Polyneuropatian hoitokokemuksia? Mikä on ollut avuksi? Tauti vasta todettu?

HELP
Netistä ei oikein löydy mitään järkevää. Kuka olisi hyvä lääkäri?
Olin ENMG tutkimuksessa. Siitä diagnoosi.
Lähete neurologille hylättiin ja meikissä todettiin, että tähän astiset tutkimukset ok.
Mittään syytä ei sielläkään löydetä.
- ONKO HOITOA?
Lääkkeet, itsehoito, liikunta, homeopatia, antioksidantit?
Löytyykö kirjallisuutta?

2

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla todettiin kuusi vuotta sitten polyneuropatia, eikä minkäänlaisesta hoidosta ole ollut ikinä puhetta.
      Kukaan ei edes kertonut minkälainen sairaus on kyseessä. Ei sitä osannut heti itsekään alkaa kysellä kaikkea.
      Jotkut lääkärit ovat sanoneet, että tämä on erittäin vakava, paha sairaus, kun taas jotkut eivät välitä mitään, suunnilleen olkiansa kohauttavat.

      Toki on sanottu, että liikunta mahdollisuuksien mukaan on hyväksi.
      On tärkeää yrittää pitää lihasvoimaa yllä.
      Kipuihin olen itse käyttänyt tarvittaessa kipulääkkeitä.

      Luettavaa en ole itse löytänyt muualta kuin netistä googlettamalla polyneuropatian ja lukenut eri artikkeleita ja juttuja.
      Pikku vinkkinä, että lukea kannattaa oikeaa tositekstiä, terveyskirjasto ja duodecim, ihmisten omiin juttuihin, kokemuksiin ym. ei voi turvautua täysin.
      Toki niistäkin voi saada jonkinlaista vertaistukea.

    • Anonyymi

      Polyneuropatioitakin on vaikka kuinka montaa eri lajia, ja kaikissa on omanlaisensa oireet. Yhteistä ei taida olla muuta kuin se, ettei ole parantavaa hoitoa. On olemassa esimerkiksi HMNS ryhmä FB:ssä, josta saa erittäin hyvää tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      154
      5029
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      191
      4031
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3695
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      47
      2965
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      36
      2307
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      144
      1956
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1727
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1468
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe