Kelkkaturma.

8874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kummaltakin jalat poikki

Äänestä

No kuule kyse oli kelkkaonnettomuudesta !

Äänestä

Nuin siinä käy, kun on reitit totella huonossa kunnossa!!

Äänestä

Olisi hyvä tietää missä kohin tapahtu? Ettei tapahdu toisille samaa.

Äänestä

Ehtotan että kelekkoihin on laitettava pakollisiksi apurattaat ja apusukset. Semmoiset levikkeet että metri kummallekin puolelle tukemaan. Ja ylin kulkunopeus 5 km/tunti.
Ajakalle kypärä, missä ambulanssin tapainen hälytysvalo sekä ääni.
Ja jonkinlainen karttasovellus että suurinpiirtein tietää että missä suurin piirtein on.
Tämä sama koskemaan tolloja hirviporukoiden uljaita kännykkämetsästäjiä, jotka enemmän hukassa kuin omat koiransa.

Äänestä
  • Ehkäpä liikaa vauhtia ja kokemattomuutta. Tosi on ihan kuin moottoripyörällä ajaessakin, että tottumaton takapenkillä istuja kaataa kelkan. Kelkan menoa pitää myötäillä ja tehdä tarvittaessa kallistuksessa vastaliikettä. Jos antaa painon mennä kallistuksen puolelle, kohta on kelkka helposti nurin. Tai jos ei mene nurinkaan, matkustaja laskee kallistuksen puolelta jalkansa maahan kaatumisen pelosta . Siitä se helposti lipsahtaa telastoon. Pyörällä ajettaessa päinvastoin. Kun kuski kallistaa pyörää kaarteessa sisäkurvin puolelle, jotta pyörä ohjautuu, takapenkkiläisen pitää tehdä samoin samaan suuntaan. Tottumaton matkustaja tekee liikettä vastapäivään ja saa tasapainon horjumaan pyörästä. Kokemusta on. Ottakaapa kantaa olenko oikeassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ehkäpä liikaa vauhtia ja kokemattomuutta. Tosi on ihan kuin moottoripyörällä ajaessakin, että tottumaton takapenkillä istuja kaataa kelkan. Kelkan menoa pitää myötäillä ja tehdä tarvittaessa kallistuksessa vastaliikettä. Jos antaa painon mennä kallistuksen puolelle, kohta on kelkka helposti nurin. Tai jos ei mene nurinkaan, matkustaja laskee kallistuksen puolelta jalkansa maahan kaatumisen pelosta . Siitä se helposti lipsahtaa telastoon. Pyörällä ajettaessa päinvastoin. Kun kuski kallistaa pyörää kaarteessa sisäkurvin puolelle, jotta pyörä ohjautuu, takapenkkiläisen pitää tehdä samoin samaan suuntaan. Tottumaton matkustaja tekee liikettä vastapäivään ja saa tasapainon horjumaan pyörästä. Kokemusta on. Ottakaapa kantaa olenko oikeassa.

    Liian suuri tilannenopeus, ymmärtämättömyys, jopa se ego, siinähän ne syyt. Kaksi kuoli viimetalvena , Kunhan eivät vaaraa aiheuta ulkopuolisille. Nopeusrajotin säästäisi paljon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Liian suuri tilannenopeus, ymmärtämättömyys, jopa se ego, siinähän ne syyt. Kaksi kuoli viimetalvena , Kunhan eivät vaaraa aiheuta ulkopuolisille. Nopeusrajotin säästäisi paljon.

    Näille sattuu vahinkoa, ei niin paljon ja pahoja kuin mönkijöille

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/kaksi-sairaalaan-moottorikelkkaturmasta-hyrynsalmella-195687325/

Mikä tuo tapaus on, eihän ole käynyt pahemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu