Koiraongelma

Mitä teen? Koira on elänyt pihakoirana n. 8 vuotta ja aina pelännyt ukkosta. Nyt koira asustelee sisällä,hyvin on sopeutunut,mutta.. Nyt lauhan kelin aikana katolta tippuvat lumet ryminällä. Koira pelkää tätä ääntä. Se hyppii kirjaimellisesti seinille,läähättä ja ravaa ympäriinsä,kaataa tassullaan (ihan tahallaan) lattialla olevia tavaroita,roskapönttöjä yms. Yöllä sen kanssa on mahdoton nukkua,se vain vinkuu ja möykkää,levittelee tavaroita. Koira on erittäin itsepäinen,eikä siihen ole koskaan "tavalliset" koulutuskeinot tepsineet. On aina jouduttu pähkäilemään millä koiran saisi uskomaan. Miten päästä pois tästä tilanteesta. Ja tietysti kesällä on sama ongelma edessä ku se ukkonen sitten tulee.
51025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko vähän niinkuin paukku arkuutta?
Pelkäätkö itse ukkosta/säikähdätkö ryminöitä?
Koira vaistoaa sinusta pelon ja sekaantuu..näin minulle on väitetty.
Palveluskoirat lehdessä oli hyvä juttu paukku arkuudesta ja siitä kuinka pelko voitetaan.

...Koita muuttaa pelko/säikähdys iloksi tyyliin "jes nyt rymisee ja taas saa namia" tai jotain vastaavaa.

...meillä koirat ei paukkuja tai ryminöitä pelkää kun pennusta asti ovat kaikkeen ääneen tottuneet/totutettu.
On seisottu kaikuvan juna sillan alla ja kuunneltu kun juna menee yli(samalla namia)
, käyty ampumaradan reunalla kuuntelemassa, parkkihallissa ja kaveri on rämistellyt tyhjää ostoskärriä yms., ilotulitusta kateltu ja kummasteltu,ukkosta kaikenlaista kovaa ja yhtäkkistä ääntä ollaan opeteltu olemaan pelkäämättä...

Olisi pitänyt varmaan opettaa tämä niinkin yleinen asia kuin toisen koiran kohtaaminen rähisemäti...oltas säästytty paljolta =)

Äänestä
  • mutta koira ei välitä sillon mistää namista, se vain pelkää. Ei kuuntele mitää. Muuten oikeen mukava ja rohkea koira.

    Äänestä

pitäny vaik pennust asti opettaa sille et ei niit tarvii pelätä...ja koirakouluun oppiin...auttaiskohan..vai ooks sielki käyny..??

Äänestä

Ei pelkäävää koiraa komentamalla saada pelkäämistään lopettamaan. Ei tosiaan varmaan tottele tällöin. Koiraa tod.näk.stressaa valtavasti (läähätys yks merkki) eikä siltä silloin, siis tilanteessa, saisi vaatia mitään, edes tottelevaisuutta. Tämä vaan lisää koiran stresssiä kun tarvis totella j avarmaan haluaisi mutta pelotaa.. Eihän koirat ymmärrä vaikka niille selittää että jos nyt teet niin tai näin niin helpottaa. Ei vaan saa tehdä asiasta numeroa, pikkuhiljaa sitten totutelaan . Voit kokeilla DAP-feromonia. Saattaa kestää tottuminen, onhan jo vanhempi koira.

Äänestä

Justiin tässä tulin lainanneeksi Turid Rugaasin kirjoittaman kirjan Rauhoittavat signaalit. Siinä oli juttu vähän vastaavanlaisesta tapauksesta, koira pelkäsi kuollakseen junan ääntä ja perhe asui junaradan vieressä. Aina junan kaukaisen äänen kuullessaan koiraterapeutti pyysi omistajia olemaan rauhallisia -ja alkamaan haukotella mahdollisimman näkyvästi. Tätä piti jatkaa aina junan ohimenoon saakka. Koira parani pelostaan kuukaudessa.(tämä ei ollut suora lainaus kirjasta)

En sano, että tämä välttämättä toimisi sinun koirasi kohdalla, ja onhan se varmasti vaikeaa ajoittaa jotain tuollaista juuri lumen tippumiseen, mutta ukkospelon kanssa voisi toimia.
Voin vain sanoa, että kirjan ohjeet auttoivat omaa koiraani pääsemään eroon suuria mustia koiria kohtaan tuntemastaan pelosta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jonna kirjoitti:

Mitä teen? Koira on elänyt pihakoirana n. 8 vuotta ja aina pelännyt ukkosta. Nyt koira asustelee sisällä,hyvin on sopeutunut,mutta.. Nyt lauhan kelin aikana katolta tippuvat lumet ryminällä. Koira pelkää tätä ääntä. Se hyppii kirjaimellisesti seinille,läähättä ja ravaa ympäriinsä,kaataa tassullaan (ihan tahallaan) lattialla olevia tavaroita,roskapönttöjä yms. Yöllä sen kanssa on mahdoton nukkua,se vain vinkuu ja möykkää,levittelee tavaroita. Koira on erittäin itsepäinen,eikä siihen ole koskaan "tavalliset" koulutuskeinot tepsineet. On aina jouduttu pähkäilemään millä koiran saisi uskomaan. Miten päästä pois tästä tilanteesta. Ja tietysti kesällä on sama ongelma edessä ku se ukkonen sitten tulee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu