

    • Anonyymi

      Riippuu tietenkin vanhainkodista tai osastosta onko raskasta mutta älä vaadi itseltäsi mahdottomia. Vaadi vain sen minkä pystyt tekemään :-)

      • Anonyymi

        Ja kysymys ei ole laiskuudesta vaan jaksamisesta.


    • Anonyymi

      Se sinun jaksamisesi on nyt kiinni, juuri päivien pituudesta. Siivous on keskiraskasta työtä, kun sitä tehdään hyvin intensiivisesti, ja raskaampaa kun kohteet on raskaita.
      Miten työnantajasi saa kierrettyä tuon ylitöiden teettämisen? Työtuntikirjanpitohan on säilytettävä kuten kaikki muukin työntekijän työaikoja koskeva(lomajututkin sun muut), määrätyt vuodet. Kun avi käy kylässä, käry käy. Ja se ei ole halpaa lystiä sitten ollenkaan, kun selvitellään miksi homma levahti tuollaiseksi.
      Sinulla saisi teettää määrätyn määrän korkeintaan vuoteen, ylitöitä. Sitä en tarkalleen tiedä mikä se tuntimäärä on, mutta kyllä sen löydät kun etsit netistä.(työehtosopimus)

      Milloin ajattelet itseäsi? Luuletko että nykyisellään olevalla systeemillä jaksat miten kauan? Työterveyshuollossa voisit käydä ensi alkuun, jos työnantajalla on yhtään kattavampi, ja keskustella jaksamiseesi liittyvistä. Ja, lopettaa se silmitön ylitöiden teko, heti!
      Itse teen erästä yrityskohdetta. Hyvin riittää tuntitöinä keskimäärin 7 h päivä, senkin loppumetrit jo tuntuvat kehossa, kun vauhdilla painaa.
      En suostuisi ylitöihin, jos ei olisi asiakkaan kannalta pakottava tilanne. oppinut jo ajattelemaan, että mieluummin vuosia vielä teen, kuin olen muutamaan kk täysin loppuunpalanut.
      Ja, työnantajani on viisas, ajattelee, että vähemällä kuormituksella ihminen jaksaa tehdä työtään hyvin. On täysin oikeassa.

    • Anonyymi

      Kuuntelemalla naapurin helvetin moista töminäö:3 siinä sielu lepää kun saa hiljaisuus ajan jälkeen kuunnella sen 4 tuntia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe