Itseäni ärsyttäneet törkypuheet

Meistä itse kukin voi olla mielipiteiltään erilaisia, mutta puhekäyttäytyminen voi olla törkyisää ja vastenmielistä.
En jaksa nyt kerrata kaikkia, mutta esimerkkejä:
Paula Vesala
Iivo Niskanen
17105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ehkä siinä on kummallakin tilanteeseen suhteutettuna mitta täynnä. Toisella lujavauhtinen kilpa takana ja kuvaaja heti kimpussa. Siinä kohtaa ei ehkä olla parhaassa haastattelutilanteessa. Tässä olisi kehittämisen paikka. No, sanottu mikä sanottu äkkipikaistuksissa.
Toisella kysymys elannosta ja kiukku kuohahtanut, sen kummemmin ajattelematta sanottu väärällä tavalla. En itse ehkä olisi kommentoinut niin, tällä hetkellä voisi sanoa, että vaarallista.
On sitä näissä keskusteluissakin monenlaista ikävää ilmennyt, kehittämistä tässäkin kohtaa. Millainen mielentila meillä kullakin on ja mitä tapahtunut hetki sitten, niin silloin saattaa sanansäilä lentää. Kuitenkaan emme tunne vastapuolta emmekä tiedä kuinka tosissaan kukakin on.

Äänestä
  • En kaipaa mitään itämaista kukkaiskieltä puhumiseen, vaikka harkinta on hyvästä.
    Joskus on kyllä hyvä viestiä painottaa kunnon kirosanalla.

    Äänestä

  • "On sitä näissä keskusteluissakin monenlaista ikävää ilmennyt, kehittämistä tässäkin kohtaa. Millainen mielentila meillä kullakin on ja mitä tapahtunut hetki sitten, niin silloin saattaa sanansäilä lentää. Kuitenkaan emme tunne vastapuolta emmekä tiedä kuinka tosissaan kukakin on."

    Voisitko vähän selventää mitä tarkoitat? Kirjoitat, että "näissä keskusteluissakin on monenlaista ikävää ilmennyt, kehittämistä tässäkin kohtaa." Millaista "monenlaista ikävää" ja millaisella "kehittämisellä" näitä monenlaisia ikäviä vähennettäisiin? Ennakkomoderoinnilla vai millä? Ja miksi edes pitäisi, onhan paljon niitäkin jotka pitävät "ikävistä" aiheista?
    Tunnistatko itsessäsi olevan jotain kehittämistarpeita "tässä kohtaa", eli yleisen keskustelupalstan keskustelijana, kirjoittajana, lukijana, vai tarkoititko että kehittämistä olisi vain "vastapuolessa (?!)" ja/tai tämän keskustelualustan tarjoajassa?

    Bessie

    Äänestä

Olisiko sinun myös kannattanut kertoa miksi Niskanen ärähti?

Äänestä

Minusta Vesalan älämöinti on kohtuutonta. Hän ajattelee vain ja ainoastaan itseään.
Monilla aloilla on tiukkaa, ei vain hänen alallaan. Mikään ei estäne kouluttatumasta lähihoitajaksi tai siistijäksi.
Hyvätuloisten artistie olisi syytä säästää hyvinä aikoina. Niin mekin köyhyysraja-eläkeläiset teemme silloin kun voi.

Äänestä
  • Ymmärrän erittäin hyvin Vesalan ja Kivisen reaktiot,
    niin huonosti on koronarajoitukset hoidettu,
    niin epäoikeuden mukaisesti.

    Jos pari sataa henkeä voi mennä kuuntelemaan kun esitetään musiikkia levylta, mutta jos kyseinen taiteilija menee laulamaa ne samat laulut , saa olla paikalla vain kymmenen henkeä.
    Aika törttö hallitus tekee tuommoisia päätöksiä.

    Äänestä

  • maissiii kirjoitti:

    Ymmärrän erittäin hyvin Vesalan ja Kivisen reaktiot,
    niin huonosti on koronarajoitukset hoidettu,
    niin epäoikeuden mukaisesti.

    Jos pari sataa henkeä voi mennä kuuntelemaan kun esitetään musiikkia levylta, mutta jos kyseinen taiteilija menee laulamaa ne samat laulut , saa olla paikalla vain kymmenen henkeä.
    Aika törttö hallitus tekee tuommoisia päätöksiä.

