Tahtoisin hankkia mökille nettiyhteyden kannettavaani. Gprs tuntuu ainolta sopivalta. Kävin Puhelinyhtiön myymälässä kysymässä gprs:n hinnoista, ja myyjä tarjosi liittymää, jossa vaihtoehtona mm. 100 Mt noin 17 e/kk, ylimenevä osuus kalliimpi.
Haluaisin saada havainnollistetun esimerkin siitä, paljonko 100 Mt voisi olla suurin piirtein aikana tai muuna yksikkönä, ymmärrettävän esimerkkinä. Ymmärrän että se vaikuttaa, millaisilla sivuilla käy. Mutta edes jokin pieni osviitta tai esimerkki.
Voiko siis 100 Mt:lla esimerkiksi chattailla pitkäänkään, ennen kuin se 100 Mt datasiirtoa tulee vastaan, ja datasiirron hinta nousee tästä ylöspäin?
Ja vielä oikein selkeä kysymys: Onko jollain teistä kannettava tietokone yhdistettynä gprs-kännykkään ja paljonko voit surffailla ja kenties mihin hintaan? Kaikkein helpoin kysymys: eikö gprs-surffailu tule mielipuolisen kalliiksi, eli kannattaako minun ollenkaan hankkia tätä yhteyttä mökille?
Haluaisin saada havainnollistetun esimerkin siitä, paljonko 100 Mt voisi olla suurin piirtein aikana tai muuna yksikkönä, ymmärrettävän esimerkkinä. Ymmärrän että se vaikuttaa, millaisilla sivuilla käy. Mutta edes jokin pieni osviitta tai esimerkki.
Voiko siis 100 Mt:lla esimerkiksi chattailla pitkäänkään, ennen kuin se 100 Mt datasiirtoa tulee vastaan, ja datasiirron hinta nousee tästä ylöspäin?
Ja vielä oikein selkeä kysymys: Onko jollain teistä kannettava tietokone yhdistettynä gprs-kännykkään ja paljonko voit surffailla ja kenties mihin hintaan? Kaikkein helpoin kysymys: eikö gprs-surffailu tule mielipuolisen kalliiksi, eli kannattaako minun ollenkaan hankkia tätä yhteyttä mökille?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Älä ole huolissasi. GPRS:llä ei kyllä helpolla surffata sadan megan edestä kuussa. Jos sattuisi niin harvinainen tilanne, että netistä puhelimeesi päin siirtyisi koko ajan tuo max. 53 kb/s, saisit pitää yhteyttä päällä lähemmäs 5 tuntia ennenkuin 100 Mt tulisi täyteen. Jos et innostu siellä mökillä hakemaan netistä liikaa isoja hienoja kuvia, saat kyllä surffata pari-kolme tuntia päivässä. Ja videoita pitää välttää, vaikka tämä varoitus onkin aika turha, GPRS:n takana ei juuri videoita katsella.
Kai puhelimessasi on GPRS-laskuri. Siitä voi katsoa paljonko dataa on siirtynyt puhelimesta verkkoon ja toisinpäin. Kun ynnää nämä, tietää missä mennään. Se laskuri pitäisi vain nollata heti sopimuskauden alussa, ja sitten tasan kuukauden välein.
Et ilmeisesti aio viettää loppuelämääsi siellä mökillä. Ota selvää tuon sadan megan sopimuksen irtisanomisehdoista. Ja sitten vaan mökille surffaamaan.
Olipas asiallinen ja hyvä vastaus. Tuota irtisanomista en huomannut ajatellakaan. Tarvitsen tätä gprs-yhteyttä tosiaan vain satuunaisesti, kesäisin. Hyvä tietää sekin, että kuvia ei kannata siirrellä.
Ota erillinen radio mukaan. Älä kuuntele radiolähetyksiä GPRS:n kautta.
Olen hieman eri mieltä kanssasi. Tuo 100 megaa menee ainakin mulla ihan parissa illassa rikki, kuukausikulutus on luokkaa 550 - 650 megatavua. Teen tosin etätöitä tällä GPRS-netillä, se selittää tuon noin suuren datamäärän. Tosin nopeus on sit omaa luokkaansa, mut muuten tää on tosi näppärä kannettavan tietsikan kaveriksi. Mut hidas siirtonopeus ei ole niin suuri haitta kuitenkaan kun on vakiohintainen gerpsi rajoittamattomalla datamäärällä, eli se siirto ei maksa sen enempää, kestää se sitten tunnin tai kaksi, tai 50 MT tai 500 MT kuukaudessa.
Datamäärää kannattaa tosiaan seurata silmä tarkkana, on myös olemassa tietsikkaan asennettevia datamittariohjelmia, jotka varoittavat kk-limiitin täyttymisestä. Alkukuusta kandee käyttää säästellen tuota 100 megan limiittiä, ettei mee kovin pahasti sen yli ellei halua sitten jonakin päivänä olla ilman nettiyhteyttä.
Mitä tuohon kännyn kautta surffaamiseen tulee, niin suosittelen kyllä jotain muuta systeemiä. Joillakin internet-sivuilla käydessä tietokoneen asetukset saattavat muuttua käyttäjän huomaamatta, jolloin känny alkaakin käyttää datayhteyttä GPRS:n sijaan. Ja laskut on sitten sen mukaisia, jos näin käy.... Kandee myös selvittää ko. operaattorin verkon voimakkuus / kuuluvuus siellä mökillä etukäteen...
Ihanneoloissa GPRS:llä pystyy siirtämään 100 MB noin 5 tunnissa. Kuukaudessa siis n. 15 gigaa. DNA:n hinnoilla tästä lystistä joutuisi pulittamaan tuollaiset 18 000 euroa. Muiden operaattorien taksoilla vielä enemmän.
Jos sinun työsi vaatii satojen megatavujen siirtoa kuukausittain, niin sitten ne täytyy siirtää. Onneksi et joudu itse maksamaan noita kustannuksia. En tiedä miksi, mutta onneksi olkoon!
Mielestäni Laura sanoi alkuperäisessä kirjoituksessaan aika selvästi, ettei hän aio harrastaa raskasta tiedostonsiirtoa. Chattailu-nimitys on perua Fidonetin ja BBS:ien aikakaudelta, jolloin "chat" oli ihan yksiselitteinen juttu. Nykyään se ei ole enää sitä.
En tiedä onko Lauran tarkoitus jutskata (chat) sähköpostin välityksellä vai foorumeilla vai IRC:issä. Näistä tiedonsiirron kannalta raskainta liikennettä aiheuttaa foorumeiden selaaminen. Sinne kirjoittaminen on puolestaan käytännöllisesti katsoen ilmaista. Foorumeiden selaaminen on juuri sitä "surffausta", samoin kuin minkä tahansa nettisivujen lataaminen tietokoneelle.
Tein pienen testin. Surffasin aivan samaan tapaan kuin tavallisestikin. Tähän sisältyi tämän foorumin kirjoitusten lukemista, uutisia, säätietoja, artikkeleita, asuntojen ja autojen esittelyitä kuvineen, aikakausilehtien lukemista (runsaasti kuvia) ja sen sellaista.
Keskimääräinen sivun koko oli 37 KB. Pyöristetään tämä 40 kilotavuun, kun sivujen tilaaminenkin aiheuttaa pientä liikennettä tietokoneesta ulospäin.
Sadan megatavun liikenteen aiheuttaminen vaatisi minun normalilla surffaustyylilläni siis 2500 sivun avaamista. Joka kuukauden päivälle 83 sivua. En tajunnut ottaa aikaa, mutta arvioisin että yhden sivun lukemiseen/katsomiseen meni keskimäärin 2 minuuttia. Siis itse kulutan 100 megaa surffaamalla 2,5 tuntia joka päivä kuukauden ajan.
Foorumeille kirjottaminen ja sähköpostin lähettäminen ovat sitten kevyempää tavaraa. Esim. juuri tämän kirjoituksen lähettäminen tulee aiheuttamaan alle yhden kilotavun liikenteen.
