Ilman sarvia hampaita taikka rasismia;
onko kellään tullut mieleen sellainen asia, että tulevaisuudessa voi olla pahempi pandemia tms. edessä?
Siis, Afrikasta tulee koko ajan turvapaikanhakijoita, joita ei ehditä tarkastamaan hakijoiden suuren määrän vuoksi, niin kuinka moni heistä kantaa Ebola-virusta? Taikka muita tauteja, joita Afrikassa esiintyy, eikä ole Euroopassa ilmennyt koskaan aiemmin?
Korona saattaa olla pientä tulevaan?
7
75
Vastaukset
- Anonyymi
Minä en ainakaan halua tuhlata nykypäivää miettimällä mitä mahtaa joskus tulevaisuudessa tulla tapahtumaan.
Kukaanhan ei voi tulevasta tietää, niin miksi pitäisi elää " pelossa " jotain asiaa kohtaan , jonka syytä ei edes tiedä ?
Välttäkää turhaa stressiä ja eläkää tätä päivää. - Anonyymi
Ebola on tuttu sairaus ja sen torjunta osataan. Mutta tällä hetkellä korona on uusi ja nyt vielä rokotteetkin meni uusiksi vaikka kaikkia ihmisiä ei ole vielä ehditty edes rokottaa. USA:ssa löytyi uusi variaatio jolla on vastustuskykyä nykyisille rokotteille. Rokotteet pitää siis muokata tälle uudelle variaatiolle. Tuo on tietenkin tuttua työtä kun influenssarokotteetkin muokataan joka vuosi uusille virusvariaatioille. Jotta ei olisi liian helppoa, niin nyt tuli vielä uusi lintuinfluenssavariaatio joka on Suomessakin aiheuttanut linnuissa epidemian. Toistaiseksi sen on todettu tarttuneen ilmeisesti erittäin vähän ihmisiin.
- Anonyymi
Aivan varmasti kehittyy uusia entistä tappavampia tauteja. Niitä on ollut jo silloin, kun ihmisiä oli murto-osa nykyisestä ja kun liikkumisvälineenä oli purjelaivat ja hevosvankkurit. Onko unohtunut keskiajan mustasurma? Jopa 60 % väestöistä kuoli. Lontoon rutto oli myös hyvin tappava. Onhan näitä ollut.
Miten olisi lintuinfluenssan yhdistyminen koronaan?
Itse olen lukenut Nora Robertsin dystopiatrilogiaa. Siinä ihmiskunnasta 90 % kuoli SURMAAN. Kirja on tosin fantasiakirjallisuutta, mutta on täysin realistista, että paljon tappavampi ja leviämiskykyisempi mikrobi saa vallan. Silloin mitkään järjestelmät eivät pysy perässä. Tämänkin kanssa on ollut vaikeaa. - Anonyymi
Kun ebola kehittää mutaation joka toimii kuin korona viirus niin siinä sitten ollaan.90% kuolleisuus.
- Anonyymi
Niin jos ebola ja koronavirus lyöttäytyvät tai yhdistyvät yhdeksi virukseksi niin kuollaan ihan kaikki parissa vuodessa sukupuuttoon jollei paljon nopeamminkin ja tämä sininen pallo jää joillekin hyönteisille kun myös muut eläimetkin taitavat siinä rytäkässä kuolla?.Veden alaisista elämistä en sitten tiedä jäisivätkö ne eloon? vai menisivätkö myös samalla..ehkä jäisivätkin eloon..Ebola taitaa olla kylläkin bakteeri mutta en muistakaan mikä on?,täytyy tarkistaa huvikseen että kumpaa on..virusta vai bakteeria..?
- Anonyymi
Ebolakin on virus..
- Anonyymi
Jos ja jos...........
Tuskin on mitään tarvetta jossitella, kun ei vaan voi tietää mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1561440Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli521152Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi50938Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva170937Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus76924Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e36865- 56788
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy198765Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali151755Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42746