Hei sukututkijat!
Ukkini ja mummini olivat syntyneet 20- ja 30-luvuilla Viipurissa ja Ensossa. Haluaisin kovasti saada selville, missä osoitteissa he ovat syntyneet/asuneet ennen sotaa. Onko tällaista edes mahdollista selvittää jostain vanhoista kirkonkirjoista tms ja miten se onnistuu, vai pitääkö vain unohtaa koko asia?
Synnyinosoitteen löytäminen, Karjala
11
205
Vastaukset
- Anonyymi
Tuolta ajalta kirkonkirjat ja henkikirjat ovat vielä salassapidettäviä. Viipurin kirkonkirjat ovat tuhoutuneet sodassa. Kansallisarkiston toimipisteissa (Hki ao. maakuntakaupungit) paikan päällä tutkittaviksi asiakirjoiksi voi kuitenkin hakea käyttölupaa - en tiedä, miten onnistuu.
Kansalliskirjaston digitoiduissa sanomalehdissä on perheilmoituksia yms, nyt vuoteen 1939 asti: https://digi.kansalliskirjasto.fi/search- Anonyymi
Kiitos vinkistä! t.Aloittaja
- Anonyymi
Sanomalehtiarkistossa tuohon hakukenttään laitetaan koko nimi lainausmerkkien sisään, esim, "Matti Makkonen", ettei tulokseksi tule tuhansia Matteja.
- Anonyymi
Okei kiitos. En ole ennen käyttänyt tuollaisia arkistoja niin vähän sekavalta tosissaan vaikuttaa, jospa tuo auttaisi. t. Aloittaja
- Anonyymi
Suomen sukututkimusseuralla on nyt ilmaisia etäkoulutuksia ja niiden tallenteita, oikein hyviä! Ei tarvitse olla jäsen. Tilaa ja katsele tallenteita omaan tahtiisi kotona.
- Anonyymi
Okei, kiitos! Pitää tutustua. t.Aloittaja
- Anonyymi
Viipurin osoitekalentereita löytyy Kansalliskirjaston digitaalisista aineistoista, haku: https://digi.kansalliskirjasto.fi/search
- Anonyymi
Kiitos! Olen tosi huono käyttämään tuollaisia, mutta ehdottomasti kokeilen. t.Aloittaja
- Anonyymi
Joku Veksu Karjalainen, (jos muistan nimen oikein) jelppasi minua kaverin kautta vastaavassa. Kaveri löysi 2-3 vuotta sitten netistä paikan jossa tarjottiin salaista tutkimusapua, jos ei halua sukutietoa koko maailmalla levitellä. Valitettavasti en enää muista mistä oli löytänyt ja tuo kaveri vastailee nyt muissa ulottuvuuksissa. Vasta sen jälkeen olen aloittanut tietokoneiden käytön. Olin kohta 80v enkä koskaan tietokoneisiin töissä törmännyt, vaikka opettajanakin välillä olin. Kuulemma siellä oli paljon kysymyksiä jonossa. Vastaus löytyi jostain arkistosta.
- Anonyymi
Voit tilata sukuselvityksen heistä. Se maksaa jonkin verran ja viipyy muutaman kuukauden.
- Anonyymi
Kiitos taas vastanneille! Pitää miettiä, miten tässä olisi järkevintä toimia. Kiva kuulla vinkkejä. t.Aloittaja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492023Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73956- 45937