En ole koskan käynyt Köyliössä, mutta Köyliöstä tulee mieleen koukkunokkainen kumarassa konkoileva mummo taikka paappa joka istuu keinutuolissa ja köylii hintelillä käsillään ympäriinsä, että saisi niskasta kiinni ohi kulkevan lapsenlapsen pyytääkseen tätä tuomaan itselleen lukulasit. Kaupassa köylivät he kärryynsä -30% jauhelihat naapurin Antin joutuessa ostamaan jauhelihansa täydellä hinnalla. Koukkunokallaan honottavat kassalla että tyttö annappa vielä yksi muovipussi ja tuliko plussapisteet varmasti mukaan laskuihin. Köylii pisteetkin.
Ihme köylimistä, sitäkö se on?!
Ihme köylimistä, sitäkö se on?!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Köyliis käyttää naisetkin/ emännätkin lippalakkia ja kumisaappaita ympäri vuoden, kesät talvet, arjet pyhät. Ei niitä tahdo erottaa että kumpaa sukupuolta on.
No ei erota Porissakaan helposti. Ainoa mistä tarkka erottaa että naisilla on suurempi suu ja pienemmät munat.
Köylitäänkö Porissakin, vai onko köyliminen enimmäkseen Köyliön asukkaiden toimintaa? Asialla lienee pitkät perinteet, köyläistiinhän jo muinoin kirkonmies kuoliaaksi. Ihme köylimistä!
Porissa poristaan 🤣
Luin kirkkohistoriasta että piispa pantiin hengiltä Köyliöjärven jäällä. Kaamea kohtalo. Hengiltä pantu. Huh...
Kööliissä ei näy ihmisiä kuin korkeintaan pelloilla traktoreissa ja kylän suurimmassa marketissa (ainoassa sellaisessa). Kun ajelet pitkin pitäjää niin verhot heiluvat mystisesti talojen ikkunoissa. Ketään et näe moneen kuukauteen, mutta silti sinun asiasi tiedetään paremmin kuin sinä itse. Jokaisessa kylässä on muutama itsensä jalustalle nostanut henkilö, joiden tehtävänä on pitää kyläyhdistysten syys- ja kevätkokoukset. Sanomattakin on selvää, että esityslistana toimii vuoden takainen pöytäkirja ja jos kokoukseen on onnistuttu huiputtamaan joku uusi kasvo, niin tehdään heti selväksi, että näin on ollut aina ennenkin. Kerran kymmenessä vuodessa maalataan kylän kokoontumispaikka ja kutsutaan paikallislehden toimittaja paikalle. Sitä se tarkoittaa.. T. nimim. ex-kööliiläinen
Köyliö oli vajaan nuijan näkönen Säkylän perähikiä ennen virallista liittoutumista tähän emäpitäjään. Nyt sitten ei ole nuijista tietoakaan, kun ovat virallisesti olleet kimpassa yli kuusi vuotta! Kuusipuun alla!