Näin juuri kirjoituksen, jossa mietiskeltiin, mitä nyt Mikkeliin, jotta 5-tien kulkijat eivät hurauta ohi.
Joku arveli kylpylähotellin rakentamista, siinä saattaisi olla ideaakin. Tarvitsee vain olla järkevä suunnittelu, jossa ajatellaan toimintoja hyvin tarkkaan, että soveltuisi mahdollisimman monen käyttöön. SE ei voi olla liian prameaa, eikä myöskään ala-arvoista ja lapsille , vammaisille ja kaikille mahdollinen.
No tuo ei auta kovin paljon, Mikkeli tarvitsee jotain suurempaa, jossa ihmisille tulee työpaikkoja, jotka jakautuvat asiantuntijoille ja sitten vähemmän koulutetulle väelle. Joten koettakaa nyt olla mukana näissä kuvioissa, sillä varmasti moni jo ajattelee siirtyvänsä sieltä pääkaupungin liepeiltä kauemmaksi, korona varmasti puhuttaa.
Nyt hereillä. Sen pitää olla joko teollisuutta , virastoja. Jokaisen tulee ymmärtää, että kauppakeskuksia tänne ei tarvita, kun nytkin pienen hetken ollut yritys lopettaa, eihän täällä ole ostajakuntaa. Niitä voidaan rakentaa kun ensin saadaan väestöä tänne.
Ja muutenkin tässä yhteiskunnassa pitäisi ajatella järkevämmin. Elämä tänään on sitä, että yritykset soittavat, käyvät jyskyttämässä eläkeläisten ovia ja tarjoavat vaikka minkälaista tarkistusta, ajattelematta että kyllä ihmiset hakevat tarpeessaan palvelua. Monillakaan eläkeläisillä ei ole varaa näitä remontteja teetättää, kuten ei myöskään lapsiperheillä, joilla on monesti talovelkaa niin, että joutuvat jo nyt miettimään, mitä voi ruokakaupasta ostaa.
Sitten ovat nämä kaikenlaiset järjestöt, jotka milloin apua kiva koulu toimintaan ja moniin moniin muihin, joiden rahoitus pitäisi kyllä saada ihan julkisista varoista. Muuten mihin rahat menevät, eivät ainakaan tuonne ihan kipukohtaan. Kiva koulu tai kukaan ei edes tiennyt, missä lapsia on ja keiden seurassa ja hänet surmattiin. Kiusaamiseen pitää puuttua ja nähdä se myös koulutien varrella ja tietenkin kodeissa.
Ei tämä yhteiskunta näin voi kovin kauaa mennä, että kerjätään ja kerjätään ihmisiltä, jotka jo maksavat kai Suomen korkeinta veroa täällä. Joten ihan varmasti niitä vääriä päätöksiä on tehty aika paljon.
Nyt on vaalit edessä ja puolueet taas framilla, mutta ikävä vain, kuntapolitiikkaa ei puolueilla oikeastaan voi hoitaa, pitää saada järkevyys , jossa pitää nähdä ja laskea ja osata nimenomaan laskea mitä mikin asia maksaa ja miten siitä hyödytään, onko tarpeellinen vai jonkin unelman toteutus ja kannuksien saaminen. Sitten on koululaitos ja päivähoidot, jossa pitää ymmärtää, että lapset eivät voi kulkea kymmeniä kilometrejä edes autoissa koulumatkaa. Jos päiväkoti on esim monen kilometrin päässä ja toisella suunnalla kun autottoman perheen työpaikka, kyllä siinä koittaa uupumus perheessä ihan varmasti.
On hieman outo kuunnella, kuinka valtuustoihin ja jopa eduskuntaan mennään räyhäämään.
Mitä Mikkeliin
7
201
Vastaukset
- Anonyymi
Vasemmistohallitus Santtu Marinin kertomana voisi ehdottaa, että Mikkelistä tehtäisiin vasemmistohallituksen ihannekaupunki, jonne muuttaisivat kaikki Suomen laiskat vasemmistolaiset.
Kenenkään ei tarvitsisi tehdä töitä, kaikki saisivat polttaa sätkää ja röhnöttää kotona lavereilla. Vasemmisto rahoittaisi tämän kuten yleensäkin eli kättä ahkerien taskuun ja vedetään sieltä rahat. Ihanaa, että vasemmisto on olemassa, muutenhan patalaiskat pummit joutuisivat töihin vielä kärsimään.- Anonyymi
Mites sä tähän aikaan päivästä ehdit kirjoittelemaan näitä viestejä? Yritä edes.
- Anonyymi
Taitaa kivakoulu olla Mikkelissä tosi paha koulu.
- Anonyymi
paska mikkeli
- Anonyymi
Ennen ohitietä, joskus -80 luvulla pysähdyttiin aina ostoksille Mikkeliin, kun oltiin pohjoiseen menossa. Ruuhkaa oli, mutta se toi vaan tunnelmaa.
- Anonyymi
Ei toi lokkiluotokaan vedä, kuin lokkeja :). Olis sille uudelle Isolle Prismalle ollut kysyntää johon mökkiläisetkin olisivat voineet pysähtyä, kun olisi ollut tilaa laajemmalle tarjonnalle. Mutta ei se vaan kelvannut, mutta en yhtään ihmettele, kun muistelee kuinka ahdasmielisiä olemme täällä stn Mikkelissä. Toriparkkin rakentaminen, ruskee perssilmä, hänski, jne.
- Anonyymi
Tertin mainio kartano + Kenkävero ovat loistavia vetonauloja näin ulkopaikkakuntalaisena arvioin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst255344- 2154378
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1473837Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1433319PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija202943Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58361908Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191698Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.581682Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251415Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271368