    Ihmiset i t s e on vastuussa koronarajoituksien noudattamisesta.
    Ohjeet ja rajoitukset on tyhmiä varten, muttei ne tajua niitäkään noudattaa.

    Tyhmä pitää nokkansa minnekään missä tartuntariski on.

    Äänestä

  • Paula Vesalan tulot 2019 noin 245 000 euroa. Pääomatuloa Vesala sai 12 592 euroa, ja yhteensä tulot olivat 257 626 euroa. Ja nyt pitäisi tukea saavutettua elintasoa suuremmilla tuilla kuin saavat irtisanotut ja lomautetut työläiset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihmiset i t s e on vastuussa koronarajoituksien noudattamisesta.
    Ohjeet ja rajoitukset on tyhmiä varten, muttei ne tajua niitäkään noudattaa.

    Tyhmä pitää nokkansa minnekään missä tartuntariski on.

    Ohjeet ja rajoitukset ovat epäoikeuden mukaisia, siitähän tässä on kysymys.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paula Vesalan tulot 2019 noin 245 000 euroa. Pääomatuloa Vesala sai 12 592 euroa, ja yhteensä tulot olivat 257 626 euroa. Ja nyt pitäisi tukea saavutettua elintasoa suuremmilla tuilla kuin saavat irtisanotut ja lomautetut työläiset.

    Tässä ulostulossa ei ollut kysymys vain Paula Vesalasta, vaan hänet oli valittu edustamaan Saarikon työryhmään esiintyviä taiteilijoita jne
    Jos 500 freelanseria on tehnyt valituksen oikeusasiamiehelle siitä kuinka alaa on kohdeltu koronan aikana, ei varmaankaan ihan tyhjästä nyhjäisty.

    Vesala arvasikin , miten asiaa hänen kohdallaan arvioidaan, aivan kuten teitkin...

    "Koronatyöryhmään nimitetty Paula Vesala ryöpyttää hallitusta: ”Heiluttaisin kirvestä Marinin ja Kiurun suuntaan”
    Ulostulot tapahtuma-alan vaikeuksista voivat johtaa "miljonäärit hiljaa" -tyyppisiin kommentteihin ja suoranaiseen vihapostiin, sanoo laulaja-lauluntekijä Paula Vesala."

    Äänestä

Esityksiä joissa Mikko Kivinen esiintyy, en vastaisuudessa mene katsomaan.

Äänestä
  • Voin hyvinkin mennä kun taas tukee meidän areenalle esiintymään.
    Kivinen on miun maun mukkainen söheltäjä.

    Äänestä

  • maissiii kirjoitti:

    Voin hyvinkin mennä kun taas tukee meidän areenalle esiintymään.
    Kivinen on miun maun mukkainen söheltäjä.

    Ehkä Saksassa olisi mieleisesi Hallitus...? Katsohan miten siellä toimitaan. Tain sitten monessa muussa maassa.
    Miksi roikut Suomessa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ehkä Saksassa olisi mieleisesi Hallitus...? Katsohan miten siellä toimitaan. Tain sitten monessa muussa maassa.
    Miksi roikut Suomessa?

    Ei ole montaakaan vuotta siitä kun Martti Suosalo ja Mikko Kivinen vetivät mainion esiteyksen täällä meidän areenalla. Oli siinä joku kolmaskin mukana, olisiko ollut Kanerva.
    Siinä oli paljon musiikkia ja se oli tosi viihdyttävä esitys.

    Kunpa tulisivat taas ja ottaisivat yleisönsä kuten silloin viimeksikin.

    Äänestä

Ville Keskilä esiintyy lehtijutussa fiksusti, mutta Kivisen vuoksi taidan jättää seuraavan Lisää saikkua kappaleen väliin.

Äänestä

Lahjattomat on ilman rahaa. Lahjakkaat "artistit" on keksineet tapoja ansaita
toimeentulonsa koronankin aikana.
Ei "taide" ole ainoa elättäjä.
Työtä on koko ajan saatavissa hengenpitimiksi, jos vain kelpaa.

Äänestä
  • Hyvä kommentti!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Meistä itse kukin voi olla mielipiteiltään erilaisia, mutta puhekäyttäytyminen voi olla törkyisää ja vastenmielistä.
En jaksa nyt kerrata kaikkia, mutta esimerkkejä:
Paula Vesala
Iivo Niskanen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu