Jotain erittäin negatiivista ja ehkä jopa loukkaavaakin sinusta. Vielä viimeiset viikot pyhitän omille tunteilleni, jotta saan puristettua kaiken vihan ja katkeruuden ulos minusta. Rehellisesti vihaan, halveksin ja inhoan sinua. Sinun tekojasi ja kitkerää valhettasi, johon minut halusit vetää mukaan. Valutan kaiken saastan ulos ja siinä ei sormien läpi katsota. Minä niin pyyhin sulla lattiat ja sitten heitän pois. Ikinä en tule niihin tunnelmiin palaamaan, joita joskus sinun aikanasi koin.
Pidä siis rojusi ja likainen yhteisösi. Et minua ikipäivänä ansaitse!
Pidä siis rojusi ja likainen yhteisösi. Et minua ikipäivänä ansaitse!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vaikka itse olit syyllinen.
Täysin tyhjästä mielipideasiasta suutuit ja minä ihmettelin käytöstäsi. Sinä et ymmärtänyt sitä, että vaikka en nyt olisi vaatinut anteeksipyyntöä tuollaisesta käytöksestä, jäin kuitenkin hyvin varautuneeksi suhteesi. Sen tulkitset sitten ilkeydeksi, vaikka itse aloitit.
Ylpeys käy lankeemuksen edellä.
Minä en suutu kuin vakavista asioista, en mistään tyhjistä mielipiteistä.
Kaikkia tekoja ei tule hyväksyä tai antaa anteeksi. Silti kannattaa ihmiselle itselleen oppia antamaan anteeksi. Viha, katkeruus ja muut negatiiviset tunteet syövät sinua pikku hiljaa enemmän ja enemmän. Älä anna valtaa negatiiviselle kierteelle, vaan vaihda sen suunta positiiviseen. Näe asioiden hyvät puolet ja mahdollisuudet ja iloitse niistä. Tsemppiä sinulle.
Ei ole negatiivisia tunteita, vaan tunteita jotka voi halutessaan tuntea tai olla tuntematta. Itse mielelläni koen jokaisen tunteen, enkä usko tuota positiivista silmänlumettasi.
Nyt oli hyvä vastaus! Negatiivisetkin tunteet on syytä käsitellä ja tämmöiset automaattivastauksen oloiset kommentit lähinnä ärsyttää.
Harmillista, mutta ymmärrän, että joskus asiat täytyy oppia "kantapään kautta".
Jospa huolehtisit vain omista tunteistasi ja antaisit muiden tehdä miten haluavat.
En niin.
Mulla ei mitään rojuja oo.
Hänellä on ja sen tiedän.
Jos on ITSE SYYLLINEN siihen, että tuli jätetyksi jo ikuisuus monia vuosia sitten!
Turhaa silloin on mielestäni kieriskellä, kuluttavassa katkeruuden ja vihan tunteessa, elämänsä tällä itse pilaa!
Elämä ei mene täällä siten, että täällä on on pakko tykätä kaikista ihmisistä.
Elämänsä saa jokainen ihminen elää, haluamallansa tavalla täällä.
Kenenkään ihmisen ei ole pakko alkaa minkäänlaiseen suhteeseen jonkun itselle vieraan ihmisen kanssa vain siksi koska ihmiset harrastavat suhteilua.
Kuinka ihmeessä yksinään elävän ihmisen arki, iloksi muuttuisi ja kaikki arkipäivän murheet ja ongelmat haihtuisivat kuin savuna ilmaan.
Jos hän vähän kuin säälistä, ottaisi elämäänsä jonkun ihmisen vaan.
Tuntematta tätä juuri miltään osin, tuntematta häneen minkäänlaista mielenkiintoa, luottamuksen tyystin puuttuessa, ei liioin mitään yhteistä historiaa.
Eikö tämä olisi sama asia, kuin sian porsaan toisi kotiin suljetussa säkissä?
Yhtä hullu päähänpisto, josta aiheutuisi todella pahoja ongelmia elämään.
Miten liittyy aloitukseen?
Tulkitsen aloituksen katkeraksi, vihaiseksi jätetyn miehen oireiluksi.
Mielenkiintoista on vain se, että oletan aikuinen ihminen ei kestä kun tulee jätetyksi.
Tai ei hyväksy sitä, että ei saa tahtoaan lävitse.
Onko läheisriippuvainen vai narsisti joka yrittää saada väkisten haluamansa?
En tehnyt mitään väärää.
Teit ja niin monta kertaa. Olisit lopettanut kaiken jo heti alkuunsa kun oli paras mahdollisuus, mutta päätitkin ruveta leikkimään. Ja miten lopulta kävi sinulle? Aika surkeasti, sanoisin.
Mielikuvaharjoitus? Miksi tuollainen?
Senkun vuodatat ryynisi tänne EVVK. Hyvä että pääsin sinusta.