Sannikka luuttusi Pekosella pöytää viime viikon lopulla pommittaessaan häntä koronarajoituksista ja niiden lisäämisestä. Kokematon ja kiltti Pekonen meni kipsiin eikä ehtinyt miettiä säksättävän Sannikan puhetulvaa, eikä kernnyt vastata ansakysymykseen oikein. Pitääkö ravintolat sulkea?
Annakaisa vastasi että "kyllä"! Voihan h**vetti! Eikö hän olisi voinut sanoa Sannikalle että "väärä kysymys, muotoile uudestaan". Lienee selvää, että päivisin duunissa pakertava porukka tarvitsee alkoholittoman lounaansa, mutta iltaisin kaljaravintoa ja lonkkua/siideriä kittaava opiskelijaporukka pärjäisi ilman örveltämistäkin, ettei Jyväskylän tapauksen kaltaisia tartuntaryppäitä syntyisi. Onhan tämä kyllä kornia, että tuollaiset läkähdyksiin saakka itseään esille tuovat nykytoimittajat pääsevät pälättämään ja sotkemaan noin, että asiat menevät haastatettavalta sekaisin. Ei todellakan ole vaikeaa selvittää ravintoloiden myyntejä ja myyntiaikoja tarkastelemalla mikä ravintola on tärkeä yhteiskunnan pyörimislle, lounasravintola vai Heidi's Bier Baarin tyyppinen bailupaikka.
Pekonen ja Sannikka
2
79
Vastaukset
- Anonyymi
Yli 10 hengen kokoontumisia ei saa järjestää, mutta kun se kokoontuminen järjestetään ravintolassa, rajana ei ole kuin ravintolan istumapaikat vähennettynä hallituksen määräämällä prosenttiluvulla. Isossa ravintolassa voi siis kokoontua useiden satojenkin henkilöiden porukka ihan luvallisesti. Eikä tarvita edes maskia kun kaljaa on paha ryystää maskin kanssa. Elokuviin, teatteriin tai museoon ei saa mennä 10 henkilöä enempää vaikka suojaustoimenpiteet olisi kuinka hyvät, turvavälit yli 2 m ja kaikilla maskit.
- Anonyymi
Ravintolat voidaan sulkea mutta siinä tapauksessa on niille maksettava verovaroista illan nettomyyntiä vastaava summa. Maksetaanhan kaikille muillekin erilaisia koronatukia ja lainaa on otettu miljarditolkulla eikä loppua näy. On erittäin kiva huudella että kaikki paikat kiinni jos se ei omaan toimeentuloon vaikuta.
Ja ravintoloita on erilaisia. On niitä minne mennään syömaan ja sitten niitä minne mennään juomaan. Ensin mainittu tuskin koronaa levittää sen paremmin kuin kaupassa käynti mutta jälkimmäinen onkin toinen juttu.
Ja voidaanhan se tehdä niinkin että kaikki paikat kiinni rahahanoja myöten niin katsotaan miten parin kuukauden päästä menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1641711Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli551328Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva1911094Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi521061Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus761019Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e37965- 60881
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy208851- 56825
Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali155820