Kuulostaako hyvältä?
Jos kuulostaa niin muista äänestää vihervasemmistoa kaikissa vaaleissa, näitä ohitussalo-marinisteja....
Jos kuulostaa niin muista äänestää vihervasemmistoa kaikissa vaaleissa, näitä ohitussalo-marinisteja....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Kyllä tuo on hallitukselta ihan kansalaisten rahojen tuuleen kylvämistä kun itse tahtovat nuo tavoitteet nostaa moninkertaiseksi mitä vaatimus olisi. Turhaa kulunkia kansalle mitään muuta hyötyä tuosta ei ole kelleen.
Entäs sit? Kävele, me laitetaan köyhät kumoon. 💪
Vihervasemmistoa kaikissa vaaleissa...okei.
Saadaan nämä ympyrää ajelevat kotitorppiinsa pörpöttämään ja tilaa itselle.
Tokihan jokainen vastuullinen autoilija vaihtaa ajokiksensa sähköauton. Idea hallituksellamme onkin ,että noilla pienillä polttoaineen hinnan nostoilla lisätään intoa sähköauton ostamiseen ja ilmaston pelastamiseen. Ja jos ei jollain ole varaa sähköautoon niin hankkii sitten sähköpolkupyörän.
Hallitus kusee omaan nilkkaansa. Ei polttomoottoriautoja ainakaan rajasuomesta saada hinnankorotuksilla loppumaan, bensa vain haetaan halvalla rajan takaa. Menee valtiolta nekin verotulot sivu suun korotuksista huolimatta.
Voisivat nyt kuljetus- ja joukkoliikennefirmat pistää rattaat seis viikoksi pariksi ja näyttää vähän joukkovoimaa mielivaltaiselle maailmanpelastajahallitukselle.
Edellinen kirjoittelija on varmaan ideoinut juttunsa 100.000 euron teslan ratin takana etsiessään puolen kilometrin työmatkan jälkeen parkkipaikkaa. Et varmaan ole kuullutkaan, että työmatkoja on hyvin paljon jopa sadoissa kilometreissä, käyppäs polkaisemassa sillä sähköpyörälläsi kokeeksi kyseinen matka vaikka 30 asteen pakkasessa, tai räntäsateella.
Taidankin perustaa viisumitoimiston ja rikastua nopeasti. Meinaan alkaa kohta käydä venäjänviisumit kaupaksi...
Ilta-sanomat:
"...liikennepolttoaineiden pumppuhinnat voivat nousta pääministeri Sanna Marinin (sd) hallituksen fossiilittoman liikenteen periaatesuunnitelmaan vuoksi jopa lähes 70 sentillä per litra vuoteen 2030 mennessä..."
Ja aloittaja kirjoitti: pian...???
Joensuussa ei kannata sähköautoilu vaikka valtio maksaisi kaikille yhet.
Kun katsotaan siis saasteiden mukaan niin vr :än veturit saastuttaa laajalti aluetta dieselin hajulla ja melulla,penttilä,vehkalahti,niinivaara,hukahauta on pahoja nämä pitää iltapimeillä tyhjäkäyneillä ja toisinaan ajavat raskailla kuormillaan hullua vauhtia että astiat helisee kaapeissa,tärinä ja äänisaaste,diesel käry on niin suuri ettei yhdenkään joensuunlaisen kannata ajaa vaikka valtio maksaisi nuo kärryt.
Eikös se ole kysymys ilmansaasteista ja äänisaasteista,missä viherpiiperot??????
Tämä tulee olemaan kallis projekti suomalaisille,pöljimmät on ostaneet sähköromut,ne on niitä pöljiä.
Nyt pitäs olla vetyautot ei sähköä ollenkaan,viherhöperöt tehkää jotain.
Älkää siis sortuko joensuussa sähköhöpötyksiin.
Oletpa mielenkiintoinen tuuliviiri. Ensin haukut vihreitä viherpiiperoiksi ja viherhöperöiksi ja samalla huudat heitä apuun. Olet siis kuin koira, joka puree ruokkivaa kättä.
Ehei ei,en minä viherpiiperoita apuun huuda,vaan hehän kuvittelevat suomen pelastavan ilmaston,mitä tekee mämä piiperot? Ei muuta kun laittavat kansalaisia maksamaan sähkövatkaimista jotka on idioottien juttuja,eli mainitsin että nämä viherhörhöt voi maksaa kaikille nuo sähkövitkuttimet ja niitäkään kun ei kannata edes noilta hörhöiltä ottaa käyttöön,nyt kuule vetyautot ei mitään hlrhöjen autoja.
Piiperot on voimattomia tolloja,ihan jokainen,yksinin kävi venäjällä lörviään aukomassa,kaikkea tolloa sitä pitää ollakin näin pienessä maassa.
Se tulee kuulkaa kalliiksi nuo piiperoiden jutut,sitä puoluetta ja keskustaa ja kokomusta ei pitäisi kenenkään erehtyä kannattamaan,onhan tää nähty.
Kovasti löytyy herjasanoja. Oletko kenties entinen (?) koulukiusaaja, josta on "kasvanut" nettikiusaaja? Etkö kykene ilmaisemaan itseäsi asiallisesti?
Viherkomukoiden käsi ei ruoki ketään vaan päinvastoin vetää leivän pois ihmisten suusta.
Monelta on jo työpaikka mennyt tai menossa tuon viherutopian takia.
Koulukiusaajakortin vuoro... Persukortti ja natsikortti onkin jo käytetty.
Mitäpäs keksit seuraavaksi toisinajattelijoiden hiljentämiseksi?
Uudelleenkoulutusleirit ei vielä käy kun vihreillä ei ole diktatuuriin tarvittavaa kannatusta...
Itse äänestän vihreitä. Äänestä sinäkin.
Kuse vaan omaan kenkääsi, eihän siinä mitään...
No enpä äänestä vihreitä. Persuja äänestän minä. Koska kaikki tutut ja niiden kaveritkin toimii samoin.
ei haitoo hinan korottelut yhtää. minä ku tankoon nissanin aina neljällä kympillä. ei mäne yhtää enempee raholoita bensaan vaikka kuin korostelisivat hintoloita.
ylpyröihin kakkiminenhän on ilimasta jotta sekän ei nosta elin kustannustia. potulian näköhormiin saisi kansa päästä ilimasiksi ja nissaniloihen parkki pitää potuliassa ola myös ilimanen
Ei bensan hinta harmita kun ajelee ilmaiseksi TAXILLA.
Mitä? Eikö ne maksa taksikuskeille enää palkkaa?
Ei ilmaista taksikyytiä ole olemassakaan. Jos et sinä sitä pysty maksamaan niin silloin sen kelan kautta maksamme me veronmaksajat. Jotenkin vain ei tule tyytyväisyyden tunnetta teidän pummien elättämisestä...
Eipä haittaa, kun siirrytään sähkö- ja biopolttoaineautoihin. Maksellaan tässä kymmenen siirtymävuoden aikana valtiolle aiheutuneita koronavelkoja. Life is life.
Hulluhan maksaa kaiken mitä toinen hullu keksii pyytää...
Autoalan ammattilehti kertoo ihan suoraan, että täyssähköauto ei ole talviauto, eli kannattaa odottaa sitä vihreiden peloittelemaa ilmaston lämpenemistä muutama vuosikymmen ennen hankintaa.
Ostan sitten sähkövatkaimen kun ilmasto on niin lämmin että ne lelut toimii...
joo,
miekin alan töihin,
sitten kun viinin vilijely on kannattavaa...
Älä valehtele, ei viherhörhöt tee töitä.
Pilaavat vain toistenkin työt ja hommat.
No se viini kyllä maistuu,
rahat rahapuusta ja taikaseinästä.
Ja maailma pelastuuuuuu...
Haluan ehdottomasti vihreäksi, jos he eivät tee töitä ja saavat rahansakin taikaseinästä.
Miksi muuten muut tekevät töitä palkkansa eteen, jos rahaa saa seinän raosta?
No siksi kun eivät ilkiä olla käsi toisten taskussa eläviä viherpimpuloita...
tukipummilla harhoja,
no, vinkuminen loppuu,
kun suoni poksahtaa päästä...
Parin kuukauden päästä pääset taas internationaaliasi laulamaan punasen rätin alla.
Ja sitä riistäjät ruoskaansa selkäämme soittaa... Kyllähän se paperiukon 5000 palkka jo pistää laulattamaan, ettei vaan työnantaja enempää sortaisi...
kyllä sitä pummia vituttaa kun tuunari sua palakkoo...
EI VEIKKONEN VIHREÄT JA MUUT VASEMMISTOLAISET NOIN HALVALLA TULE MYYMÄÄN. POLTTONETEIDEN MYYNTIOIKEUDET......NE MAKSAVAT JO SATOJAMILJOONIA, ELÄMMEHÄN EU. N KOMMUNISTIVALTIOSSA.
Elä huuva.
Etkö osoo kirjoittaa pienillä kirjaimilla! Siinä tapauksessa jätä kokonaan kommentoimatta !
Suomessa on liiaksi annettu city vihreille valtaa.
Niinpä. Ihmeen paljon on niitä omaan saappaaseensa kusijoita jotka vihreitä äänestivät.
Mutta jospa nuo näillä näytöillä jo alkaisivat viisastua...
Tuo helkkarinmoinen ilmastohössötys Suomessa vaikuttaa maailman ilmastoon yhtä paljon, kuin syksyllä yrittää lakaista kovassa tuulessa lehtiä pihamaalta. Nytkin viime viikolla oltiin Saharasta tulleessa hiekkasateessa, ilmasto muuttuu niinkuin haluaa, sitä ei piiperöinnit pysty muuttamaan. Menkää Kuubaan saarnaamaan jos uskallatte, koska siellä jos saa jotakin aikaan, vaikka sen, etteivä kuole häkään 60-70 vuotta vanhoilla autoilla ajaessaan.
Se maksaa kuka kuluttaa ja sillä sipuli.
Olen syytön ja sillä sipuli.
Korotukset tulevat vasta vaalien jälkeen, vielä ehtii ajella autolla...
Telttaan mentiin, sanottiin hyvää yötä ja sitten en muista oliko torstai vai perjantai kun heräsin ja sillä sipuli.
Hyvä asia!! Ilmastotalkoisiin tarvitaan myös Pohjois-Karjalan junterot.
Talkoilkaa vaan vihersossut ihan keskenänne, ei aikuiset teidän leikkeihinne puutu.
Siitä huolimatta noita viherjuttuja pursuu koko teidän palstanne. Taidatte salaa rakastaa niitä vihreitänne...❤
Siinäpä sitä työsarkaa riittääkin viherkommareille...
Ihan kuin demarit ja vihreät hallituksessa...
Ilmastonmuutoksen on pakko olla totta vaikka väkisin kun suuret autonvalmistajat, viimeksi volvo, ilmoittavat siirtyvänsä pelkästään sähköautotuotantoon.
Olisipa autotehtaiden patruunoille ankara pettymys jos ihmiset tajuaisivat että ilmastonmuutosta ei tulekaan, eikä sähköautot menisikään suunnitelusti kaupaksi.
Rahanmahti määrää että sen ilmastonmuutoksen on nyt TULTAVA!
Eivätkö viisaat itä-Suomen miehet voisi vinkata näille autojäteille, etteivät he halua mitään sähköautoja? Ai niin, pitäisi ensin löytää niitä idän viisaita miehiä.
Totta. Moni on jo täälläkin antanut aivopestä itsensä ja uskoo ilmastonmuutoshuijaukseen, mutta on niitä viisaitakin onneksi vielä jäljellä.
niin siinä nyt vaan kävi,
et sua rahhoo,
milijuunia surkiasta suostas,
voi, voi...
Mitä sinä suosta ja miljoonista höpiset? Onko suolla rahaa, vai mikä on juttusi juoni?
Ai viisaampia, kuin esim. autojätit ja muut suuryhtiöt?
Oman elämänsä kannalta viisaampia, kyllä.
Nuo mainitsemasi yhtiöt ovat lähinnä ahneita ja tyhmien hyväuskoisten ihmisten hyväksikäyttäjiä.
Vihreät ja ilmastotavoitteet ovat niiden naamioituja aseita joiden avulla yhtiöt tekevät megavoittoja.
Viherpunkku kun ei kapitalistin pankkeihin luota, niin on piilottanut suohon ay-liikkeen työnantajilta kiristämät paperitehtaan palkkarahansa, sen takia ei suohon ja turpeeseen saa koskea.
Tämä on ainoa järkevä selitys sille miksi viherpunkut vastustavat turpeenkäyttöä.
Turve on minun märkä uni ja sillä sipuli.
Sipuli on minun märkä turve ja sillä uni.