Hei osaisko joku sanoo et mihin pitää mennä et vois saada lääkityksen auttamaan sosiaalisten tilanteiden pelkoon? En haluais millään mennä terapeutille, mut pitääkö esim mennä sen kautta sit vai voiks suoraan vaan mennä jollekki lääkärille ja sanoo et haluisin/tarvisin lääkkeet?
sosiaalisten tilanteiden pelko
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sellaista ihme pilleriä ei ole olemassa, joka tekee ihmisestä sosial butterflyn. Lääkityksestä voi olla apua, mutta tilanteesi vaatii paljon työtä, enkä usko ripauksesta terapiaakaan olevan haittaa.
Nii harmi sinänsä et ei oo semmosta, mut haluisin vaan nyt ainakin alkuun vaan jotain apua niist lääkkeistä ja voisin sit mennäkki sinne terapiaan mut sitä vaan et mihin tästä asiasta vois mennä kyseleen?
Se on tietysti totta, että ihmisen täytyy olla siinä kunnossa, ja ns. hyötyä terapiasta, jotta...
Siinä tapauksessa taas pidempi hoitosuhde, kuin pillerin haku olisi hyväksi, että sopivaa elämäntilannetta voisi arvioida.
Löytyisikö paikkakunnalta jotain hoitokoordinaattoria, tai jotain kuntayhtymän/ sote alueen päivystävää puhelinta, mistä homman saisi liikkeelle.
Kiitos vinkistä! Otan selvää!
Päätät vaan että nyt liikuntaa ja ettet pelkää.Lääkkeet jotkut rauhoittaa ettei lepata sydän niin kauheesti mutta muuten ne on kyl huumeita.
Terveyskeskuslääkäriltä voit saada Escitalopramin. Auttanut todella monella suomalaisella ja monella käytössä.
Miksi juuri Escitalopram? Mikä siitä tekee niin erinomaisen?
Ei se niin erinomaista olekaan!
Sosiaalista pelkoa ei paranna mikään lääke. Tehokkain hoito on siedättäminen eli menet vain ihmisten joukkoon. Ei sinua kukaan pure! Nykyään ei edes saa mennä 2 metriä lähemmäs toista ihmistä. Rauhassa saat olla, ellet itse alla häiriköidä.
Ei sun tarvi pelätä.Kun liikut et ajattele sitä vaan sitä mitä olet menossa tekemään muutkin on mokannut.Harrasta liikunta vaikka sisällä minkä pystyy ja opi enkkua piirustusta netis.
isolla mittakaavalla suomessa siirrytään metsästä kaupunkiin
se jatkuu...
pelkotiloja voi syntyä siitä
sekä kansainvälistyminen
ja teknistyminen
ei?