MS tauti ja elämä

Anonyymi

Sairastan MS ja DG 08/2020. Näköhermotulehdus oireili kesäkuussa 2020. Lääkitys aloitettiin biologisella lokakuussa. Pelkään järjettömästi kaikkea mahdollista tähän tautiin liittyen... luottamusta pitäisi olla lääkkeeseen joka on kuitenkin kovan linjan lääke ja pitäisi estää pahenemiset ja plakit.

Ajattelen että alkaako fatiikki tmv vastaava ja koska, kun olen lukenut että on kovin hankala oire ja voi viedä työkyvynkin... toisaalta tauti on yksilöllinen ja pelot varmaan turhia ja lääkkeen tarkoituksena että voi elää norm elämää.... mutta ajatukset kiertää

1

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikuttaa siltä, että sinua on hoidettu kaikintavoin muuten, mutta jätetty ehkä se varsinkin tämän sairauden kannalta hyvin oleellinen asia hoitamatta, eli keskustelu itse sairastumisesta autoimmuunisairauteen.

      Mäsähän on todellakin aika yksilöllisesti oireileva, eikä toisen taudinkuvasta voi mitenkään vetää johtopäätöksiä oman sairauden etenemiseen tai kehittymiseen. Sinulla on vasta myöskin aloitettu lääkitys, jossa kestää aikansa siinäkin, että nähdään kuinka se alkaa juuri sinulla vaikuttamaan.

      Ihmisen mieli on itseasiassa hyvin voimakas väline, jolla voit itse vaikuttaa omaan terveyteesi suoraan. Kerroit, että sinulla on paljon pelkoja, mikä on ihan ymmärrettävää, kun tällaiseen tautiin sairastuu. Älä anna sille kuitenkaan nyt yhtään valtaa. On nimittäin hyvin paljon mahdollista, että lääkitys alkaakin purra tehokkaasti ja saatat elää jopa oireettomasti vuosikausia! Monihan on diagnoosista eteenpäin saattanut elää jopa 15v ennenkuin jotain muutosta taudinkuvassa on alkanut tapahtumaan.

      MS taudin tuntemus ja uudet lääkkeet ovat myös kehittyneet valtavasti. Enää tauti ei vie ihmistä suoraa päätä huonompaan suuntaan vaan siihen voidaa vaikuttaa tehokkaasti. Suosittelisin sinulle, että olisit yhteydessä esim. Neuroliittoon jossa saisit vertaistukea, se auttaisi sinua paljon tässä vaiheessa. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2373
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1569
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1499
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1432
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1305
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1260
    7. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      41
      1246
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe