Miten palaudutte työstä?

Anonyymi

Itse teen 11-12h päiviä ja kotiin tullessa en jaksa mitään keitän ehkä kahvit ja syön jotain valmista kun töissä ei kerkeä kunnolla sitten kaadun sänkyyn ja jään murehtimaan hetkiseksi kun tiskit kertyy,nurkat pölyttyy ja pyykkivuori kasvaa jne. mutta sitten nukahdan.Parisuhdekin kärsii miestä harmittaa kovasti huono ja 💩emäntä joka ei sängyssäkään mitään jaksa 😫

8

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      teetkö jatkuvasti ylipitkiä työpäiviä ja jos niin miksi ihmeessä?? Mikä on pitkien työpäivien tarkoitus.

      • Anonyymi

        Rahan takia :D mm.asuntovelkaa pikkasen päälle 70 tuhatta...
        Ja koska olen nirso töitten suhteen koulut,päiväkodit,vanhainkodit,kerrostalot ehdoton ei ja niitä on eniten tarjolla alueellani joten kun sanoivat että olis iso mutta kevyt kohde tarjolla ja kevyttä onkin ja kivaa (iso tehdas alue) mutta en arvannu että toi päivän pituus käy noin voimien päälle...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rahan takia :D mm.asuntovelkaa pikkasen päälle 70 tuhatta...
        Ja koska olen nirso töitten suhteen koulut,päiväkodit,vanhainkodit,kerrostalot ehdoton ei ja niitä on eniten tarjolla alueellani joten kun sanoivat että olis iso mutta kevyt kohde tarjolla ja kevyttä onkin ja kivaa (iso tehdas alue) mutta en arvannu että toi päivän pituus käy noin voimien päälle...

        Et taida olla työsuhteinen?
        Jos olet toisella töissä ja teet kaiken aikaa noin pitkiä päiviä, niin vaikka siitä kertyy mukavasti ylityökorvauksia, niin silti työehtosopimuksen työaikamääräyksiä pitää noudattaa. Jos taas työ on mitoitettu niin, että et ehdi saada valmista työvuoron aikana, vaan teet omalla ajalla, niin lopeta heti ja mene siivoamaan kouluja ja päiväkoteja ennen kuin sairastut työuupumukseen.


    • Anonyymi

      Yritä muistaa pieni sääntö. Mieti, mikä siivouksessasi on se tärkein. Keskity siihen. Teet asian kerrallaan. Enkä puhu nyt hitaudesta. Mainitse tästä esimiehellesi että joudut olemaan yli noinkin paljon. Älä tuhoa itseäsi ja terveyttäsi! Ja vanha sanonta on että siivoominen ei siivoamalla lopu...se ei lopu vaikka tekisit 20-tuntisia päiviä. Kaikkea jaksamista sinulle.

    • Anonyymi

      Riippuu tietenkin vanhainkodista tai osastosta onko raskasta mutta älä vaadi itseltäsi mahdottomia. Vaadi vain sen minkä pystyt tekemään :-)

      • Anonyymi

        Ja kysymys ei ole laiskuudesta vaan jaksamisesta.


    • Anonyymi

      Se sinun jaksamisesi on nyt kiinni, juuri päivien pituudesta. Siivous on keskiraskasta työtä, kun sitä tehdään hyvin intensiivisesti, ja raskaampaa kun kohteet on raskaita.
      Miten työnantajasi saa kierrettyä tuon ylitöiden teettämisen? Työtuntikirjanpitohan on säilytettävä kuten kaikki muukin työntekijän työaikoja koskeva(lomajututkin sun muut), määrätyt vuodet. Kun avi käy kylässä, käry käy. Ja se ei ole halpaa lystiä sitten ollenkaan, kun selvitellään miksi homma levahti tuollaiseksi.
      Sinulla saisi teettää määrätyn määrän korkeintaan vuoteen, ylitöitä. Sitä en tarkalleen tiedä mikä se tuntimäärä on, mutta kyllä sen löydät kun etsit netistä.(työehtosopimus)

      Milloin ajattelet itseäsi? Luuletko että nykyisellään olevalla systeemillä jaksat miten kauan? Työterveyshuollossa voisit käydä ensi alkuun, jos työnantajalla on yhtään kattavampi, ja keskustella jaksamiseesi liittyvistä. Ja, lopettaa se silmitön ylitöiden teko, heti!
      Itse teen erästä yrityskohdetta. Hyvin riittää tuntitöinä keskimäärin 7 h päivä, senkin loppumetrit jo tuntuvat kehossa, kun vauhdilla painaa.
      En suostuisi ylitöihin, jos ei olisi asiakkaan kannalta pakottava tilanne. oppinut jo ajattelemaan, että mieluummin vuosia vielä teen, kuin olen muutamaan kk täysin loppuunpalanut.
      Ja, työnantajani on viisas, ajattelee, että vähemällä kuormituksella ihminen jaksaa tehdä työtään hyvin. On täysin oikeassa.

    • Anonyymi

      Kuuntelemalla naapurin helvetin moista töminäö:3 siinä sielu lepää kun saa hiljaisuus ajan jälkeen kuunnella sen 4 tuntia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe