Torstaina oli WL 11.2.2021 Edunvalvontapäätös viipyi puoli vuotta.
Onko kokemuksia edunvalvonnasta?
Vain asialliset /todelliset kirjoitukset.
Onko kokemuksia edunvalvonnasta?
Vain asialliset /todelliset kirjoitukset.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
On. Isä hankeen. Koplausta kaupungin päättäjien kanssa. Sittem maksetaan laskut omaisella
Edunvalvojana yksityishenkilö parempi.
Yksityishenkilö maksaa laskut ajallaan ja näin ollen saldo pysyy ajantasalla.
Esim lääkkeiden maksu suoraan apteekkiin on edullisempaa, kuin yleinenedunvalvoja maksaa ne välikäsien kautta, siis ylimääräisiä kuluja tulee, mikä ei ole eduksi päämiehelle elikkä edunvalvottajalle.
Viimeiseen asti kannattaa hoitaa itse asiansa.Jossakin päin suomea ikkunan avaaminenkin maksaa vähintään 0,50€ /kerta, mutta kukahan sen ikkunan sitten sulkee ja millä hinnalla?Täytyy yrittää pitää kuntoa yllä viimeiseen asti, mikä on jokaiselle eduksi.
Yleiseltä. edunvalvojalta kun pyytää tiliotetta, niin jää epäselväksi tapahtuma.
Esim.taxikyyti ja hinta, muttei mistä>mihin ja onko Kela-kyyti vai tavallinen'
Hyvin puutteellista tietoa ylipäänsä.
Rehellisyyttä vaaditaan myös edunvalvojalta, se on A ja O.
EU elvytysrahsa ilmaston muutos. Lopetatte piereskelyn ja tupakoinnin, saatte fyffeä
Ilmastoteko. Hommata entisen tilalle ladattava akka. Ei yöllä mäkätä. Eikä kulu lompakko. Voi laittaa komeroon lataukseen. Aamulla pois ja ladattava akka imuroi, pesee pyykit tekee ruuuan sillä aikaa kun olet töissä, kalassa, palaverissa, oluella. Ladattava akka hymyilee, eikä ole yli lihava eikä juo.
No jopa on päämiehet sekaisin, kun suoltavat mitä sattuu.
Noin sekavien täytyy hakeutua hoitoon ja heti.
Hakeuduin itse 2020 kesällä edunvalvontaan. Tarinani olisi pitkä, jos kertoisin syyn miksi olin päätynyt ko tilanteeseen. Oletukseni oli, että saan tukea edunvalvojalta esim. mahdollisiin tukien hakemisiin ja että yhdessä ev.n kanssa keskusteltaisiin mihin kaikkeen hänen tukeaan tarvitsen. Kyseistä keskustelua ei olla koskaan käyty ja yhden kerran tämän melkein vuoden aikana olemme keskustelleet puhelimessa. Pyysin henkkoht tapaamista, mutta hän vetosi korona pandemiaan, että ei voida tavata. Viime kesäkuussa tuli päätös, että heinäkuun alusta saan ev.n. Pankkitilini suljettiin ja avattiin minulle oma käyttötili, mutta ev unohti siirtää käyttötililleni rahaa ja jäi kesälomalle. Usean puhelun jälkeen sain tililleni käyttörahaa. Ev ilmoitti s.postin välityksellä elokuussa, että hän on laskenut, että pystyy antamaan minulle 280€\kk käyttörahaa, jolla minun on pitänyt kattaa työmatkani 60km\pv ruoka ym.henkkoht menot. (Ei ihmisarvoista elämää.) Kysyin myöhemmin häneltä mahdollisten asumis-tai toimeentulotukien hakemista, mutta hänen mielipiteensä oli, että ei mahdollisuutta saada. Voimaannuin sairaudestani ja hain marraskuulla itse Kelasta toimeentulotukea jota myös sain, mutta sain myös moitteet ev.lta kun sooloilen itse asioita jotka kuuluu hänen hoitaa. Joulukuulle hän sitten haki ja sai. Pyysin jouluksi lisä rahaa ja sainkin 100€ aaton aattona. Joulukuulla Kela maksoi myös ns. pandemia tukea, jota sitten tammikuulla pyysin itselleni vedoten, että ko tuki on tarkoitettu maskien ostoon. Vastaukseksi sain, että saithan sen 100€. Toki monen s.postin jälkeen sain sen rahan itselleni. Koin ja koen itseni niin nöyryytetyksi. Vielä haluan kertoa, kun jouduin hakeutumaan yksityislääkärille ja pyysin ev.lta rahaa sitä varten. Hän vastasi, että pyydä lähettämään lääkärikeskuksesta laskun hänelle, mutta käski minun ensin ottaa selvää, että hyväksyykö lääkäri sen. Tilatessani vastaan otto aikaa nöyränä sitten kysyin, että olen edunvalvojan alaisena, että voiko laskun lähettää hänelle. Kyllä voi laskutus lisän kera..... Tässä muutama kokemukseni edunvalvonnasta. Olen kuitenkin täysjärkinen töissä käyvä pian eläkkeelle pääsevä nainen. Minun kohdallani ei edunvalvonnan tuki ja minun toiveeni ole kohdanneet. Kaikesta huolimatta olen onnellinen kun olen saanut terveyteni takaisin
Mitäs paljaskallo tähän sanoo? Onko asiat kohdallaan kun paskiainen hakee sossusta niinpaljon kuin haluaa ja kaljaan vain, hä?
Onko edunvalvojasi ns yleinenedunvalvoja?
Jotkut yleiset edunvalvojat eivät pidä päämiehensä puolta?
Vähänaikaa sitten oli mediassa, kun Savonlinnan seudulla oli edunvalvoja lyönyt laimin työnsä ja törkeesti.
Kyllä on yleinen edunvalvoja. Hänen toimintansa on ollut todella alentavaa minua kohtaan. Kertomani kokemukset ovat vain osa hänen toiminnastaan.
Taitallissee a olla vajakilta kaljat lopussa. Piti polokee lissee k-marketista
Yleisestäedunvalvojasta on vaikea päästä eroon, täytyy hakea Maistraatin kautta ja ruuhka on valtava.
Maistraattiin saa jättää valituksen, jos joutuu väärinkohdelluksi yleisenedunvalvojan tiimoilta.
Pitäkää puolenne.
Minulla tulot liian isot, en saa toimeentulotukea. Ja sinäkö omistat roskikset, pihallekko heitän mainokset ja vanhan sanomalehdet. Ei tarvitse juoda mitään alkoholia kuten itsestään epävarmat hermoheikot ihmiset
Julkiseen edun valvontaan laittoi lähiomaiset henkilön. lähiomaiset määrsivät riitää henkilölle viikossa 70e, puhtaus.kai mikä siihen kuuluukin.. ravinto,tena vaipat,matka lipput, virike. Kotiin sai 1 palmia aterian plus,pienen mehu purkin päivää kohti 1 vai 2dl?Henkilö söi siis isona ihmisenä 1 palmia aterian. Osti ranskista ja lauantai makkaraa. Koska tupakoi siihen meni rahaa.Tupakoiva lähiomaneinen,joka haisi tupakalle sanoi: Lopeta tupakointi, riitää rahasi.!lupakoiva lähiomainen kun tupakasta keuhkoahtautuma tauti ,astmat ymm.Kehtasi sanoa vanhukselle,lopeta tupakointi. Kun julkisessa edunvalvonnassa,todella lähiomainen voi hallita viikko rahan. Ja 1 palmian ateria,kun muutenkin olet lihava riitää.Lähiomainen ei lopetanut tupakointia,koska pelkäisi lihoisi vanhanakin!Ei tarkastella lähiomaisen latvaa yhtään. Tai sitä maksaako vanhat kalavelta ilkeydellä avuttomalle puolisolle takas,kun laitaa viellä yksin asuu eri osoite,Kotihoidelle enemään sana valtaa asiakkaiden hyvin voinnin takia ! Lähiomainen esim.En jaksa sitä,syy ei käydä,ei saman katon alla asuta. Mutta kelpaa leskeneläke,ei erota siksi! Henkilöltä Pankki vei palvelumaksut tililtä,nostosta palvelu maksuja . Joten henkiö ei koskaan sanut 70e viikko rahaa.Pitkät sairaala ajat,ei käyttö rahaa,kantiini ostot ymm.Vaikka lähiomaisella oli pankki kortin pin ,numero,Onneksi on kuollut.On rauha nukuu iki- unta Malmin hautausmaa,ei puute!
Edunvalvonnassa on se hyvä puoli, että itse hankkimansa palkan saa täysimääräisenä pitää. Tuet kuuluu vaan edunvalvonnan piiriin.
Tämä minulle uutta tietoa...Kiitos
19.4Ravintolat auki sinne vaan klo 9ryyppäämään.
Meiaakko paljakpaska oikkeasti mennä juomaa?
Kysy sinä poliisilta apuräkyttäjä
Mitä pitäis kysyä?
Aloittaja pyysi asiallistatietoa
Häiriköt poistukaa!
No sinähä tiällä jjust häiriköit, mitä länkytät paljaskallo? Sinähä täällä terrorisoit tätä ryhmää jatkuvasti.
Mene molopää. Muualle molottamaan moloinesi. Mättää molemmissa päissä ja pahasti
Pitkään käsittelyt jatkuvat.
Jos olet tyytymätön yleiseenedunvalvojaan ,niin tee valitus.
Vain valittamalla saa tietoisuuteen epäkohdat y-edunvalvojista, laki se on heillekin jota pitää noudattaa.
Paljonko saatte viikossa. Kaverini saa 100€'