Nyt meni kirjaimellisesti kuppi nurin Hankkijan Jyrki Lepistön möläytyksen takia.
”Jatkuvat tappiot tarkoittavat sitä, että viljasta maksetaan tuottajille liikaa suhteessa siihen, mitä markkinoilta saamme”, Lepistö toteaa.
Miksi huonon ja taitamattoman liikkeen johdon takia pitää tappiot maksattaa viljelijöillä. Vilan osuus valmiista tuotteesta on todella mitätön. Esimerkiksi, jos vilja olisi täysin ilmaista, niin se näkyisi leivän hinnassa vain muutaman sentin.
Minä tein pikaisen johtopäätöksen tästä mutta pitävän, en enään tule koskaan avaamaan Hankkijan liikkeen ovea.
Tämä on jo toinen kannanotto jossa otin jalat alleni, kun silloisen SOKoo mitätöi yksipuolisesti sopimuksen 1980 luvun alussa (viljakaupan varastointi sopimus). Hyvin olen toimeen tullut vaikka en ole sen jälkeen mainittua ovea avannut.
Hankkija boikottiin
11
856
Vastaukset 11
- Anonyymi
Oli törkeä ja suorastaan tyhmä lausunto. Miehet vaihtoon ja taitavammat tilalle.
- Anonyymi
Tanskalainen omistaja vaatii tulosta!
- Anonyymi
Samaa mieltä ja toivon, että mahdollisimman moni muukin osallistuu boikottiin. Näytetään nyt kerrankin, että ei kaikki käy ja seurauksiakin on. Joskus edes Suomessakin olisi seurauksia, eikä pelkkää nurinaa samalla kun mikään ei muutu eikä missään näy.
Sanokaa nyt edes ainakin kun ja jos käytte siellä silti, että olipas teidän pomolta typerää puhetta, et haluatteko te ollenkaan tätä kauppaa tehdä?
Mitä Hankkija tekisi jos ei olisi viljelijöitä? Eikö koko kaupan olemassa olo perustu viljelijöiden kaupankäyntiin ja että viljelijät kantaa rahat ja lähes ilmaiset tuotteet sinne sisään? Ja arvostus on tämä, suorastaan syljetään vielä päälle. En tiedä muista, mutta minä en ainakaan tälläistä hyväksy, enkä enää ko. kaupassa asioi. - Anonyymi
Mahtaa olla mukava palata maanantaina töihin kun asiakkaat puuttuu ja helvetinmoinen härdeli kun selitellään teejiin sanomisia. Potkut tulee, ansaitut.
- Anonyymi
Eihän tuossa Viljelijää mitenkään syyllistetty. Torettiin vaan , ettei ole saatu viljasta kunnon hintaa. Oliskoha syynä tuo kuuluisa Itämeri - vähennys? Tietysti mieleen tulee että onko Isännille maksettu liikaa. Isäntien mielestä ei tietenkään.
Jos Hankkija poistuu viljamarkkinoilta, nii mitä siitä sittenseuraa?- Anonyymi
Juu näin se on, ma aamuna taas vaan tyytyväisenä agribonusomamyyjälle tilailemaan rosvolaivalaista uuteen hyvään hintaan ja mitä väliä, ihan kuten ennenkin. Sama se nyt on laskea se vaikka 80€/ tonni siitä viljasta mitäs siinä. Ettei vaan Hankkija nyt menisi kuralle ja poistuisi.
- Anonyymi
Kuitenkin Hankkijan rehupuoli teki ison positiivisen tuloksen. Eli Hankkija kuittaa viljakaupasta negatiivisen tuloksen, mutta ostettua viljaa käyttävästä rehukaupasta positiivisen. Voisko Hankkija vaan sisäisessä kirjanpidossaan myydä ostamansa viljan vähän isompaan hintaan rehupuolelleen, niin viljapuolen tulos menisi positiiviseksi ja rehupuolen tulos pikkuisen pienenisi? Ihan itseaiheutettua koko ongelma?
- Anonyymi
Itse munattu. Täysin itse. Turha on väittää että pitäisi saada viljaa halvemmalla. Voisi koittaa vaikka Saksasta ostaa....
- Anonyymi
Osuit asian ytimeen - sisäisellä siirtohinnoittelulla saadaan asiat näyttämään miltä halutaan.
- Anonyymi
Englannin taito on omasta mielestäni tärkeämpi elämän kannalta kun tietää mihin jotain maataloustuotetta käytetään vaikka on sekin hyödyksi mutta ilman kieliä olet aikalailla cooked kun tulee tosi tilanne
- Anonyymi
Miten tämä liittyy tähän mitenkään?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu611650- 291265
- 851108
- 43925
- 95868
- 67855
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15799Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19745Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131735- 116711
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �151669- 4632
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t77627Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590- 19576
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25561- 46558
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔32540