Hei!
Olin tilannut qolec oylta suomalaisesta nettikaupasta sähköskootterin joka jouduttiin palauttaa koska saimme väärän skootterin eli 4000w sijaan 1000w josta vielä puuttui osia ja kaikki lisävarusteet. Siitä on soitettu useita kertoja joustolle jonka kautta olemme maksaneet skooterin nettikaupassa. 4000w skootteri oli ennakkotilaus tarjouksessa 1800e oikea hinta 2160e ja sitäkin saimme odottaa 2.5kk.
Olemme tehneet myös rikos ilmoituksen ja soitettu kuluttaja lautakuntaan asiasta mutta mitään edistystä ei tapahdu! jousto odottaa qolecista Peruutus viestiä mutta kukaan ei saa yhteyttä qolec oy koska eivät vastaa mihinkään. tilanne on vielä ihan sama vaikka olemme odottaneet jo 3kk ja yrittäneet saada asiaan päätökseen.
Mitä tällaisessa tilanteessa voi vielä tehdä?
kauppojen Peruutus
Anonyymi
1
116
Vastaukset
- Anonyymi
Nettikaupoissa on 14 vuorokauden palautus- ja peruutusoikeus. Ja jos mitään palautetta myyjältä ei saa, niin sitten, aivan oiken, kuluttajariitalautakunta on aivan oikea paikka.
Sinne teidän pitää lähettää kopio tilausvahvistuksesta, joka osoittaa että mitä olette tilanneet, ja sen jälkeen kopioita siitä tuotteesta että mitä itse asiassa saitte. Tämän jälkeen jäätte odottamaan.
Vastaus todennäköisesti on, että kuluttajariitalautakunta 'suosittelee' toimenpidettä x, joka kuitenkaan ei ole laillisesti sitova. Tämän jälkeen poliisi ja/tai oikeuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741