Aiheuttaako romahduksen Suomessa

Mitä luulette aiheuttaako Yhdysvaltoihin suunniteltu lisäverorasitus ulkomaisiin sijoituksiin sijoituspakoa reunavaltio Suomesta?
678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vaikka Demokraatteja on aina pidetty pörssille suotuisana, niin tuo on kyllä paha. Toisaalta kyllähän tuo varmaan tuo buustia USA:n pörssiin, koska jonnekihan se sijoituskohdetta etsivä raha hakeutuu. Ymmärtääkseni valmistelu on kyllä vanha juttu, mutta ei tuo Republikaanien vallassa ollessa olisi ikinä toteutunut.

Mutta ei tuo Suomeen niin paljoa vaikuta kuin äkkiseltään voisi kuvitella. 10-15 pinnaa.

Äänestä

Onko tuollainen oikeesti tulossa?

Äänestä

Ei merkitystä. Ketä kiinnostaa
Kurrdsit laahaavat.

Äänestä
  • Suomiosake halpa

    Äänestä

"Kiinalaisyhtiöiden rinnakkaislistaukset Yhdysvalloissa ovat puhuttaneet sijoittajia viime päivinä Yhdysvaltojen viranomaisten kiristettyä sääntelyä niin, että jatkossa ulkomaiset yhtiöt voitaisiin helpommin torpata listoilta, jos ne eivät noudata yhdysvaltalaisia auditointistandardeja."

Noin lukee maikkarin sivuilla. Onko tämä vasta alkua?

Äänestä

Ennustajaeukon arvio on aina epäluotettava:
Taustalle tapahtuu paljon; Jenkeissä on painettu tuhottomasti rahaa liikenteeseen ;
Onko edessä maailman laajuinen , yhtiöiden, kiinteän omaisuuden , kuten
" metsien, kaivosten," jne. yritys- ja omaisuusvaltausbuumi, jonka jälkeen USD devalvoituu , ja velat maksetaan takaisin huomattavasi devalvoituneella valuutalla.
Rippeita tuesta köyhien elättämiseksi kerätään omaisuustuloveroja nostamalla, mutta piilotetaanhan kansainväliset tuotot, jolloin ei tuloja- ei veroja.
Nyt varsinkin pienvaltioiden olisi aika suojautua valtauksilta eli yritysten, tietotaidon ja tuotantoväilineidenuittamisesta ulkomaiseen omistukseen.
Pääoma ja suurvallat pitelevät nyt hyppysissään entistä tiukemmin tahtipuikkoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä luulette aiheuttaako Yhdysvaltoihin suunniteltu lisäverorasitus ulkomaisiin sijoituksiin sijoituspakoa reunavaltio Suomesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu