Tää nyt saattaa olla tyhmä kysymys, mutta miksi tällä palstalla ei ole seriffiä?
Eikös sellaisen tehtävä olisi yrittää pitää keskustelu järkevänä ja karsia pois kaikki asiattomat kirjoitukset.
Toisaalta tällä palstalla seriffi-rukalla kyllä olisi aivan liikaa töitä. Ei siihen taitaisi yksi ihminen kyetä (Olipa sitten koulutettu yliopistossa tai AMK:ssa...).
Eikös sellaisen tehtävä olisi yrittää pitää keskustelu järkevänä ja karsia pois kaikki asiattomat kirjoitukset.
Toisaalta tällä palstalla seriffi-rukalla kyllä olisi aivan liikaa töitä. Ei siihen taitaisi yksi ihminen kyetä (Olipa sitten koulutettu yliopistossa tai AMK:ssa...).
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämäkin saattaa olla tyhmä kysymys, mutta miksi tällä palstalla pyörii opistolaisia (amk)? Palstan nimi on "Yliopistot & korkeakoulut".
Ja mistäs sinä tiedät mistä kukakin on? Oletko ajatellut, että nämä kaikki idioottimaisuuksia laukovat AMKilaisian esiintyvät saattavat olla vaikka yliopistolaisia. Tai peruskoululaisia. Tai KGB agentteja. Onko lähdekritiikki tuttu käsite?
..ettei tällä palstalla ole seriffiä. kaiken maailman vittupäät kirjoittelee näköjään juuri tänne kun ei voi muualle.
että sheriffi saadaan tännekin melko pian.
Tuskin hän työmäärän alle luhistuu. Jos vanhat merkit paikkansa pitävät, ei kestä kauankaan, kun häiriköt jatkavat matkaansa muualle (siis palstoille, josta heidän viesteihinsä ei kosketa).
Ammattihäiriköiden lisäksi tänne näyttää pesiytyneen myös puhtaasti tietämättömiä, jotka yrittävät kirjoittaa, vaikka eivät ole opiskelijaelämää nähneet sen paremmin ammattikorkeakouluissa kuin yliopistoissakaan. Nämä kirjoittajat poimivat "tietonsa" tältä palstalta, ei opiskelijoiden arjesta. Eräänlaista pelkoa ja ennakkoluuloja, uskoisin... Kannattaisi hankkiutua itse opiskelemaan ja huomata, että meitä on laidasta laitaan. Yleistyksillä ei elämässä kovin pitkälle pääse :)
Kyllä korkeakoulu-opiskelijat pystyvät kestämään vittuilua ja ketään muuta (esim. amk:laista) tänne ei toki edes kaivata.
Näissä riidoissa on usein vielä tietynlainen poliittinen lataus hiljaisena taustalla. Joten järjetöntä on mikäli tälläistä sensuroimaan ruvettaisiin.
Aika vaisuksi menisi palsta. Nyt sitä on melko hauska lukea.
Hmm... jos tänne sheriffi joskus tulee, hänen tehtävään on auttaa "pitämään keskustelu järkevänä", vrt. ketjun aloittajan viesti. En siis tarkoittanut, että tänne tarvittaisiin jotain suojelijaa, joka pelastaa opiskelijat esimerkiksi turhautuneiden ja työttömien provoilta ;)
Se olisi jo melkoista ajanhukkaa. Totta kai avoimeen keskusteluun saa postittaa mitä mieleen tulee, eikä meistä kukaan siitä muuksi muutu, mutta keskustelun taso on asia erikseen. Oikeasti neuvoa kaipaavat ovat jo hukkumassa viestimassaan.