OMXH25 huiput 4 957,97
Muistakaa tuo luku. Saattaa nimittäin olla 2022 tai jopa 2023, kun siellä ollaan seuraavan kerran...
Muistakaa tuo luku. Saattaa nimittäin olla 2022 tai jopa 2023, kun siellä ollaan seuraavan kerran...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jollei sitten ylity kun ylihuomenna perjantaina 26.2. USA:ssa hyväksytään 1,9 miljardin dollarin elvytyspaketti.
Tai kun rokotukset alkavat vaikuttaa ja talous saa vauhtia.
USA:n keskiviikkona herätti euforiaa Johnson&Johson'in rokkotteen FDA-hyväksyntä
OMXH25+huipulla+ei+ole+juuri+merkitystä+rahan+ansaitsemisessa+pörssikaupalla.+Paitsi+tietysti,+mikäli+sijoittaa+suorien+osakesijoitusten+sijaan+indeksirahastoon.+Edelleen+nähdään+tulospettymyksissä+-4%-25%+pudotuksia+ja+positiivisissa+yllätyksissä+samansuuruisia+nousuja.+Analyytikoille+tulee+yllättävän+usein+yllätyksiä+suuntaan+tai+toiseen,+johtuen+heidän+käyttämistään+menetelmistä,+joilla+ei+ole+välttämättä+kovin+suoraa+yhteyttä+miten+viimeinen+vuosineljännes+on+todellisuudessa+mennyt.+Omaan+osumatarkkuuteen+tarvitaan+analyytikoiden+Exceleiden+ja+taulukoiden+lisäksi+myös+hieman+tarkkasilmäisyyttä.+Taisi+coronakeväänäkin+olla+se+tilanne+että+analyytikoiden+"Vähennä"+suositus+oli+kaikkein+tuottavin+suosituksista+ja+huomattavasti+tuottavampi+kuin+"Osta"+suositus.
Aloituksessa+annettu+ennuste,+että+vuosi+pari++voisi+mennä+seuraaviin+huippuihin+on+mahdollinen,+mutta+silloin+se+on+kovin+toiveikas+samalla.+Japanissa+odotetaan+vieläkin+1989+Nikkei+225+indeksin+huippujen+tavoittamista...+Kysymys+on+tietysti+siitä,+että+mitään+osaketta+ei+ole+järkevää+ostaa+sen+absoluuttisessa+maksimissa,+harvoin+siihen+edes+osuisi+vaikka+kuinka+yrittäisi.
Kannattaa seurata nyt OMX Helsinki käyrää on hyvin maltillinen suoriin osakesijoituksiin nähden joiden taso tuplasti korkeampi.
Toistaiseksi näyttää hyvältä arvaukselta.
Ymmärrän se vituttaa kun nousee.
Hah. Klo6.56 ei kannata katsoa eilistä Helsinkiä vaan sen hetkistä Amerikkaa. Eli ei nouse.
Lapsellista käyttää tuossa yhteydessä tuollaista sanaa. Ja epäammattimaista nähdä nousua siellä missä sitä ei ole.
USA:ssa+järisee+kun+valtionlainan+tuotto+1,61+%+jo+ylittää+keskimääräisen+S&P+500:n+osinkotuoton+1.5+%
Auttaakohan+tänään+(26.2.)+äänestettävä+1,9+miljardin+tukipaketti+osakekursseja?
Tuo tukipaketti menee seuraavaksi senaattiin ja saa vastaehdotuksia.
Saattaa kestää saaminen pitkäänkin.
Tuo 1,51 aleni nyt 1,44:ksi. Ehkä kurssilasku pysähtyy.
Reitmeisterin kommentti eilen on, että härkämarkkinalla yhä mennään.
4 800 alitettu!
4830 oli nyt klo 10:50. Pääindeksi 11 274 yhden prosentin alle eilisen
Pah. 50 menee kk rahastoon. En minä niitä itselle. Jälkipolvi sitten 40 vuoden jälkeen riidelköön.
>Simiti<
Edelleen alle 4 850!
4850.74 oli Nordnetissä äsken. (Ma 1.3. illalla)
Kaikki viestit USA:sta ovat kurssinousua odottavia.
Senaattiin menevän tukipaketin odotetaan nostavan S&P-indeksiä kolme prosenttia.
Mutta kun pörssin huomisesta ei voi tietää tuollaisella tavalla "kaikki viestit ovat kurssinousua odottavia". Tänäinen tiedetään, huomista ei.
Kamelin selkä lienee Amerikassa taittunut. Ja toki vaikuttaa Suomeenkin. Taittunut siinä mielessä, että kaikkien aikojen huippu nähtiin 16.2. Sitten tultiin alas ja seuraava huippu 25.2 - kuitenkin edellistä alempana. No, taas tultiin alas ja sitten ylös ja huippu saavutettiin eilen, mutta...taas edellistä alempana. Nämä ovat aiemmin olleet aika vahvoja signaaleja markkinan kääntymisestä. Ja kaikki tämä ilman huonoja uutisia.
Tähtitiedettä heille, joita tähtitiede huvittaa.
Minä seurailen mieluummin Pioneer-10:tä, joka laukaistiin matkalleen Cape Canaveralista USAsta päivälleen 49 vuotta sitten eli 2. maaliskuuta 1972.
Pioneer-10 ohitti Pluton kiertoradan vuonna 1983 ja härveli vaikeni tammikuussa vuonna 2003.
Sen on arvioitu ohittavan Aldebaran-tähden Härän tähdistössä noin kahden miljoonan vuoden kuluttua.
Eli merkatkaapa allakkaanne, ettei mene sivu suun.
Ei menny sitten meikäläisellä ihan nappiin panostukset.
Kohta kuukausi mennyt huipusta. Saa nähdä. Nyt näyttää kyllä, että uusi huippu vielä tehdään ennen alamäkeä.
USA:n+1,9+biljoonan+tuki+hyväksyttiin+eilen.+
Helikopterirahasta+37%+menee+osakkeisiin.
Tuen+ennustetaan+nostavan+S&P500+noin+3%
S&P500+tehnyt+toistuvasti+ATH:ta
4983 oli OMXH25 viimeksi vilkaistessani päättyneellä viikolla
No joo, ketjun aloittaja oli aivan oikeassa, siinähän oli mukana se sana "saattaa"