Tuli nuorena tyttönä hölmöiltyä kunnolla ja petoksia tehtyä. Tuomio napsahti 2015 ja sen jälkeen tuli täysi käännös elämässä. Koulutus, työpaikka, avioliitto. Nykyään kaikki paremmin kuin hyvin.
Metsästyksessä olen ollut mukana jo tovin, olisi vain kiva päästä myös itse ampumaan. Kehtaanko edes lähteä haulikkolupaa tuolla menneisyydellä kyselemään?
Rikosrekisteri ja haulikkolupa
3
193
Vastaukset 3
- Anonyymi
Aina kannattaa kysyä. Soita aselupayksikköön ja selosta tilanne. Voit myös laittaa samantien hakemuksen liitteineen ja odottaa sitten napsahtaako lupalappu.
Jos olet ollut mukana metsästyksessä, niin mikset ole kysynyt lainaisiko joku vanhaa haulikkoaan valvotussa käytössä tapahtuvaan metsästykseen. Kai tiedostat, että tarvitset metsästyskortin ym.- Anonyymi
Metsästyskortti löytyy kyllä. Mutta aseesta (Haulikosta) en ole edes tohtinut haaveilla. Jospa sitä ottaisi itseään niskasta kiinni ja soittaisi asiasta ensin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Metsästyskortti löytyy kyllä. Mutta aseesta (Haulikosta) en ole edes tohtinut haaveilla. Jospa sitä ottaisi itseään niskasta kiinni ja soittaisi asiasta ensin.
Tavallisimmissa törttöilyissa vanhenemisaika on viisi vuotta. Jos et ole onnitunut saamaan mitään merkintöjä lisää ja muutoinkin elämä on kunnossa, niin todennäköisesti onnistut. Virkamies tekee kokonaisharkinnan, joten hakemukseen ja perusteluihin kannattaa panostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551