Kylvin koruköynnöksen siemenet n. neljä viikkoa sitten. Itäneet ovat, mutta taimet ovat pieniä ja hentoja. Vaikea uskoa, että niistä kasvaa n. 2-3 metrinen köynnös, muiden köynnösten taimien rinnalla ovat aika aneemisia. Paikka ei ole paras mahdollinen, tavallinen ikkunalauta asunnossa, liian lämmintäkin saattaa olla. Onko kenelläkään kokemuksia koruköynnöksestä? Itse en ole niitä aikaisemmin yrittänyt kasvattaa. On tullut mieleen sekin, että olikohan siemenpussin sisältö se, mitä olisi pitänyt olla.
Vastaukset 1
- viileässä
Koruköynnös ‘Tresco’ Eccremocarpus scaber ‘Tresco’
Vaatii esikasvatuksen. Voidaan talvettaa sisällä viileässä ja valoisassa paikassa, jolloin vaatii leikkaamisen ennen kasvuunlähtöä.
keskim. korkeus: 1-2 m cm
kasvupaikka: aurinkoinen - paahteinen, aurinkoinen - ei paahteinen. Maaperä: hiekkapitoinen
väri: oranssinkeltainen
sato/kukinta-aika: heinäkuu,elokuu, (syyskuu)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2931195Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2991108Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50948- 106899
- 83877
- 101869
- 108712
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2571Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11548