Mistä ihmeestä sikisi Muhammadin juutalaisviha?
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/hadithsunnah/bukhari/052.sbt.html#004.052.176
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/hadithsunnah/bukhari/052.sbt.html#004.052.176
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
vielä suurempi juutalaisviha, joka siis kohdistui Jeesuksen omaan kansaan, joka alkoi jo ensimmäisten kirkkoisien opetuksista, jota on jatkunut tähän päivään asti ja joka lopulta johti yritykseen ottaa hengiltä juutalaiset kokonaisuudessaan?
Osavastaus: Juutalaisuus, kristinusko ja islam ovat uskontoina läheisiä sukulaisia. Juutalaiset eivät suostuneet kääntymään sen paremmin muslimeiksi kuin kristityiksikään. Sellainen harmittaa.
Mutta mistäpä johtuu tämän palstan poikain islam- ja muslimiviha? Siinäpä kysymys, johon ei oikeastaan ole kovin vaikea vastata.
Osavastaus:
http://galleria.suomi24.fi/Aabra-ham
>Mistä sikisi kristittyjen...>
Tuota kysymystä käsiteltäköön kristinuskopalstalla - ei islam palstalla, mutta vastaan tähän, kun nyt kerran kysyt.
- Kristityt ovat pitäneet juutalaisia syyllisinä Jeesuksen ristiinnaulitsemiseen. Uusi Testamentti tukee tätä uskomusta.
- Jeesus itse puhutteli Uudessa Testamentissa juutalaisia korkeasti oppineita fariseuksia "käärmeen sikiöiksi" sekä "Saatanan lapsiksi".
- Sitten tärkein asia, jonka jo itse otitkin esille eli juutalaisten käännyttäminen ei tahdo onnistua sen paremmin kristityltä kuin muslimiltakaan. Kristinuskoonhan kuuluu Jeesuksen itsensä antama lähetyskäsky, jonka mukaan kaikista kansoista on tehtävä Kristuksen opetuslapsia.
Nyt jos Jaakko Hämeen-Anttilaan ja islamintutkimukseen ja muslimeihin on uskominen, islamiin ei kuulu pakkokäännyttäminen, eikä käännyttäminen yleensäkään ole islamin päätavoite numero yksi samalla tavalla kuten kristinuskossa on asia.
Islam määrää muslimien alamaisina eläville kristityille ja juutalaisille erillisen uskontoveron, Jizyan, jota siis kristityt ja juutalaiset muslimien alamaisina on sharian mukaan velvoitettu maksamaan, jotta he voivat harjoittaa uskontoaan. Näin ollen, mitä enemmän juutalaisia kääntyy islaminuskoon, sitä vähemmän tuloja.
tuo suomi-poikien muslimiviha on.
Eikö eläinmaailmassakin uroksien väliset kahakat yleensä satu, kun vieras tunkeutuu reviirille tai lähentelee toisen naarasta.
Kuvittelepa jos suomalaiset muuttaisivat joukoittain muslimimaihin ja alkaisivat "ottaa" vaimoikseen musliminaisia. Eivät taitaisi muslimiehetkään olalle taputella.
Eikä ne jo ymmärrä että eihän voi olla kristitty jos vihaa Jumalan kansaa!
Kristitty ei voi vihata ja tappaa raamatun mukaan.
ymmärtääkö aabrahammikin tämän??
Eihän voi esim. olla samaan aikaan muslimi, ja käyttää huumeita.
Volume 4, Book 52, Number 176:
Narrated 'Abdullah bin 'Umar:
Allah's Apostle said, "You (i.e. Muslims) will fight wi the Jews till some of them will hide behind stones. The stones will (betray them) saying, 'O 'Abdullah (i.e. slave of Allah)! There is a Jew hiding behind me; so kill him.' "
Juutalaisten, kristittyjen ja muslimien jumala ei voi olla sama jumala, jos jumala käskee tappamaan juutalaisia. Vai keksikö Muhammed tämän itse?
Tämäkin on selvä ristiriita muslimien opissa.
Vastauksen varmaankin löydät itse Profeetan elämästä, Juutalaiset halusivat tappaa hänet lukuisia kertoja siinä kuitenkaan onnistumatta..
hän itse tappoi kaikki, jotka eivät tahtoneet seurata häntä, olivat he sitten juutalaisia pakanoita tms.
Muuten, ihmettelen, miksi hän niin kovasti ihastui tähän juutalaisten uskontoon, vaikka hän niin kovasti vihasikin itse juutalaisia?
sinäkään mitään!!
mielenkiintoista, että niin moni on valmis kommentoimaan kaikenlaisia asioita tietämättä niistä itse mitään...
Ottakaa hyvät ihmiset selvää ennekuin avaatte sen leipäläpenne.. Itse olen lukenut profeetan elämästä jo jonkin verran, Ja TIEDÄN että JUUTALAISET yrittivät tappaa hänet!
http://www.islamonline.net/English/In_Depth/mohamed/1424/index.shtml
tässä vaikka yksi sivu, joka voi hieman selvittää asioita!
MItä he sanoivat profeetasta??
http://www.islamonline.net/English/In_Depth/mohamed/1424/aboutmohamed/article01.shtml
muutakin kuin noita islamsivuja saisit vähän realistisemman kuvan maailmasta ja sen historiasta.