Ulkoministerimme Pekka Haavisto joutui Pietarissa oikomaan Sergei Lavrovia ettei jäisi virheellisiä kuvia Suomesta.
https://www.verkkouutiset.fi/pravda-perussuomalaiset-haluavat-liittaa-suomen-venajaan-potaskaa-tietojalki-johtaa-backmaniin-17793/#43bffa83
https://www.verkkouutiset.fi/pravda-perussuomalaiset-haluavat-liittaa-suomen-venajaan-potaskaa-tietojalki-johtaa-backmaniin-17793/#43bffa83
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onko jollain epäselvyyksiä mitä kulissien takana tapahtuu.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/valpperi/perussuomalaisetko-venajamielisia/
Persut on pyllistää suomalaisile ja kumartaa SS-ryhmäänsä ja Venäjää.
Kuntavaalien alla persut luo valheilla kuvaa olisivat kuntalaisten puolue, miten uusnatsinen puolue voi olla isänmaallinen, ei sitten mitenkään.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/puheenaiheet/kolumni/artikkeli-1.1303006
Helena Petäistön kolumni on mitä ajankohtaisin.
Disinformaatio
Aloitus juontaa " Natsikulkue ikkunan alla " aloituksesta luoda valheellista kuvaa johon perussuomalaiset syyllistyy.
Onnea Kirsi Pihalle, - Halla-aho häviää sulle 10-0
Ei savua ilman tulta. Persujen hämärät touhut alkavat tulla ilmi,
mutta he tietysti kiistävät kaiken.
Aloitus johtaa 7 vuotta vanhaan kirjoitukseen eikä liity Haaviston oikomisiin.
Aloituksen korjattu linkki ilman Pertikin rahanansaintaa
https://www.verkkouutiset.fi/pravda-perussuomalaiset-haluavat-liittaa-suomen-venajaan-potaskaa-tietojalki-johtaa-backmaniin-17793
Höpsistä, kuvaavia linkkejä löytyy läjäpäin tähän päivään asti, tokko niitä kannattaa tänne latoa.
Parasta oli Haaviston huomautus Lavroville päin näköä Suomi voi tarvittaessa liittyä Natoon. Nato kortti on hyvä vedäke kun tiedetään venäjän suhtautuminen 1300 km rajaa Natoa vastaan olisi kauhistus Putinille.
Eerolan sotilasliitto venäjän kanssa, suomen ajautumista Valko-Venäjän asemaan suhteessa venäjää, sllnä tapauksessa jos Halla-ahosta tulisi Suomen Lukasenka.
Suomesta ei yksikään valtion mies olisi onnistunut Venäjällä Haaviston tavoin pulustamaan suomea että EU:a niinkuin hän esiintyi, ulkopolitiikanasiantuntia totesi Sauli Niinistön todenneen erinomainen suoritus, Niinistö ei ole ennen antanut kenellekkään näin erinomaista lausuntoa. Haaviston suoritus tulee huomioiduksi vielä monta kertaa.
Putin tukee EU:n ääripopulisteja, koska heillä on yhteinen tavoite:
EU:n hajoittaminen.
Persu Immosen tervehdys on : "Sieg Hail !"