Hintakartelli, onko kiinteistösi jollakin heistä?

Anonyymi

Nyt vain kylmästi sopimukset irti.

Isännöinti Ilkka Saarinen Oy: 220 371 euroa
OP Koti Kainuu Oy (entinen OP Kiinteistökeskus Kainuu Oy): 302 075 euroa
Kiinteistö-Tahkola -nimellä tunnetut Oulun kiinteistötieto Oy ja sen tytäryhtiö Suomen Kiinteistöhallinta Oy: 1 693 950 euroa
Realia Services Oy (ent. Realia Isännöinti Oy), Realia Group Oy ja Realia Holding Oy: 13 887 627 euroa
REIM Group Oy Ltd ja REIM Hämeenlinna Oy :1 300 285 euroa
Suomen Isännöintiliitto ry: 73 106 euroa

https://www.talouselama.fi/uutiset/kkv-esittaa-yhteensa-22-miljoonan-euron-seuraamusmaksuja-valtakunnallisesta-hintakartellista-isannointialalla-isannointiliiton-hallituksella-keskeinen-rooli/70cbda7a-a740-4706-a8da-c9170a7ace2c

7

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No onneksi ei ole sopimuksia näille, eikä tule.

    • Anonyymi

      Miten muilla aloilla lääkärit, asianajajat, KTK, taksiyrittäjien yhteenliittymät, R-kioski yrittäjät yms.
      Miten AY: kin määrä mitä mistäkin pitää millekin työntekijälle maksaa.
      KKV:n yksi perustelu liitto kehottanut viemään asiakashintoihin ja asiakasveloituksiin kaikki eri syistä ( uudet viranomaismääräykset ja lait) kasvaneista työmäärästä syntyneet kustannukset. Siis hei haloo eikö ole ihan selvää että lisääntynyt työmäärä lisää kustannuksia ja sitä kautta veloitusta.
      Jokainen taloyhtiö on vapaaehtoisesti valinnut toimivan isännöitsijän ja hyväksynyt maksettavan summan arvioituaan oman taloyhtiönsä vaativan työmäärän.
      Onpahan vaan taas saatu myrsky aikaiseksi. En ole alalla toimiva kylläkin muutaman taloyhtiön osakas.

    • Anonyymi

      Aika mielenkiintoista ja pöyristyttävät korvausvaatimukset. Ei ainakaan kartellilla saatu noin paljon.

      Mites sitten apteekkien kartellit? Jokainen lääke maksaa saman ympäri Suomea, mikä / kuka määrittää apteekkareiden tulot?

      • Anonyymi

        Ja Maskulla -50% viikosta (vuodesta) toiseen, ”aina alen viimeset päivät menossa”. Mihin ne valvontaviranomaiset resurssinsa käyttää...


      • Anonyymi

        Sähköasentajilla liiton pistekohtanen hinnoittelu, onhan näitä.


      • Anonyymi

        "Aika mielenkiintoista ja pöyristyttävät korvausvaatimukset. Ei ainakaan kartellilla saatu noin paljon."

        Pitäisi saada nämä yhtiöt konkurssiin niin puhdistaisi markkinoita paljon


    • Anonyymi

      Toi Saarinen ryösti muakin joskus. Mulla oli kämppä taloyhtiössä, jossa kyseinen pulju isännöitsijänä. Pitäiskö lähettää lasku sinne. Isännöitsijäntodistus oli ihan perseestä jonka se teki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2330
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1910
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      79
      1708
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      76
      1466
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1244
    6. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1233
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1211
    8. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      44
      1169
    9. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1101
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      48
      1098
    Aihe