Onko sydänvian merkkejä?

Anonyymi

Oon 51v mies ja nyt viime vuoden lopusta asti on ollut rinnassa outoja tuntemuksia kuten painon tunnetta ja välillä puristanut kun olen lenkillä ollut. Tänään kauppakeskuksessa olin ruokaostoksilla vaimon kanssa ja kun hän oli vessassa niin mua alkoi taas puristaa rinnasta ja henki ei hetkeen kulkenut. Alkoi kuitenkin kulkee ku istuin penkille ja vähän siinä olin. Näiden oireiden lisäksi tuntuu et jalat puutuu jo siitä et kävelen meidän asuntoon kolmos kerrokseen vaikka muutama kuukausi aiemmin kestin sen juoksulenkinkin päätteeksi ilman ongelmia. Olen myös kuulemma aiempaa hikisempi ja kalpeampi. Muljahduksia on esiintynyt jo aikaisemmin, mutta ne ei haittaa pahasti. Voisiko tässä olla kyse sydämestä vai normaalista vanhenemisesta?

7

125

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän vanheneminen alkaa tuntua keski-iässä, etenkin jos kunto ja elämäntavat eivät ole kunnossa. Lenkkeilevällä ilmeisen hyväkuntoisella miehellä ei pitäisi äkillisen vanhuuden iskeä viisikymppisten jälkeen, vaan juoksujalan pitäisi nousta vielä jopa vuosikymmeniä. Joten lääkäriin, mars. Jotain terveydellistä ongelmaa on. Parempi tehdä tutkimuksen nyt heti kuin odottaa, että mahdollisesti saa pahemman sairauskohtauksen. Joku asia ei ole nyt kunnossa.

    • Anonyymi

      Kaiken huomioon ottaen vaikuttaa sydänperäiseltä. Kiireesti lääkäriin! Varaudu pallolaajennukseen.

    • Anonyymi

      Ehdottomasti heti asiantuntevan kardiologin vastaanotolle. Minulla oli vielä vähäisemmät oireet, ekg puhdas, rasituskokeessa kaikki näytti hyvältä ja pääsin Tt- kuvauksen , niin pari suonta 90% tukossa ja kalkkia runsaasti suonissa. Hoikka, liikkuva ja terveellisesti syövä olen ikäni ollut, ei tupakkaa jne.
      Tehtiin pari pallojaajennusta. Suvussa paljon sepelvaltimotautia.
      Nyt neljä lääkettä nitrot varalla . Edelleen kävelen , välillä juoksen , teen lihaskuntojumppia, elikkä vietän hyvää elämää.

      • Anonyymi

        Sydänoireet ovat hyvin erilaisia. Joillakin ei ole juuri oireita, voi olla vain suorituskyvyn heikkeneminen. Sydänsairauden toteaminen ei ilmeiseti ole helppoa.
        Sydänfilmin tai verikokeiden tulkinta ei ole yksiselitteistä. Voi tulla vääriä päätelmiä.
        Sydäninfarktissa ei välttämättä tunne kipua. Tai voi tuntea äärimmäistä kipua ja voi mennä tajuttomaksi.
        Olen ollut ohitusleikkauksessa aiemmin ja kaksi kertaa pallolaajennukseesa. Viimeisin oli eilen, perjantaina. Ihan hyvin voin nyt.
        Oireina oli vain suorituskyvyn heikkeneminen. Ei jaksanut tehdä juuri mitään, kuitenkaan ei ollut kipuja.
        Taitaa nykyään olla tilanne sellainen, ettei julkisella puolella saa kovin helposti lähetettä kunnollisiin tutkimuksiin. Ilmeisesti tutkimukset ovat kohtalaisen kalliita.
        Terveyskeskuksissa otetaan labrakokeita ja lääkärit yrittävät tulkita niitä, mutta ei asia niin hoidu.
        Tähän pitäisi saada parannusta.


    • Anonyymi

      Sydänultra yksityisellä maksaa kaikkineen jotain 700-1000 euron välillä
      paikasta ja lääkäristä riippuen.

    • Anonyymi

      Mene vaan hetimmiten lekuriin,syyskuun puolivälissä
      pientä kirvelyää rinnassa ja veto poissa,poika pisti lääkäriin samana päivänä vielä keskussairaalassa pallolaajennus sen jälkeen ei ongelmia!Pallolaajennus oli kyl aika iisi jos vertaa vaik hammaslääkäriin!No leikki leikkinä onhan sydän aina sydän et vakavasti han näät pitää ottaa!!

    • Anonyymi

      Sinuna kävisin pikimmiten työterveyden kautta sydänfilmissä ja rasituskokeessa, jotka ei todennäköisesti paljasta mitään. Sit tilaisin aja kardiologille ja vaatisin päästä varjoainekuvaukseen, muuten ei suonien tila selviä. Onko sinulla suvussa sep valt tautia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      728
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      640
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      80
      626
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      573
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      192
      553
    Aihe