Lattiat, hissit ja seinät

Anonyymi

Aloitin juuri porrassiivoojana ilman minkäänlaista perehdytystä. Mitoitus on tiukahko 20min/rappua. Saunoihin 20min ja pitää sisällään myös siirtymät kävellen. Työn jälki on mitoituksen mukaista ja ollut sitä myös edellisillä tekijöillä selvästikin. Peruspesuja on tehty alle puoli vuotta sitten, mutta osa lattioista kellertää jo, seinät on täynnä mustia rantuja ja hississäkin mustia laikkuja. Oisko ammattilaisilla vinkkejä näihin? Millä saa parhaiten ja nopeiten puhtaaksi?

5

623

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäyksenä; palveluohjeessa lukee tahrojen poisto seinästä. Mitä sisältyy tahroihin? Onko juurikin vain koiranpissat yms. Vai myös mustat ja värikkäät rannut kun osa kulkee seiniä myöten koteihinsa.

    • Anonyymi

      Taikasienellä saa rantuja pois, ja jos haluaa pitää seinätkin kunnossa, tasomopilla ja yleispuhdistusaineella pyyhintä olisi hyvä, mutta ei tuossa ajassa ehdi liikoja muuta kun raput ottaa. Kaikki ilmestyneet liat pitää varmaan poistaa, mutta apuaikaa pitää olla, ja sinuna kysyisin ohjaalta tai esimieheltä neuvoa. Varmasti eivät ole laatua valvoneet, ja noin äkkiä ei pitäisi paikkojen mennä kellertävän näköiseksi.

      • Anonyymi

        Jos lattiat kellertää, ja on varmaan vahattu tai sitten huonosti peruspesut tehty, on siivoojien opastus huonoa, ja itse pitää osata kysyä neuvoa, koska ohjaajat eivät ehdi kaikkea valvoa.


    • Anonyymi

      Lattiat voi kellertävä kahdesta syystä. Joko itse lattiapinta on kulunut ja vanha,eikä lähde enää puhtaaksi millään,tai peruspesut on jos uusi lattia,tehty väärin pintamateriaalit nähden. Seinätahroihin taikasieni,tai mieto emäs ja mikroliinaa. Kysy aikaa,mutta peruspesun huonoudelle tai vanhalle lattialle et voi mitään.

    • Anonyymi

      Rappusiivous hirveintä. Pitää juosta monta kymmentä kohdetta päivän aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      386
      939
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      209
      749
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      696
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      659
    6. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      68
      655
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe