Siis mitä, E-Power kulutus ja co2 suoraan Nissanin sivuilta:
[1]Polttoaineen kulutus, yhdistetty (l/100 km): 6,4 - 7,2; CO2 päästöt, yhdistetty (g/km) 144-163. WLTP-mittaustavan mukaiset.
Olisi luullut, että kulutus alle 5 ja co2 alle 100. Lievästi hämmästynyt. Tuo on sama kuin minun nykyisellä 2018 diesel qashqailla. MItä hyötyä tehdä hybridi, jos ei näy edellä mainituissa mittaustuloksissa millään tavalla ??? Ei voi ymmärtää.
Qashqai 2022 E-Power
11
6874
Vastaukset
- Anonyymi
Nuo ei ole e power in lukemia. Sun 10v vanhankaskain lukuja..
- Anonyymi
Ei ole e-powerin lukemia.Niitä ei ole julkaistu.Kevällä -22 malli ja tiedot saatavilla.
- Anonyymi
E-powerin tiedot saatavilla kevät -22.
- Anonyymi
Epowerin co2 122-126
- Anonyymi
Mulla 2004 primera 1.8 koneella ja kulutus tällähetkellä 6.4 l/100km !
- Anonyymi
Otan osaa valitteluusi
- Anonyymi
Onnettomia rellu nissakoita joilla ei tee yhtään mitään, reilusti vain Toyota hybridi kauppaan!😀😃😄
- Anonyymi
Nissan Qashqai e-Power specs
Aspect Nissan Qashqai e-Power Specification
Engine Name MR15
Engine Displacement 1.5-liter
Engine Power 140 kW (188 hp)
Engine Torque 330 Nm (243 Lb.-Ft.)
Wheel Drive 2WD
Co2 alle 100 ja luokitellaan Suomessa puhtaaksi sähköautoksi. (sähkömoottorit pyörittävät pyöriä). Tarkoittaa sitä, että alle 50.000e varustetasoon saa 2.000e hankintatuen. - Anonyymi
Ja UK:ssa julkistettu alkaen hinta, joka 35.000 euroa. (ei puntaa). Siihen autovero päälle Suomessa alle 100 co2 päästöillä, niin ollaan vajaassa 40.000e. Suomen päättäjät vielä pähkäilee, että onko kyseessä sähköauto ja bensiinimoottori vain avustava niinkuin webasto. Vai hyridi, joka menee vain sähköllä kaikissa nopeuksissa kaiken aikaa. Jos näin eli bensiinimoottori rinnastetaan webastoon, niin päästö co2 o ja oikeutettu 2000e tukeen koska saa alle 50.000. Sääli, että ei ainakaa vielä saa 4wd. Noten saa kylläkin Japanissa 4wd e-power moottorilla. X-trail saa jenkeissä e-power moottorilla. (Japanissa ja USA rinnastettu sähköautoon).
- Anonyymi
Kyllä se on sarjahybridi, ei täyssähköauto. Eli hankintukea ei tipu ja auto- ja ajoneuvoverokin on WLTP CO2 arvon mukainen. Eli enemmän joutuu veroja maksamaan kuin lataushybrideillä, vaikka kulutus ja päästöt todellisessa ajossa olisivatkin pienemmät!
- Anonyymi
Iltalehden koeajo. Keskikulutus moottoritieajossa 8,5l sadalla. Ei mitään hyötyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859