"kansa" ja arjen häirintä eivät saaneet mitään hyvää aikaan. Liian monta vuotta liikaa ihmisiä "puuttumassa" sellaisiin asioihin mitkä eivät heille kuulu lainkaan. Tarvitaan kauan kestävä hiljaisuus jotta stressi helpottaa. Kauan hyvin stressaantuneena ollut ihminen ei jaksa muuta kuin oman elämänsä asiat. Se lopullinen raja tuli vastaan jo puolitoista vuotta sitten ja sen jälkeen se on ylitetty liian monta kertaa. Kun ihmistä kohdellaan väärin kauan hänestä tulee tunteeton ja välinpitämätön muita kohtaan. Silloin muiden kärsimyksillä ei ole mitään merkitystä kun oma sisin on rikki. Ihan kaikki mikä näkyy ja kuuluu aiheuttaa ahdistusta. Se tuntuu pakottamiselta johonkn sellaiseen mitä ei pysty tekemään. Siksi ainoat sanat mitkä voi sanoa ovat: valitettavasti liian kauan liikaa ihmisiä oli pilaamassa liikaa elämää. Siksi en voi auttaa sinua, enkä olla kanssasi missään tekemisissä. Tilanne on nyt yhtä paha kuin muutama vuosi sitten. Elämänilo on pois kokonaan, koska elämää häiritään jatkuvasti. Olisi pitänyt kysyä aikoinaan lupa kaiken aloittamiseen. Elämän kauheimmat vuodet olisivat saaneet jäädä kokematta. Hiljaisuuden on välttämätöntä alkaa välittömästi, muuten sisin voi rikkoutua lopullisesti! Mitään projektia ei enää ole.
Valitettavasti
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Seuraavat vuodet keskitytään työn tekemiseen ja itsensä uudelleen tasapainoon saamiseksi. Niiden vuosien aikana ei ole mahdollista olla tekemisissä yhdenkään uuden tuttavuuden kanssa. Kaikki ihmissuhteisiin liittyvät asiat siirtyvät hamaan tulevaisuuteen. Ei ole minkäänlaista jaksamista tai tarvetta tutustua keneenkään edes kaverina.
Lopeta nyt jo helv... muitten manipulointi ja toisten kokemuksuen kautta eläminen.. et pääse enää sekoittamaan psyykettä niin yrität vielä etänä... vit... mikä kuspiä