Herätkää jätkät (ja tytötkin), on muitakin ihmisiä kuin vain he jotka tunnette.. Tuntuu ettei ole enää ketään jätkiä jotka olisivat kiinnostuneita, aina ne vaan valittaa kun on sinkku, mutteivät tajua katsella ympärilleen. Jos olet sinkku, ja haluaisit seurustella, kannattaa muistaa että joku voi olla kiinnostunut, eikä vain pyöriä vanhoissa kaveriporukoissa. En nyt tarkoita syyllistää ketään, mutta olen huomannu todella paljon tälläistä, ja haluaisin teidän mielipiteitä asiasta. On todella vaikea tutustua keheenkään, ja se harmittaa ainakin minua.. :/
Kertokaa mitä voi mennä juttelemaan "vieraalle", ettei se vaikuta tyhmältä ja läpinäkyvältä.. :)
Ja vaikkei kiinnostaisikaan, ei saisi nolata toista ja olla tyly, vaan huomaavainen ja ystävällinen. :)
Kertokaa mitä voi mennä juttelemaan "vieraalle", ettei se vaikuta tyhmältä ja läpinäkyvältä.. :)
Ja vaikkei kiinnostaisikaan, ei saisi nolata toista ja olla tyly, vaan huomaavainen ja ystävällinen. :)
Vastaukset 19
Vanhimmat
niin, voisihan sitä kysyä mitä tahansa, ja alkaa keskustella, jos riittäisi uskallusta :)
Nii-i, jos riittää uskallusta.. Ja sitten tulee kiusallisia hetkiä.. :)
joskus saatta huomata tehneensä jotakin noloa, mitä ei edes olisi halunnut tehdä. Ajattelemattomuus on syvältä :(
nii mut sit kun se on kertonut sulle miss on kirjasto, niin mitä sä sit kysyt? Missä on kauppa?
esittelemään kirjastoa:)
Miksi pitäisi koko ajan ns. 'väkisin' olla etsimässä itselleen poika/tyttö-ystävää? En käsitä tätä.. Jos jotain etsimällä etsii,sitä ei silloin ainakaan löydä.
Ne jotka on sinkkuja,saisivat ottaa kaiken irti sinkkuudestaan,ja siinä samassahan sitä sitten saa katseltua ympärilleen,ilman mitään tuollaista 'pakko saada äijä/eukko'-meininkiä. Ja eiköhän kaikki,ihan kaikki,jotka haluavat jonkunlaista seuraa,tai muutenkin,katsele ympärilleen. Kaikkihan sitä tekee.
Mutta niihin muihin tutustuminen onkin sitten vaikeampaa. Siinä pitää vaan ottaa itteensä kunnon niska-perse otteella kiinni ja heittää itsensä likoon,kattoo mitä tapahtuu. Eihän siinä nimittäin menetä MITÄÄN jos menee ventovieraalle juttelemaan..ei yhtään mitään..
Menet vaikka kysymään kelloa,mitä vaan..ihan yks sama paskan hailee mitä menet sanomaan,silti et menetä mitään.
Minun mielipide..jeesjees.
se kelle menisitki puhuu, selittäis KAIKILLE et oot kusipää. Ei oo tapahtunu mulle mutta tiedän tommosen tapauksen.
Ihminen on joskus julma, asiallisuutta pyydän, jotka tommosta tekee:(
Meinasinkin siis että jos se olisi ventovieras,koska silloinhan hän ei edes nimeäsi tiedä..
Ja on kyllä kumma juttu,ja erittäin lapsellista,jos joku alkaa toista kusipääksi haukkumaan ihan vaan sen takia jos jostain menee juttelemaan.. =/
Mutta,meitä on moneksi,kaikennäköistä löytyy.. =/
Mutta suurin osa on kuitenkin suht mukavia ihmisiä, ja riskejä pitää ottaa,ei sitä voi vaan istua kotona ja surra yksinäisyyttään,sen takia kun ei mitään uskalla asioille tehdä,koska pelkää seurauksia..
Sitä ei koskaan tiedä..pitää kokeilla. Itse olen ainakin tätä mieltä,ja tämän olen siis oppinut..
täällä ei ainakaan ole, ehkä yksi sadasta saattaa olla suht mukava, ja se siitä. Kerro missä on hyviä ihmisiä, niin menen sinne heti :)
No melkein kaikkihan on pohjimmiltaan mukavia =) Itselläni on vaan se että näen ihmisestä heti tulenko hänen kanssa toimeen vai en,silmistä sen siis näen (silmistä näkee yllättävän paljon),ja olemuksesta myös. Eli mulla ei sinänsä sitä ongelmaa että 'voisikohan tuohon tutustua,tulisinkohan tuon kanssa toimeen'..tulen hyvin harvojen kanssa toimeen. Olen liian kriittinen ,p Mutta,asiaan siis. Jokainen ihminenhän on ihan syvällä sisimissään mukava,pitää vaan päästä sitä pintaa syvemmälle. Ja jos sinua kyrpii se paikka missä asut,muuta pois heti kun voit.. =) uudet piirit piristää kummasti,ja saa ns. 'uuden alun'. Hmm...missähänpäin maailmaa sinä asut jos kaikki ovat sitten niin kusipäisiä... =S Ei kovinkaan mukavalta paikalta ainakaan sinänsä kuulosta.. :P Hmm...Enpäs osaa tuohon mitään sanoa,jauhan vaan puuta heinää. ,p
tarkennan eteläsuoeen :) en tarkemmin uskalla kertoa.
No sitten en ihmettele jos on vittumaista porukkaa.. Helsingin seudulla suurin osa kuvittelee olevansa maailman napa ja niin VITUN cool koska he ovat just sieltä. Huvittaa enimmäkseen,mutta sellaista se on ,p ja tuossa edellisessä viestissä sanoit 'teitä mukavia ihmisiä',ketä meitä? en ole mukava... :P Lähinnä enemmänkin pelottava..mutta sellaista se taas kerran on :P Ei voi mitään..
ihme, kun en sinua pelkää, sinulla on kait kaksi persoonaa:) toinen pelottava, elää todellisuudessa. ja toinen kaikkien ystävä, elää täälä palstoilla:)
hyvää jatkoa kuitenkin :)
Kaikkien ystävä? ,p enhän minä kaikille edes ystävällisesti täällä vastaile.. ,p Osalle kyllä joo,mutten kaikille..Mutta noh,kiitosta vaan.. =)
ja minulla on aika montakin persoonaa..liikaakin ,p Mutta siitä ei sen enempää..Ja hyvää jatkoa vaan sullekin.. :P
Onko kukaan puhunut että haluaa pakolla seurustella? Onhan sinkkuus hieno asia, mutta joskus tarvitsee läheisyyttä ja läheisen ystävän, jonka kanssa voi viettaa aikaa ja jutella ym. Tottakai sitä voi etsiä poika/ tyttöystävää ihan ilman mitään pakkoa... Ainakin minun mielestä? :p
OO ihan samaa mieltä sun kanssas..
Maailmassa on 6 miljardia ihmistä niin miksi se kumppani pitää etsiä just niiden 100 ihmisen joukosta jotka tiedätte.
ja varsinkin jos ikää ei ole vielä kovinkaan paljon niin väkisin pitää ettimällä ettiä se oikea siitä 50 km säteeltä..
äh.. ihmiset kun te rupeatte matkuistelemaan te tajuatte kuinka paljon maailma on täynnä ihania ja erilaisia ihmisiä eikä vain ne jotka asuvat samassa siinä jossain lähipiirissä..
Ja matkustelun yhteydessä kun on sosiaalinen sitä tutustuu paremmin toisiin ihmisiin..
Puhun nyt kokemuksesta sillä minä tapasin nykyisen poikaystäväni (jonka kanssa olen seurustellut nyt puolitoista vuotta) silloin joskus vähän ennen seurustelumme alkua junassa josta kaikki alkoi...
ja varsinkin nyt ku olen ite ollut maailmalla jonkun verran on huomannu kuinka ihaniin ihmisiin on tutustunut niin poikiin kuin tyttöihin..
Älkää ettikö sitä oikeaa siitä naapurin pekasta vaan kyllä maailmassa on parempiakin. ei aina mutta ellette ota selvää ette voi tietää..
Ton lauseen piti olla noin...
"erilaisia ihmisiä eikä vain ne jotka asuvat samassa kaupungissa tai siinä jossain lähipiirissä.. "
No minulla ei kyllä ole mitään mielenkiintoa millekään kaukosuhteelle, enkä olekaan "sitä oikeaa" etsimässä.. Harmi että aina pitää liioitella asioita ja ymmärtää niitä väärin. Eikö voi etsiä poikaystävää ilman että haluaa mennä sen kanssa naimisiin? Minulla ei ole mahdollisuutta etsiä ketään mistään ulkomailta tai pahemmin muilta paikkakunnilta, sillä se olisi hankalaa välimatkan takia. Tottakai tiedän että maailma on täynnä erilaisia ihmisiä, ja niistä on osa mukavia ja ihania ihmisiä! Se on ihan hieno asia, mutta pieni osa nuorista ihmisistä haluaa ystävän ja seurustelusuhteen, eikä heillä ole mahdollisuutta muulle kuin oman paikkakunnan asukkaille.
tulee vastaan iso tyttöporukka, tarkastan parhaan näkökykyni mukaan ettei ole jätkiä mukana.
Kiepsahdan porukkaan, laitan käteni vähintään yhden tytön (parhaimman) harteille ja kysyn onko tupakkaa. tyttö vastaa ei ole, otan oman tupakan taskusta ja kysyn sytkää. tytöillä ei ole sitäkään joten otan oman sytkän. lopuksi pyydän puhelinta soittaakseni kaverille, se löytyy mutta sanon että mitäs tässä turhaa kaverille soittelemaan kun on kauniita tyttöjä ympärillä. yhtäkkiä kuljenkin heidän kanssaan, myös kaverit tulevat mukaan porukkaan ja taas hommasin meille tyttöjä. aamuyöstä kun kaupunki hiljenee, menen yhden tytön kanssa viettämään railakasta aamuyötä hänen kotiinsa.