Kokeilin tässä välissä ihan piruuttani todella raskasta surffausta. Kävin hakemassa eräästä kuvagalleriasta valokuvantarkkoja kokoruudun kuvia. Niiden koko vaihteli n. 200 - 400 kilotavun välillä. Näitä kun räpsyttää tulemaan, niin johan on 100 megaa pian täynnä. Tämä on helppoa 2000 Kb/s-nopeudella, mutta tuskin kenekään kärsivällisyys riittäisi niiden latamiseen 53 Kb/s-linjan takaa.
Mitä tuohon kännyn kautta surffaamiseen tulee, siinä käytetään datayhteyttä. Tarkemmin sanottuna GPRS-yhteyttä, kun ollaan mökillä. Suurimmissa kaupungeissa voidaan käyttää myös EDGE- ja/tai WCDMA-yhteyksiä.
Joillekin ahkerille pornosivujen selaajille on kuulemma käynyt niin, että modeemina käytetty puhelin on itsekseen soittanut johonkin sikakalliiseen ns. palvelunumeroon. Näihin juttuihin kannattaa suhtautua lähinnä urbaanina legendana, ja missään tapauksessa puhelin ei omia aikojaan soita minnekään silloin kun se ei ole yhteydessä tietokoneeseen. Ja Laura: jos vieläkin epäröit, hanki puhelimellesi ... mikä se nimitys taas olikaan ... aikuispalvelunumeroiden esto. Se on muutenkin hyvä hankkia siltä varalta, että puhelimesi varastetaan.
Jos siellä mökillä pystyy puhumaan kännykällä, siellä saa myös GPRS-yhteyden. Omalla mökilläni on aika heikko kenttä, ja GPRS-data siirtyy takkuisesti. Veikkaisin että puolet maksimista. Ja sekin tulee "on/off"-menetelmällä, eli saattaa mennä minuutteja ilman mitään liikennettä ja sitten tulee taas jonkun aikaa tuutin täydeltä
Mökkini on n. 9 km. päässä tukiasemasta ja n. 7 km. päässä keskivilkkaasta lentoasemasta. Aina kun vuorokone on laskeutunut, 30 matkustajaa kaivaa kännyn esiin ja soittaa että "hei, nyt mä oon täällä kentällä, bussi lähtee kohta tai ottaisinko taksin mitä ruokaa on ...". Silloin tiedonsiirto mökille on seis. En pysty kilpailemaan 9 kilometrin päästä näiden muiden kanssa, joilla on matkaa tukiasemaan vain pari kilometriä ja näköyhteys.
Mökillä on paras varautua siihen, että yhteys toimii miten sattuu (oli syy mikä tahansa). Kuitenkin mielekäs surffaus on mahdollista, kunhan on oppinut sen asenteen että tällaistahan tämä on.
Minulla on ollut käytöössäni pari vuotta Elisan palvelu jossa kuukausi maksuun ( 17,70€ ) sisältyy 100Mt dataa. Hyvin on pelittänyt nimenomaan kannettavan kera. Isoja tiedostoja kannattaa välttää koska nopeus ei kuitenkaan ole mikään päätä huimaava.
Toimintaan oleellisesti liittyvä asia on käytetty netti-selain. Itselläni on käytössä Operan selain syystä että se toimii GPRS-yhteydessä huomattavasti nopeammin kuin esim. Mikrosoftin IE.
Lisäksi kannattaa välttää sivustoja joissa on paljon kuvia ellei niitä jostakin syystä erityisesti tarvitse. Nopealla laajakaista yhteydellä on mukava katsella esim. Soneran tai MTV3:n sivuja ns. kotisivuna, mutta GPRS-yhteydellä menee hermot kun odottaa kaikkien mahdollisten mainosten avautumista.
Elisaa vastaavia liittymiä löytyy varmaan muiltakin, mutta ainakin Elisa tarjoaa paljon nettiyhteyttä tarvitseville 100Mt:n lisäksi 200Mt ja 500Mt palvelua. 100Mt hintaan 17,70€/kk ja ylimenevät Mt:t muistaakseni 1,40€/Mt noissa kahdessa muussa kk-maksu kerrottuna vastaavasti kahdella tai viidellä ja tuo ylimenevä data samaan Mt hintaan.