Kuinka monta ihmistä on tänä vuonna kuollut kausiflunssaan?
Vuosittain siihen kuolee monta tuhatta ihmistä, nyt kaikki kuolevat koronaan, vai kuolevatko?
Kuinka nyt suu pannaan, kun flunssakuolemat ovat loppuneet ja koronaakin vataan on kehitetty rokote, eletäänkö me nyt kaikki satavuotiaiksi?
Lunta tupaan ja jäitä porstuaan.
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vielä hengissä en muuten kommentoisi, entä siellä onko eloa...!.. Hiljaisuus.
Minä ainakin :)
- Anonyymi
Ei enää paljon pihise...lisää hiljaisuutta.
Osa ihmisistä on ottanut kausi-influenssarokotuksen ja nyt kun koronataudin myötä on rajoituksia aika hyvin noudatettu, influenssakaan ei ole päässyt entiseen mallin leviämään.
- Anonyymi
Vuosihan on vasta alussa.
- Anonyymi
Mistä tiedät montako flunssapiikin saanutta on koronapotilaisiin mukaan laskettu, elävänä, tartunnan saaneena, tai vainajana luettelossa?
Flunssaan kuolee yhä ihmisiä, mutta ihme ja kumma, kun tänä vuonna heitä kuole yhtään. Onko rokote niin tehokas, en ole koskaan ottanut? Anonyymi kirjoitti:
Mistä tiedät montako flunssapiikin saanutta on koronapotilaisiin mukaan laskettu, elävänä, tartunnan saaneena, tai vainajana luettelossa?
Flunssaan kuolee yhä ihmisiä, mutta ihme ja kumma, kun tänä vuonna heitä kuole yhtään. Onko rokote niin tehokas, en ole koskaan ottanut?Ensimmäiseen lauseeseesi: Mitään tuollaista en ole väittänyt tietäväni. Flunssaan ei ole rokotustakaan.
Jokin aika sitten uutisoivat, että koronarajoitusten noudattaminen on todennäköisesti vaikuttanut influenssan vähenemiseen.
- Anonyymi
Kausi-influenssa rokotus on ollut tarjolla 20 vuotta joka vuosi.
Se annettiin viime vuodenkin loppupuolella. Ainakin meidän huusholli sai.Minäkin otin tällä kertaa kausi-influenssarokotteen, toinen kerta kun yleensä otin.
En ole sairastanut kun 1:n influenssan, joskun -80 luvulla.
Flunssaakaan en edes muista koska viimeksi olisi ollut.
Ihmiset, kun pitävät etäisyyksiä nyt ja pesevät käsiään, ei pöpötkään niin helposti kulje.
- Anonyymi
tarkoitatko tuota kuolleiden määrää maailmanlaajuisesti, vain Suomessa. meillä influenssaan kuolee muutama sata vuodessa, vuonna 2018 esimerkiksi yli 400.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,854520Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263314- 203005
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt412936Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172757Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492737Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71811