Veneilijän velvollisuudet

Anonyymi

Mitä mieltä täällä ollaan veneilijöistä, jotka rikkovat aalloillaan laiturit ja niihin kiinnitetyt veneet? Vesiliikennelaissa sanotaan:

"Vesikulkuneuvon käyttäjän on toimittava siten, ettei hän ilman pakottavaa syytä vaikeuta tai häiritse muiden liikkumista vesillä eikä aiheuta vaaraa tai vahinkoa muille taikka vaaraa tai merkittävää tai tarpeetonta haittaa tai häiriötä luonnolle tai muulle ympäristölle, kalastukselle, yleiselle luonnon virkistyskäytölle tai muulle yleiselle tai yksityiselle edulle."

Osa veneilijöistä huomioi ranta-asukkaat, mutta jotkut kyntävät kahden metrin aaltoa. Joka kesä saa sydän syrjällään pelätä muutaman ökyveneen ajaessa ohi. Onko tuon lainkohdan soveltamisesta ennakkotapauksia?

8

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tiedä ennakkotapauksista, mutta tästä on hyvä tietää, että veneilijöillä on velvollisuuksia myös ranta-asutusta kohtaan.

      Meidän rannassa 5-vuotias lapsi oli hukkua läheltä ajaneen veneen aaltoihin. Oli jo pitkään veden alla, mutta onneksi saatiin vedettyä takaisin rantaan.

    • Anonyymi

      Kannattaa itse ostaa isompi vene jos asia aiheuttaa kateutta ja mielipahaa.

      Lapsia pitää vahtia veden äärellä, ettei satu mitään peruuttamatonta.

      • Anonyymi

        Taidat olla veneilijä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taidat olla veneilijä.

        En ole koskaan omistanut venettä lapsia toki on ja kun olivat pieniä valvoin heitä tarkasti.

        Tunnista kateuden venettä omistamattakin, raskaita ihmisiä tällaiset "mökki-ihmiset".


    • Anonyymi

      Mitä mieltä täällä ollaan aloittajasta?

    • Anonyymi

      Aloittaja on ihan oikealla asialla, kokemusta on veneilijöiden aiheuttamista haitoista. Oma mökkiranta on hyvin lähellä viiden saarimökin veneväylää joka on vajaa kaksi metriä syvä. Kesävedenottamomme on myös lähellä tätä väylää ja kovat ajonopeudet mylläävät vettä tarpeettomasti. Vaikea tähän on puuttuakaan etteivät naapuruussuhteet menisi tämän aiheutetun haitan takia. Kyseinen järvi on Natura- luokiteltu erittäin puhdasvetinen järvi Etelä-Karjalassa. Vain pari saarimökkiläistä ei ymmärrä, että veneilyyn liittyisi mitään sääntöjä noudatettavaksi.

      • Anonyymi

        Yleensä ymmärtämättömyys ja perämoottorin koko korreloivat keskenään.


      • Anonyymi

        Ota vettä jostain muualta ja anna ihmisten veneillä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe