mistä sais tietoa esim otsikon mallin virityksestä? Yleensäkin saabin viritys kiinnostaa
9-3 2.0t viritystä?
sami
5892
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Autoasi on melko helppo virittää. Riippuen siitä, onko autosi vuosimallia 1999 tai 2000-> löytyy autoihin eri viritysfirmoilta erilaisia virityssarjoja.
Jos kyseessä on vuoden 1999 154 hv:n 2.0t, niin siihen tarvitsee vaihtaa magneettiventtiili virityssetin asennuksen lisäksi. Vuoden 2000 ja siitä eteenpäin 2.0t 150 hv:n versioihin tarvitsee ainoastaan asentaa virityssetti.
Varminta olisi varmaan aloittaa niin sanotulla "steg 1" -setillä, joka on "perusvirityssetti" Saabiin. Setti sisältää Trionic (ECU -yksikkö) vaihtoboksin, johon on vaihdettu uudet softat polttoaineensyöttöä, turbon ahtopainetta ja sytytystä sääteleville lastuille (vm. 2000-> ainoastaan yksi lastu), vapaavirtausilmafiltterin, sekä ilmafiltteriöljyn.
Tuon "steg 1" -setin asentaminen itse on todella helppoa. Työkaluina asennukseen tarvitsee Saabissa käytettäviä "tähtiavaimia", joita voi ostaa halvalla vaikkapa Hong Kong -halpahallista. Lisäksi tarvitset 10 mm:n kiintoavaimen tai hylsyn.
Mielestäni parhaimman hinta-/laatusuhteen omaavat BSR:n virityssetit. Niitä voi tilata joko suoraan BSR:ltä (www.bsrab.se), tai sitten heidän jälleenmyyjältään Speedpartsilta (www.speedparts.se). Heidän "steg 1" -setillään saat autostasi irti 227 hv, jos kyseessä on vm. 1999 154 hv:n 2.0t, tai 221 hv jos kyseessä on vm. 2000 (tai uudempi) 150 hv:n 2.0t. Virityssetin asentamisen jälkeen suositellaan käytettäväksi 98 -oktaanista bensiiniä, jotta autosta saisi irti täyden tehon. Tuskinpa tuo kuitenkaan on mikään kynnyskysymys, vaikka olisikin ennen käyttänyt 95 -oktaanista, koska bensiini on jo muutenkin aivan helvetin kallista Suomessa :)
Seuraavilta sivuilta löydät autoosi sopivan virityssetin, sekä virityssetin (steg 1) asennusohjeet:
http://www.bsrab.se/se/1_prod_saab.html
http://www.bsrab.se/se/_box_saab_9-3.html
Onko kellään kokemusta automaattivaihteisen virittämisestä? Mitenkä nuo virisatsit istuvat automaattivaihteiseen? Kyseessä on 150hv 9-3.
Eipä ole kokemusta automaatin virittämisestä, mutta ainakin BSR:n viritysseteissä automaattilaatikko otetaan huomioon ohjelmoidessa softaa. Siis jo tilaa virityssetin nimenomaan automaatille, laskee turbo ahtopaineet vaihtamishetken ajaksi, jolloin vaihdelaatikko rasittuu mahdollisimman vähän.
...tuota virittämistä voisi vakavasti harkita. Sen verran on itselläni kyllä peukalo keskellä kämmentä, että pitäisi vielä katsella joku puulaaki, jolta tuo päivitys onnistuisi. Ei viitsi lähteä arvailemaan kalliin lelun kanssa...:)
No kyllä jokainen osaa pari ruuvia aukaista ja sulkea. Jos osaat vaihtaa autoon uuden ilmanputsarin, niin osaat asentaa tuon virityssetinkin. Kuten aikaisemmin sanoin, asennukseen tarvitsee ainoastaan 10 mm:n kiintoavaimen ja kahta eri kokoista "tähtimeisseliä".
10 mm:n kiintoavaimella löysätään akun miinusnavan johto, ja irroitetaan.
Samalla avaimella saa auki hanskalokeron ja etuoven "välissä" olevan 10 mm:n pultin, jolloin pääsee käsiksi Trionic -moottorinohjausboksiin hieman kampeamalla lattiamattoa keskikonsoliin päin. Sitten tarvitaan (em. kahdesta) isompaa tähtiavainta boksin lopulliseen irroittamiseen, sekä pienempää tähtiavainta boksien kuorien vaihtamiseen päikseen (kannattaa ehdottomasti vaihtaa originaaliboksin kuoret viriboksiin).
Ilmanputsarin vaihto on helppo homma. Boksin klipsit auki, vanha ilmanputsari pois, öljyät vapaavirtausilmaputsarin setin mukana tulleella öljyllä, vapaavirtausilmaputsari paikalleen vanhan ilmanputsarin tilalle, kansi kiinni ja klipsit paikoilleen. Sen jälkeen 98:ia tankkiin ja usvaa putkeen!