Luin jokunen aika sitten, että Liperissä olevat yhdistykset ovat saaneet käyttöönsä kunnan entisen ala-asteen rakennuksen. Rakennushan sijaitsee Rääkkylän suuntaan mentäessä keskustan liikenneympyrästä noin 400m päässä. Muistan kun omat lapseni opiskelivat siellä, että siellä olisi ollut enimmillään, lähes kaksisataa opiskeliaa. Rakennushan tyhjeni, kun ala-aste siirtyi lukion lakkautuksen myötä suurempaan koulukeskukseen. Sittenhän isommassa koulukeskuksessa ilmeni sisäilma ongelmia. Tästä syystä kunnan johdolla oli tarkoitus avata entinen ala-aste uudestaan, mutta asiaan tuli mutkia. Pitäneeköhän paikkaansa se että, eräiden puolueiden kunnanvaltuussa istuvien opettaja taustaisten jäsenenten vastustaneen kiivaasti muuttoa. Sekä ilmoittaneen etteivät opettajat lähde työskentelemään entiseen kouluun, jonka he kokivat syrjässä olevaksi. Kunta joutui tämän jälkeen vuokraamaan isolla rahalla koulu käyttöön parakkikoulun, jonka maksamme me, veronmaksajat. Nythän kohta parakit ovat ns. ongelmajätettä, kun Reijosen rakentama yläaste nousee Ylämyllylle, ja oppilaat siirtyvät sinne. . Paljonkohan parakit vuokrannut yritys veloittaa niiden purkamisesta?
Liperin kirkonkylän entinen ala-aste.
8
224
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kai tuo liene totta, että opettajat ovat voineet kieltäytyä menemästä työpaikalleen joka heidän mielestään oli syrjässä ??
- Anonyymi
Olen kuullut tuosta samasta asiasta. Kunta rakensi parakkikoulun, vaikka vieressä on täysin käyttökuntoinen tyhjänä oleva koulu, Liperissä on perinteisesti ollut eräillä koulun opettajilla suuri sanan valta kunnan asioihin.
- Anonyymi
Parakkien vuokrasopimus päättyy ja vuokraaja vie kontit pois.
- Anonyymi
Purkaako firma ne talkoilla pois, ilman että purkamisen kustannuksia ei ole laskettu parakkien kokonais vuokrahintaan?
- Anonyymi
Aika helpatasti maksoi veronmaksajille parakit..
- Anonyymi
Joko tämä "opettaja" porukka on saanut kokonaan haltuunsa Liperin entisen ala-asteen koulurakennuksen kulttuuritoimintaansa? Rakennus kelpasi kyllä kulttuuritarkoituksiin, mutta ei opettajien työpaikaksi.
- Anonyymi
Kommunistit on luonteeltaan sellaisia.
- Anonyymi
Kenelle tämä Rääkkylän tien varressa oleva koulu ei käynyt työpaikaksi? Näyttää siltä että näitä "opettajia" löytyy ainakin nykyisen kunna valtuuston kepun, ja kokoomuksen ryhmästä. Parakkikouluun poltettiin kunnan verorahoja melkoinen määrä. Montakohan lähihoitajaa niillä rahoilla olisi voitu palkat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3406840Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai675938Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945416Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi764196Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan483418Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok553293Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan353059Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122287Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?411165