On arvoton ja kunnianvastainen teko, kun ja jos tili- ja vastuuvelvollinen isännöitsijä edustaa As.Oy:n yhtiökokouksessa valtakirjalla osakkeenomistajia.
Näitä "kahdella pallilla" istuvia on ollut paljon Suomessa ja tulokset on nähtävissä.
Tämä on hallinollista korruptiota.
Yhtiökokoukseen osallistuvien osakkeenomistajien tulle jäävätä isännöitsijä joka pyrkii valtakirjalla "yhtiön omistajaksi" ja istumaan kahdella pallilla.
Arvotonta ja kunnianvastaista
4
123
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa sopia joidenkin henkilöiden kanssa jotka eivät enää keskustele isännäitsijän kanssa vaan toimivat erilailla jotka isännöitsijä muistaa loppuikänsä
- Anonyymi
Vähän vaikea jäävätä valtakirjalla edustavaa, samalla kun jäävää valtakirjan antajankin...
En tosin ymmärrä, että miksi joku antaisi valtakirjan ammatti-isännöitsijälle. Jonkun pienen yhtiön maallikkoisännöitsijä rinnastuu taas riviosakkaaseen, jolloin asiassa ei ole mitään väärää.- Anonyymi
Kaikkea jääviyttä ei ole voitu panna lakiin. Jääviys tulee lähteä isännöitsijän korvien välistä. Isännöitsijällä ja As.Oy:n osakkaalla on selvä juridinen ero, eikä heitä voi rinnastaa. Eri juttu on silloin, kun isännöitsijä on As.Oy:n osakas.
- Anonyymi
Vastuuvapaus sitä ei kannata antaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996926Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4116660SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1624962Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943874Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963811Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723717Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103532Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03240Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil62069Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161649