Mutkamampilla tuulee myös

Anonyymi

Mutkalammin lähes 70 voimalan tuulivoimapuisto alkaa rakentua Kannuksen, Kalajoen ja Kokkolan alueille – Neoenin sopimuksen myötä kyseessä on kokonaisteholtaan yksi Suomen suurimmista tuulivoimapuistoista. Tämän puiston rakentaminen on jo alkanut.

5

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liian lähelle asutusta tulee. Voimalat tulee ja asukkaat lähtee. Tämä on sitä kepulaista politiikkaa.

      • Anonyymi

        En oo kepu. Mietin, mitä ne myllyt haittaa asukkaita? Kauniita katsella, ääntä ei kuulu. Ainiastaanbjis ihan viereen menee kuuluu tasainen hurina, mutta eipä kellään ole tarvetta myllyn juurella oleilla. Ja kyllä, kotink ikkunasta näkyy nykyisent myllyt, eikä kuulu mitään ääntä, vaikka taidan olla niitä joka lähimpänä asuu. Lisää myllyjä Kuuronkalliollekin!


    • Anonyymi

      Kyllä se on Kuurankallion alueen luonto pilattu lopullisesti . Vasta seuraava jääkausi tasoittaa nuo hirvittävät jäljet. Yleensä se on niin, että jos on tuulivoimayhtiön kans allekirjoittanut jonkun vuokrasopimuksen ja saa jotain tuloa tuulivoimaloista, niin se kummasti muuttaa voimalat kauniiksi ja ääntäkään ei voimaloista enää kuulu. Koko tuulivoimatouhu on täyttä hölmöläisten hommaa.

      • Anonyymi

        No eipä tule meikälle tuloja tuulimyllyistä. Kuuronkalliolla kukaan koskaan käyny, nyt alueella tulee käytyä nauttimassa myllyistä. Lisää myllyjä!


    • Anonyymi

      Mitä tekemistä Kuuronkallioilla on tuulimyllyjen kanssa? Ei mitään muuta kuin nimi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4911
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3384
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3278
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      49
      2582
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1620
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      12
      1227
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1025
    Aihe