Jos näätte etelän veteliä niin varokaa. Nei ossaa käyttätyä vieläkään ja yli vuojen on yritetty ohjeistaa heitä valtion taholta jokaokinen päivä. Korona leviää siellä jatkuvasti.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 159
Vanhimmat
Varo varo vaaraa jänönen,jänönen !
Kiertäkää lunteri kaukaa vaikka sanotaan ettei tyhmyys tartu niin kannattaa pelata varman päälle.
Lintilähän tuo melekein pakottaa ihmisiä lähtemään laskettelemaan ja mökkeilemään,kyllä kai ministeri tietää mikä on hyväksi maalle.
Sano muuta. PYSYKÄÄ ETELÄN VETELÄT NYT SIELLÄ. On se JÄRKYTTÄVÄÄ katsoa 5 tietäkin viikonloppuna kun hullun kiilto silimissä painetaan kohti Lappia.
Ompahan siinä teillä jotain seurattavaa !
Lappilaisena emme halua näitä pääkaupunkiseudun koronakuskeja tänne. Hiihdelköön pääkaupunkiseudulla koska sielläkin on lunta.samalla tukisivat siellä paikallisia matkailuyrittäjiä. Eihän niillä olisi mitään syytäkään tulla tänne. Täälläkin voitaisiin pitää koronatartunnat jonkinlaisessa kontrollissa,toivottavasti
Lappi suljettava lopullisesti! Levittävät tauteja!
Kinni koko Lappi paskaa levittävät keuhkoissa, TUET pois!
Oon pitäny Lintilää ihmisenä mutta rahan perässä näkkyy juoksevan.
Varmistaakseen Lapin yrittäjien ääniä on valmis uhraamaan ihmisten terveyden !
Eipä oo Lappi vielä ihan Suomussalamella, paetsi Lapin talo Lapintien peässä. Vae kirjotteliko joku heinäkenkä tänne?
eiköhän ne matkaa vuokattiin ja lappiin onneksi
Kyllä ne tartuttaa Lapissakin ihmisiä. Lunta on etelässäkin, joten suihkikaa koronasuksilla siellä.
Ei lapissa oo yhtään ihmistä jos ei oo turistie .
Lapin läänin asukasluku suurinpiirtein 180,000 ihmistä
Rajat kiinni!
Mutra ei siellä asu yhtään IHMISTÄ !!!!!
Ukkohallan mökit on loppuunmyyty 3 viikoksi. Että saa kyllä varoa kaupoissa käydessä ettei saa koronaa.
Ukkohallassako käyt kaupassa ?
Hyrynsalmella!!!
Hiihtolomaliikenne ohjattava kirkonkylän kautta.
Pysykää etelässä !!!!! Siellä ihan riittävästi lunta. Pitää vaan tulla leuhottamaan audeilla ja mersuilla. Pellet
Tesloilla ja Porcshe Taycaneilla sivistyneet nykyään ajaa,polttomoottorit ovat itse perkeleestä.Kulkeeko ruuna pakkasella yhtä lujaa kuin kesällä ?
Nimenomaan lappi kiinni lopullisesti
Lumperilla ei taida olla jälkeläisiä, ainakaan etelässä jotka olisi tulossa käymään kotikonnuilla hiihtolomalla?
Kiitos todella viisaasta kannanotosta,olen täysin samaa mieltä.Kunnassa pitää välittömästi panna lista kiertämään jossa vaaditaan kunnanpäättäjiä sulkemaan välittömästi Suomussalmella lentokenttä,rautatieasema,satama ,laskettelukeskukset museot ja yökerhot jottei etelän vetelät pakkaudu tänne.
Sulkekaa kaikki! Syökää koirat!
Ja nimenkeräys kansalaisadressiin jossa jossa vaadimme ehdottomasti välitöntä tienparannusta.levitystä ja mainontaa Puolangan kautta kulkevalle reitille Lappiin jota takavuosina oikotienä mainostettiin.Tietullit Piston ja Sakaran kohdalla eivät myöskään pilaisi asiaa..
Etelä Suomessa pikkasen enemmän asukkaita kuin kainuun korvessa. Ei muutakuin tervetuloa vaan lomalle kainuuseen ja pohjoiseen
Kuka sinne tulee?
Äläs ny karvasuksihiihtäjä määräile, tääl on jo tavarat pakattu, odotellaan lähtöpäivää, täältä tullaan pian sataakahtakymppiä kohti Kainuuta. Tuu kattoon kun me laitamme bileet pystyyn, mahdut kyl joukkoon jos osaat käyttäytyä sivistyneesti, teistä lappalaisista kun ei aina tiedä..
Kehäkolmosen ulkopuoli ei ole vieläkään oppinut elämään ilman almuja. Joten turpa kiinni ja opiskele itsellesi joku ammatti.
Mutta sinähän se Siikarannan ammattikoulusta kesken läksit,mitensitä nyt noin kirjoitellaan???
Ei muuta kun maakunta rajat kiini..pysykööt kotonaan jokainen hiihto lomillaan..tahallaan saatanat taas tuovat tauteja..
Kainuun raja kiinni etelän massiivista tuista teille vetelille.
Finnair ja VR vois palvella Oulua, sen jälkeen on tundraa
Pysykää siellä etelässä
Missä etelässä ?
Siellä missä kaikki vetelät on ...kehäkolomesen alueen sisäsiittopuolella.
Tutkitusti sisäsiittosimmat ihmiset asuvat Kainuussa !
Kuntien työttömyysaste kertoo faktan vetelien osuudesta kunnissa,liekkö Sumpilla millä mallilla !
Ei uusien tutkomusten mukaan..vaan Uuellamaalla.
Ahkeria+on+99%+asukkaista.
Prosentit ovat kuin Venäjän vaaleista,huomaa että totisesti olet komukka.
Ei sinun tarvihe kaikkien vetelien kansa kielipusuja vaehtaa,riittää kun pusuttelet naesten kansa.🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Korjaus,meni+rosentit+veärin+päen,ahkeria+1%.
Kainuulaisen ystävällisyys ja vieraanvaraisuus on yhtä yleistä kuin puuhevosen paska.
Riittää nykyään kun akkaani olalle taputan. Tuut sinnäe tietämmään mitä on vanhuus. Siinei paljo pussaella eikä lirputella eikä lirkutella.
Meillä kyllä emännän kanssa nyt eläkkeellä olleessa nuita harrastetaan entistä enemmän koska aikaa on ja kumppani on entistä tärkeempi,mutta tuo että vain olalle taputellaan,nuoremmatkin,on syy ettei niitä lapsia synny.
Onko akkasi taas tiineenä?
Eipä vaimoa ennää tiineksi saa vaikka päivittäin yritellään vanhasta muistista koska se on aina vaan lystiä hommaa.
Todella yställisiä ovat ihmiset Kainuussa,ajelimme perheen kanssa Lappiin niin Hyrynsalmen rajalta Kuusamon rajalle oli sadoittain ihmisiä,isovanhemmista lapsenlapsiin tienvarressa,osalla retkituolit ja grillit osalla vain olutta ja kaikki vilkuttivat meille iloisesti.
Se on paikallisten perinteinen talvitapahtuma,tulevat ihmettelemään tien varteen paremman väen kulkuneuvoja,niistä riittää puhetta pitkälle kesään.
Hyvähän se on, että turisteja tulee! Ne tuo rahaa ja vaurautta sekä elämää mukanaan. Eihän meillä tarvitse niiden kanssa mennä nussiutumaan, pidetään etäisyyttä, käytetään FFP-2 .maskiloita ja pestään ahneesti käsiä! Nautiskellaan kerrankin elävästä kylästä ja nuorison riemusta.
Tämä korona kuitenni loppuu juhannukseen mennessä, kaekilla on rokote otettu. Soattaapihan sitä tulla koronasta sellainen muuntoviirus vielä, että sitä ei pyssäytä mikkää leäke.
Koukkari HALOO.... yllyttää vielä tulemaan.... kolahtaa se vielä omaan nilkkaan Hra pandemiapäällikkö
Ei vaaraa kun pandemiapäällikkö suosittelee matkustamista Kainuuseen!!
Mitähän juhannusta tarkotat?
Ensi juhannusta tietennii.
Siltä se kyllä vaikuttaa, että pitäisikö jo lakata huolehtimasta.
Koetetaan jatkaa elämää virusten kanssa, arpapeliksi se kuitenkin menee, kuka sairastuu ja kuka ei. Muuntoviruksia tulee esille koko ajan uusia.
Eteläsuomalaisilla alkaa talviloma ja kohta Pääsiäinen. Ihmiset liikkuvat ja levittävät virusta, saavat tartuntoja kaikista varotoimista huolimatta. Osa on täysin oireettomia viruksen kantajia. Tämä on ihan mahdotonta ja ylivoimaista.
Nyt on jo noussut vastarintaliikkeitä. Vastustetaan rokotuksia, rajoituksia vastustetaan. Syytetään mediaa ja vaaditaan olemaan hiljaa. Vaaditaan, että saadaan elää ilman että koko ajan pelätään viruksia. Viruksille ei kuulemma lopulta kuitenkaan mitään voida, niitä tulee ja menee koko ajan eikä niistä tarvitse sen kummemmin välittää?
Toivottavasti oot oekeessa. Riippu miten nuo vetelät etelästä sitä levittää. Monet on niistä arkoja ja eivät uskalla antaa pistää pientä neulaa ihteensä.
Sinä et aenakaan pelekeä piikkejä, kun oot ympäriinsä ottanu tatuoenteja.
En pelekää piikkejä....enkä sääskiäkään enkä itikoita.
Harvat kai niitä lehmiä pelkäävät.
Elähän sano, kyllä täällä Suomussalmellakin lehemä rusikoi yhen miehen poes vahvuuslaskennasta.
Joo..ne on vihasia jotkut elukat.
Ei pitäisi yrittää sekkaantua elukoihin !
Ei kai se viirus nilkkaan iske ?
Itikka on lehmä Pohjanmaalla mutta pitihän se arvata ettei teillä pöljillä järki leikkaa !
Meillei järkeä leikata.
Tyhjästä on paha nyhjästä !
Sitä mikä on joka vuosi kesäkuun loppupuolella.
Montako tuhatta Pohjois- Suomalaista nykyään käy Ruotsin puolella päivässä, hakemassa tartuntaa/ nuuskaa?! Kyllä te taidatte peräkammarin pojat pitää ihan itse huolen tartunnoista ja sen leviämisestä!!
Me ei käytetä nuuskaa täällä.
Rajamiehet käyttivät ennen nuuskaa, huulet paksuina kulkivat. Eivät taida enää hekään käyttää kyseistä tupakkatuotetta.
Ja monet eliittitason hiihtäjät nuuskasivat, kun luulivat, että se parantaa kuntoa. Ottivat mallia svenneiltä.
Lumperi puhuu paljon paskaa ja sitä kautta tuottaa metaania jättimäärät ilmakehään,jos lupaisit EU:lle puolittaa paskan puhumisen niin saisit varmaan suuren korvauksen ja sen myötä ehkä alemmuuskompleksisi vähenisi.
Eikö ne kunnanjärestys säännöt vaaji jotta koiraulkoiluttujat kerreevät koiranlumperit poikkee,tumpii kun harvasepäivä kottiin peästyä saapi putsata kengän pohjista lumpereita!
Väistele niitä. Miksi niitä pitäs kerätä? Nehän maatuu mutta se muovipussissa oleva ei maaju.
Koville ottaa näköjään vetelille tottuus ettei ne älyä osata olla levittämättä koronaa. Maaliman huipputasolla ovat pian tartunnoissa. Hävetkää!
Oot taennu itehhii sotkea kenkäsi lumperiin kuin nuin ärree oot.
Onko joku käskennä muovipussiin kerreemään ?
Hienoa olla huipulla,jee !
Huipullapa hyvinnii!
Pittääkö aena käskee?
Oon maaliman ärreetön!
Eli onko sulla puhevika,puhutko ällän päälle ? 😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Muovipussiin kerättynä ei maaju ?
Huipulla on hyvä olla ei huolet paina ei rasitu polla.
Olin hiihtamassa ja yhtäkkiä suksen luisto hävisi,pohjat ihan lumperissa,kyllä vitutti !
Taijjat olla se savolaesrenki joka oli saunoo lämmittämässä ja tytöt tuli heinäpellolta. Renki kysy jotta haluvaako ne tytöt jo kylpee? Ei me tuommoselta joka ei ossoo ies ärree sannoo.
Eipä mulla ole ärrävikaa,ärrän kierrän ympäri orren ässän pistän taskuun.
Nuuskoa ei saesi ostella Suomessa, mutta mällie soapi pureskella suun täyveltä.
Piipun perätkin kelepovaa, jos ei oo muuta.
Pikkusena kun oli hampaassa reikä ja se kippee niin isä piipun varresta valutti nikotiinit reikään niin jopa hävis kivut ja säryt.
Tupakinsavuja puhallettiin korvaan, jos oli korvakipuja. Pirtissä ukkikin poltti ketjussa työmiestä, ja ilima oli niin sakkeana savvuo, ettei näkynyt peräseineä.
Aika entinen ei koskaan ennää pallaa. Mummo poltteli aina jymyä piipulla ja ukki kääräsi jymystä sanomalehen palaseen pitkän sätkän. Ei ollu keuhkosyövästä tietookaan sillon.
Vai valutti isä "nikotiinit " reikääsi,no se selittääkin paljon ! 🤘🤘🤘🤘🤘🤘🤘
Ei ole ihme että teistä on tullut tuollaisia !
Sääliäkö kaipaat ?
Et muita periä kyllä saisikaan.
Joojoo...reikäämpä reikään.
Joo...sääli minnuo!
Eikö?
Kirjoitatko myös anona koska vastasit anon kirjoituksen kommenttiin ?
Onko isäsi jo kuollut vai onko elossa jotta voit nostaa syytteen ?
Akkani on jo varannu minut hitta kyseleppä naapuris miestä.
Häh ?
Tullu raaka kerotusverhe. Hitta pittää olla jotta.
Joku räyhänhenki tuli tällekin palstalle mesoamaan.
Ei muuta kun rakennetaan aokoton muuri Uudenmaan rajalle ja poestetaan kaikki rajotukset sen sisäpuolelta.
Valimon Erkkihän kuskais sementtie muuriin jos elläis vielä. Tiijjä näistä uusistta omistajista ovatko myönteisie tuommoseen.
Erkki kävi viihteellä etelä-suomessa, paluumatkalla oli kysellyt kuskilta, että tuliko sitä mitään ostettua messuilta, kun ei muista mitään. Kuski totesi, että halavaksi tuli tämä reissu, mitä nyt ostit yhen torninosturin.
Eipä mahtais tulla pelkastä sementtipölystä kovinkaan vahvaa muuria jos sementtiin ei lisätä kiviainesta ja vettä .
Siinäpä oes jollekin insinöörille laskemista, kuinka palajo menne sementtie ja sorroa, että vettä uudenmaan muurin kustannuksiin.
Ei kai siihen paljo menis. Eihän ne vetelät jaksa ees puolestametristä loikata yli.
Eipä tarve etelänvetelien loikata puolenmetrin esteen yli,ei tarvi kuin astua moisen esteen yli,Kainuun persjalkaset kyllä tarvii apuvälineitä noin korkean esteen ylitykseen.
Kainuulaisten ruppi: kun niska loppuu niin perse alkaa.😂😂😂😂✌️✌️✌️
Ei me ite viittitä mitään rakentaa nostetaan vain Kainuun meille maksamia isoja tukia.
teillä taitaa olla juuri päinvastoin....
Mei lähetäkkään loikkimaan sinne koronapääpaikalle. Loikkikaa te siellä viiruksen kanssa vaan iteksenne.
😍😍😍😍😍👍👍👍👍👍👍
Terve tuloa tänne,teitä kun ei työnteko kiinnosta niin täältä löytyy kesätöitä teille.Säästetään luonnonvaroja ja vältetään muovituotteita joten kainuulaisia aletaan palkkaamaan etelään puutarhatontuiksi,ulkonäkö aivan ihanteellinen ja teidän ei tarvi tehdä mitään,möllötätte vain puutarhan nurkassa pientä korvausta vastaan.
Laeturilla maataan aurinkon paahteessa ja kuunnellaan kun vesi liplattaa. Ei tarvihe paljo liikkua. Välillä voepi pierun peästää ilimoille.
Minä palkkaisin heti kainuulaisen tuohon hommaan,ei se mikään ilo oisi silmälle mutta koiralle kusitolpaksi.
Eikö ne oo järvet jäässä nyt ?
Käypikö sossu nykyään kuponkien kanssa laitureilla,voi jumalauta !
Ei sinua haisulia kukaan palkkaisikaan koska halukkaita on varmaan mistä valita.
Akka tuopi nisukahvit laeturille ja huutaa syömään kun on ruoka valamista. Empä viihti kehua että on mainiota elämää kun saapi vähän leppäillä päivästä iltaan ja illasta aamuun ja aamusta iltaan jne.
Me maataan vaekka oes sulatkin järvet.
Minen palakkaa tarvihekkaan.
Minä en huolisi tuollaisia kitukasvuisia valittajia puutarhaani vaikka mulle maksettaisiin !
Haiskaa vaan keskenänne.
Mitäpä sitä palakalla teällä kun sossu pittää huolta.
Elä hyvä immeinen sano ääneen...ne lopettaa tulemiset. jooo kittuuttamalla elellään täällä. Pankaa tulemaan poronpulukka täynnä euroja tänne.
Pororaito etelästä Kainuuseen ?
Ei kai kukaan etelän vetelä sinne syrjäkylälle eksy
Kuitenni tänne joku veteläinen tulloo.
Veteläenenhän teällä jo assuupi.
On jo ja ihan hyvä palkkaisessa johtotehtävässä.
Toivottavasti ei eksy eikä tule ainakaan tänävuonna.
Et taia olla sumppilainen kun et Ahtia tiiä !
Mistäpä savolainen sen tietäisi !
Etelän vetelät joutuu karanteeniin, loppuu se viruksen levittäminen.
Niin,mitä sitten ?
Kiinan malli myös Suomeen: Kiina määräsi anaalitestit pakolliseksi kaikille ulkomailta maahan saapuville.
Vetelät kuulema jo tekevät nuita testejä. Sormiojossa jonottavat testiin pääsyä.
Homomiesten touhuja, voi sentään. Eikö ne viirukset näy yläpeässä, ettei tarvihe housuja laskea ihmisten nähe.
Puhistahan sormesi ennen kuin taputtelet ihtiäsi.
Nythän nuo näkkyy pohjosesta etelään muuttaneet homot pallaavan kotikonnuilleen,tuiskusta lähtien!
Eukkosi kuulemma on matikalla testaillut jo vuosikaussie vähän niinku etukynteen,lie tuo sinnuukin samalla tavalla testaillut ?
Joo,,,ei ollu viirusta, sano akka.
Mulla tojettu korona mutta eipä onneksi juurikaan oireita,aattelin lähtee atimaan.
Ei kyllä meillä etelässä on ihan asianmukaiset välineet testaukseen,teillä ei näköjään ole vai testataatteko sormen pyörityksellä vain koska tykkäätte siitä,no kukin tavallaan.
Ei teällä oo koko koronoa, soahan sitä testaella, kuka haluaa terveyskeskuksessa.
Hieno homma ja matikkatesti tietenkin,varmaan varmuuden vuoksi suusta ja rupareiästä,toivottavasti ensin käytti suussa !
Kyllä oli eilen järkyttävää katsoa, kun keskustan ruokapaikkaan tuli jokin linja-auto josta lappo porukkaa ILMAN MASKIA ja sitten pitkin kyliä. Totta syödä voi ilman maskia, mutta se muu touhu..... no eipä sinne enää syömään.... se vaan EI TOIMI NÄIN TÄMÄ KORONAN TUHKAHDUTTAMINEN.... oisko ottaa järki käteen kaikilla. Ravintolat kiinni.
Normaalia etelän vetelille. Ei ne sumpin ravintolat rahanahneudessa kiinni laita. Ei ois kun vaikka kuukauden vaan kun ei niin ei.
Näky olevan kuusamolaisten metän omistajien tilausajo.